Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Słupska sędzia odsunięta od orzekania, bo wyłączyła nominata „neo-KRS”

„Natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych” wobec słupskiej sędzi Joanny Hetnarowicz-Sikory zastosował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przerywając tym samym jej dzień pracy. Decyzja była reakcją na wcześniejsze wyłaczenie przez sędzię w jednej ze spraw, wyznaczonego do składu orzeczniczego, nominata Krajowej Rady Sądownictwa. Niezależność tzw. neo-KRS była podważana przez Sąd Najwyższy oraz instytucje Unii Europejskiej.

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa oraz działania kwestionującego, istnienie stosunku służbowego sędziego, skuteczność powołania sędziego i umocowanie konstytucyjnego organu RP” według Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, sędziego Michała Lasoty, mogła dopuścić się słupska sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora. Z dokumentów ujawnionych przez Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" wynika, że w sprawie s. Michał Lasota postanowił wszcząć postępowanie dyscyplinarne, bowiem zachodzi podejrzenie, że obwiniona mogła dopuścić się nawet, zagrożonego karą do 3 lat więzienia, przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Sprawę nagłośniła Iustitia, która opublikowała w środę, 9 lutego materiał wideo.

- Nazywam się Joanna Hetnarowicz-Sikora. Jestem sędzią Sądu Rejonowego w Słupsku. Dzisiaj w trakcie trwania mojej sesji orzeczniczej, tuż przed godziną 14, tuż przed wywołaniem ostatniej tego dnia zaplanowanej z moim udziałem sprawy, wręczono mi zarządzenie ministra sprawiedliwości - pana Zbigniewa Ziobry, w którym zarządzono natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych do czasu wydania uchwały sądu dyscyplinarnego – relacjonuje na nagraniu s. Joanna Hetnarowicz-Sikora. - Zarządzenie to uzasadniono tym, że popełniłam czyn tego rodzaju, który uderza w powagę Sądu Rejonowego w Słupsku, a także w istotne interesy służby. Wszystko to związane jest z faktem, że 29 listopada 2021 roku, jako członek składu orzeczniczego, wydałam postanowienie, w którym wyłaczyłam od orzekania „neosędziego” – sędziego, który uzyskał nominację z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa w obecnym składzie. Dzisiejsza sytuacja jest sytuacją bez precedensu: nie pozwolono mi zakończyć czynności orzeczniczych zaplanowanych na dzisiejszy dzień. Musiałam poinformować strony o tym, że nie mogę już ubrać togi i nie mogę rozpoznać ich spraw. Za sobą zostawiam setki spraw, które czekają na rozpoznanie – dodaje.

 

Jej słowa potwierdzają dokumenty upublicznione przez stowarzyszenie. Sygnowane przez szefa resortu sprawiedliwości – Zbigniewa Ziobrę zarządzenie o natychmiastowej przerwie w czynnościach służbowych dla słupskiej sędzi, motywowane „uzasadnionym podejrzeniem”, że jej działanie podważyło społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości oraz przytoczone wcześniej postanowienie Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, w którym mowa jest o kwestionowaniu przez nią 29 listopada 2021 r. istnienia stosunku służbowego i umocowania konstytucyjnego, wymienionego z nazwiska innego sędzi.

W odpowiedzi na zarządzenie Zbigniewa Ziobry, w wielu sądach w całym kraju m.in. w Rzeszowie, Sulęcinie, Gdańsku, Bartoszycach, Krakowie czy Włocławku, sędziowie zademonstrowali swoje wsparcie dla Joanny Hetnarowicz-Sikory.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama