Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gdzie zbierać grzyby na Pomorzu? Sezon grzybowy trwa w najlepsze

Od początku października internet zalewa fala zdjęć pomyślnych grzybowych zbiorów. Kosze prawdziwków i kurek czy naręcza maślaków to popularny widok, zwłaszcza na pomorskich grupach miłośników grzybobrania na Facebooku. Choć grzybiarze nie zdradzają dokładnych lokalizacji zbiorów, pomagają początkującym skierować się w odpowiednią stronę i samemu skorzystać z bogactwa naszych lasów.
Gdzie zbierać grzyby na Pomorzu? Sezon grzybowy trwa w najlepsze

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

Przelotne opady pojawiające się przez ostatnie dwa tygodnie sprzyjają pojawianiu się grzybów. Nie wspominając o korzystnych dla ich wzrostu warunkach przyrodniczych w naszym regionie. Grzyby najlepiej rozwijają się na glebach o kwaśnym odczynie, a podłoże skalne i roślinność Pomorza sprzyjają jego występowaniu.

Na Pomorzu przeważają lasy iglaste, dlatego najłatwiej jest szukać grzybów, które lubią rosnąć pod sosnami, modrzewiami i świerkami. To między innymi podgrzybki, borowiki, maślaki, koźlarze i kurki. Choć ich identyfikacja wydaje się prosta, warto korzystać z internetowych lub fizycznych atlasów, żeby nie popełnić tragicznej pomyłki. Można też poprosić o identyfikację na jednej z grup zrzeszających grzybiarzy lub udać się do sanepidu.

Przy zbieraniu trzeba pamiętać, żeby nie zniszczyć grzybni. Wykręcajmy lub wycinajmy owocnik ostrożnie, a miejsce pozostałe po nóżce przykryjmy ściółką, żeby grzybnia nie wyschła. Dzięki temu w przyszłości zarówno my, jak i inni grzybiarze, będziemy mogli cieszyć się kolejnymi zbiorami.

Pixabay

Pomorze: Gdzie na grzyby? Oto najpopularniejsze miejsca

Obecnie najczęściej wspominanym na portalu grzyby.pl powiatem na grzybobrania jest powiat kościerski. Lasy bezpośrednio pod Kościerzyną i w położonym nieco dalej Wdzydzkim Parku Krajobrazowym dostarczają borowików, koźlarzy i pogrzybków. Jeden z internautów pochwalił się też zbiorem 123 rydzów. 

Duże zbiory także w powiecie wejherowskim. Tu w Strzebielinie i Koleczkowie królują prawdziwki, podgrzybki i maślaki. Internetowi grzybiarze przynoszą kosze grzybów także spod Choczewa, Kolbud czy Chojnic.

W Tanowie i Dobieszczynie w powiecie polickim (zachodniopomorskie) znaleźć można setki podgrzybków, tak samo jak w Puszczy Goleniowskiej.

Bory Tucholskie to także idealnie miejsce na grzyby. Na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” poza obszarami ochrony ścisłej, grzyby można zbierać do 31 października. W lasach otaczających Park takiego ograniczenia nie ma. Na terenie parków krajobrazowych też można zbierać grzyby przez cały rok.

Pixabay

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama