Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

O Rety! Nie wrzucaj do toalety! Akcja Gdańskich Wodociągów

Gdańskie Wodociągi po raz kolejny ruszają z kampanią informacyjno-edukacyjną poświęconą odpowiedzialnemu korzystaniu z kanalizacji sanitarnej. Akcja organizowana jest z okazji przypadającego 19 listopada Światowego Dnia Toalet.
O Rety! Nie wrzucaj do toalety!, kampania, Gdańskie Wodociągi
O nowej kampanii Gdańskich Wodociągów informują m.in. plakaty na przystankach

Autor: Gdańskie Wodociągi

„O Rety! Nie wrzucaj do toalety!”, „Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Właśnie pod tymi hasłami przebiega tegoroczna edycja kampanii Gdańskich Wodociągów. Humorystyczne slogany oraz grafiki mają na celu podnieść świadomość mieszkańców Gdańska w zakresie ochrony infrastruktury kanalizacyjnej i środowiska naturalnego.

O Rety! Nie wrzucaj do toalety! Nowa kampania Gdańskich Wodociągów

O Rety! Nie wrzucaj do toalety plakat
(źródło: Gdańskie Wodociągi)

Zgodne z przeznaczeniem korzystanie z kanalizacji sanitarnej minimalizuje liczbę zatorów, awarii, uciążliwości związanych z wylaniem ścieków poza układ oraz koszty środowiskowe.   

Co jest najczęstszą przyczyną problemów?

Najczęstszą przyczyną zatorów, problemów z drożnością i awarii sieci są rzeczy oraz substancje, które do kanalizacji sanitarnej trafiać nie powinny. Każdy z nas może przyczynić się do tego, by kanalizacja sanitarna działała bez zakłóceń, i taki jest cel naszej kampanii O Rety! Nie wrzucaj do toalety!

Magdalena Rusakiewicz / wiceprezes Gdańskich Wodociągów

– Przygotowaliśmy grafiki oraz animacje, które ten niewdzięczny temat obrazują w sposób dowcipny i przyjemny w odbiorze. Tak chcemy dotrzeć do szerokiego grona użytkowników, zachęcić do refleksji, a wszystko w trosce o wspólną infrastrukturę i jakość odprowadzanych do środowiska ścieków – dodaje Rusakiewicz.

O Rety! Nie wrzucaj do toalety plakat
(źródło: Gdańskie Wodociągi)

Plakaty, animacje i strona internetowa

Na 50 przystankach w różnych rejonach Gdańska można spotkać plakaty promujące kampanię, a w komunikacji miejskiej na ekranach multimedialnych są wyświetlane animacje. Dodatkowo uruchomiono stronę internetową niedotoalety.pl, która stanowi bazę wiedzy zawierającą grafiki i krótkie, zrozumiałe informacje. Będzie ona regularnie aktualizowana i wzbogacana o nowe treści, tak aby przez cały rok, a nie tylko w Światowy Dzień Toalet, budować trwałą świadomość na temat prawidłowego korzystania z kanalizacji sanitarnej.

Materiały związane z nową kampanią Gdańskich Wodociągów będą stopniowo rozprowadzane do spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot i rad dzielnic, by dotarły do jak największej liczby mieszkańców Gdańska.

O Rety! Nie wrzucaj do toalety plakat
(źródło: Gdańskie Wodociągi)

Czego nie wolno wrzucać do toalety?

Brygady Gdańskich Wodociągów codziennie zmagają się z zatorami i awariami wywołanymi przez odpady, które nie powinny trafiać do kanalizacji sanitarnej. Kampania edukacyjna ma przypominać mieszkańcom, że nie wolno wrzucać do kanalizacji takich rzeczy, jak: 

  • chusteczki nawilżane, 
  • resztki jedzenia, 
  • fusy, 
  • patyczki do uszu, 
  • środki higieniczne,
  • pieluchy, 
  • koci żwirek, 
  • materiały budowlane, 
  • oleje czy tłuszcze.

Prowadzą one do zatorów, kosztownych awarii i szkód środowiskowych.

O Rety! Nie wrzucaj do toalety plakat
(źródło: Gdańskie Wodociągi)

Tylko papier toaletowy

  • Tylko w 2023 roku Gdańskie Wodociągi usunęły 1251 zatorów i 1605 blokad wirników pomp. 
  • Z systemu kanalizacji sanitarnej usunięto 1158 ton odpadów oraz 2008 ton piasku. 

Najlepszą zasadą jest wrzucanie do kanalizacji wyłącznie papieru toaletowego, co może znacznie ograniczyć te problemy.

O Rety! Nie wrzucaj do toalety plakat
(źródło: Gdańskie Wodociągi)

19 listopada – Światowy Dzień Toalet

Światowy Dzień Toalet obchodzony jest 19 listopada od 2001 roku. 23 lata temu w Singapurze została powołana Światowa Organizacja Toaletowa. Chodzi o dwa aspekty.  Pierwszy, by podnieść świadomość, jak istotny dla zdrowia ludzi i środowiska jest bezpieczny oraz dobrze zarządzany system sanitarny. Drugi to działania zmierzające do rozwiązania globalnego kryzysu sanitarnego i osiągnięcia bezpiecznych warunków sanitarnych oraz urządzeń sanitarnych dla wszystkich do 2030 roku.

O Rety! Nie wrzucaj do toalety plakat
(źródło: Gdańskie Wodociągi)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama