Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Jaka będzie zima 2024/2025? Mamy długoterminową prognozę

Według prognoz, w przyszłym tygodniu już cała Polska ma być biała. To jednorazowy przypadek, czy zimą 2024/2025 spadnie dużo śniegu? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową prognozę.
zima, zabawy na śniegu
Mróz i śnieg mają nadejść w lutym

Autor: Canva

Obecnie śniegiem – i to nie zawsze obfitym – mogą się cieszyć mieszkańcy tylko części Polski. Popadało trochę na południu, ale wschód jest nadal zielony i raczej deszczowy. Jednak już około 20 listopada śnieg ma zacząć padać w całej Polsce.

Czy spadnie śnieg na Święta Bożego Narodzenia?

IMGW zaprezentowało wstępne prognozy, opierając się na zimach z lat poprzednich. I pokazało model pogodowy. Od razu zaznaczmy, że ta analiza nie przynosi odpowiedzi na pytanie o to, czy święta będą białe. To nie jest przesądzone.

Generalnie grudzień ma być raczej mokry niż mroźny. Potem wcale nie będzie bardziej zimowo. 

„Synoptycy przewidują, że w styczniu ogólna średnia temperatur dla Polski będzie wyższa niż średnia wieloletnia, podczas gdy suma opadów najprawdopodobniej utrzyma się w normie” – analizuje wp.pl. 

Na przykład w Zakopanem temperatura ma wynieść od -4,4 st. C do -2,4 st. C.

Śnieg lutym, w marcu ocieplenie

Potem przyjdzie luty i wtedy ma być już zimniej. Ma także spaść więcej śniegu. Nie będzie tak jednak długo, bo już w marcu ma nadejść ocieplenie. Termometry pokażą kilka stopni na plusie.

Jaka będzie zima? Za wcześnie na dokładne prognozy

Prezentując prognozę długoterminową, IMGW uczula: 

„Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. (...) 

Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama