Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

90-letnie miasto Skórcz ze „starą duszą”. Minęło już 685 lat od lokacji

685 lat temu, na świętej Katarzyny, w środę, 25 listopada 1339 roku, Krzyżacy nadali Skórczowi akt lokacyjny na prawie chełmińskim. Z tej okazji magistrat przygotował dla mieszkańców okazjonalne kubki. Komu jeszcze nie udało się ich zdobyć, będzie miał taką okazję w sobotę, 7 grudnia podczas jarmarku bożonarodzeniowego.
Skórcz
Krzyżacy 685 lat temu nadali Skórczowi akt lokacyjny na prawie chełmińskim

Autor: UM Skórcz

Skórcz to jedno z najmłodszych miast na Kociewiu. 15 maja tego roku obchodził 90. rocznicę nadania praw miejskich. Jednak w historii miasta jest jeszcze jedna ważna data – 25 listopada 1339 roku. To wówczas Krzyżacy nadali Skórczowi akt lokacyjny na prawie chełmińskim.

„My Konrad von Dartav, komtur na Pokrzywnie, naszą wieś Skórcz z 88 włókami dziedzicznie na prawie chełmińskim obsadziliśmy, odmierzyli i dali uczciwemu Dytrychowi z Dalwina i potomkom jego…” 

Wyznaczone zostały granice Skórcza, a liczący 88 włók, czyli około 1580 hektarów teren został podzielony. Dytrych, pełniący odtąd funkcję sołtysa, otrzymał 8 włók czyli w przybliżeniu 144 hektary ziemi, od których nie musiał płacić podatku. Mógł też łowić ryby, oprócz szczupaków, siecią na jeziorze Czarne. Kościół otrzymał 6 włók (prawie 108 ha), a młynarz jedną włókę. Pozostałe 73 włóki podzielono na 24 gburstwa, czyli spore gospodarstwa, mniej więcej równej wielkości około 55 hektarów.

Jak podaje Miejski Ośrodek Kultury w Skórczu, niektóre z wydzielonych gburstw – sporych gospodarstw – istnieją do dzisiaj. Akt lokacyjny ustalał też wysokość podatków i inne obowiązki i przywileje mieszkańców. Wyznaczono drogi, działki, posadowiono młyn. Ten układ przestrzenny Skórcza pozostał niemal nienaruszony do dzisiaj i jest oficjalnie uznanym zabytkiem.

Jak zauważają badacze historii miasta, nie jest pewne, czy na świętej Katarzyny w 1339 roku kościół w Skórczu był już ukończony, czy dopiero w budowie. Zapis w akcie lokacyjnym brzmi: „Dajemy także z tych pomienionych włók 6 wolnych, na uposażenie kościoła tej wsi”.

Z okazji 685. rocznicy nadania przywileju lokacyjnego na prawie chełmińskim magistrat przygotował okolicznościowe kubki i magnesy, które będzie można nabyć w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skórczu.

pamiątkowe kubki, Skórcz

Końcówka roku, to zawsze dobry pomysł, aby pokusić się podsumowanie. Co u progu nowego roku jest najważniejszym wyzwaniem dla miasta?

– Jeżeli chodzi o wyzwania stojące przed samorządem Gminy Miejskiej Skórcz na nowy rok to w kwestii inwestycyjnej dalsza przebudowa dróg miejskich będąca kontynuacją roku bieżącego – mówi Janusz Kosecki, burmistrz Skórcza. – W tym roku zrealizowaliśmy 7 odcinków, na 2025 rok pozostało kolejnych 6. Ważna jest także przebudowa, rozbudowa i modernizacja budynku OSP za kwotę ponad 4,5 mln złotych. Nie można także pominąć remontu budynku tzw. małej szkoły na potrzeby Izby Regionalnej i miejsca pracy twórczej oraz spotkań dla lokalnej społeczności. Ponadto planujemy, m.in. wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę stadionu miejskiego, pumptracka, budowę dwóch budynków komunalnych i zbiorników retencyjnych – dodaje burmistrz.


(Materiały prasowe)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze