Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dwieście lip posadzono [nl] na pasie zieleni przy alei Macieja Płażyńskiego

Aleja Macieja Płażyńskiego w Gdańsku zyskuje nowy charakter jako aleja zieleni lub aleja lipowa. Jesienią zasadzono na pasie zieleni ponad dwieście lip, w środę, 16 lutego pojawiło się tam kolejnych dwieście drzewek. Kiedy wiosną zakwitną, będą znakomitą ozdobą alei, źródłem nektaru dla owadów zapylających i oczyszczania powietrza z nadmiaru dwutlenku węgla.
Aleja Lipowa
(Fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Warto podkreślić, że nowo zasadzone lipy to nie maleńkie sadzonki o wielkości paru centymetrów, lecz dorodne już drzewka o obwodzie pni od 16 do 18 cm. Wykonawca akcji nasadzeń jest ponadto odpowiedzialny za należytą pielęgnację drzew do roku 2025. Dwieście nowych drzewek to nasadzenia zastępcze w zamian za wycięcie 99 drzew na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego. W sumie mieszkańcy Gdańska znacznie na tym skorzystają – nie tylko dlatego że nowych drzew jest dwa razy więcej niż usuniętych, lecz aleja Macieja Płażyńskiego to miejsce znacznie bardziej uczęszczane niż PCI, gdzie realizowane mają być funkcje przemysłowe i logistyczne.

Aleja Macieja Płażyńskiego w Gdańsku. Posadzono 200 nowych drzew

Samorząd Gdańska wskazuje, że rosnąca liczba nasadzeń nowych drzew jest również rezultatem wprowadzonych zmian w prawie miejscowym tyczącym się ochrony zieleni na terenie miasta. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w 2021 roku powołała specjalny komitet wykonawczy, który szczegółowo analizuje decyzje dotyczące ewentualnych wycinek drzew. W sierpniu radni Gdańska przyjęli uchwałę w sprawie zasad postępowania z zielenią na terenie miasta. Aleksandra Dulkiewicz oceniła, że wyraźnie spadła liczba decyzji zezwalających na wycinkę zieleni, natomiast wnioskodawcy muszą od początku zakładać konieczność o wiele większej liczby nasadzeń zastępczych. 

Potwierdzają to opublikowane dane.

  • W roku 2020 inwestorzy dokonali 1580 nasadzeń zastępczych na podstawie decyzji wydanych przez Wydział Środowiska.
  • W roku 2021 liczba nasadzeń wzrosła do 5184, czyli ponad trzy razy więcej.

W odwrotnym kierunku idą dane dotyczące liczby usuwanych drzew.

  • W roku 2020 wydano zgodę na wycięcie 7609 drzew.
  • W roku 2021 wycięto ich już tylko 2385.

Jest jeszcze jedna strona przysłowiowego medalu. Skoro zmniejsza się liczba wycinanych drzew i wzrasta liczba nasadzeń zastępczych, spada kwota opłat wnoszonych do budżetu Gdańska z tytułu usuwania zieleni. W roku 2020 było to nieco ponad 2,2 miliona złotych, w roku ubiegłym już tylko 1,165 mln.

O komentarz w sprawie nowych nasadzeń poprosiliśmy Zieloną Falę – Trójmiasto. Czekamy na odpowiedź.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama