Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Coraz bliżej do rewaloryzacji Parku Miejskiego w Tczewie

W tym roku czeka nas przygotowanie projektu rewaloryzacji Parku Miejskiego poinformowały tczewian władze grodu Sambora. Nie ze wszystkimi pomysłami miasta zgadza się Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa. Społecznicy wskazują - ich zdaniem - słabe punkty koncepcji rewaloryzacji tczewskiego parku i czekają na decyzję konserwatora w tej sprawie.
Fot. UM Tczew

W dniach 10-18 grudnia 2020 r. przeprowadzono konsultacje on-line z mieszkańcami w sprawie koncepcji rewaloryzacji i adaptacji parku miejskiego w Tczewie. Pytania miały charakter otwarty, na które odpowiadała projektantka Jolanta Bogucka-Deleżuch. Pytania i odpowiedzi były dostępne dla wszystkich zainteresowanych uczestników konsultacji.

– Na podstawie wpisów i oznaczeń ich autorów ustalono, że w konsultacjach wzięło udział 38 osób, którzy zadawali pytania dotyczące: komunikacji, estetyki, rekreacji, przyrody i architektury informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. – Na wszystkie zamieszczone pytania udzielono odpowiedzi.

Do podejmowanych problemów ostatecznie odniósł się Prezydent Miasta, akceptując rozwiązania projektantki, uwzględniające część zgłoszonych propozycji.

Przypomnijmy, do tej pory było 5 różnych koncepcji rewitalizacji czy renowacji parku miejskiego w Tczewie:

  • pierwszy projekt renowacji parku powstał w 1998 roku. Jego autorami byli Janusz Landowski i Anna Bubka;
  • drugi z projektów przygotowali w 2007 roku studenci ASP, w jego efekcie powstał zegar słoneczny;
  • w 2015 roku planowano powstanie płatnego parku linowego;
  • rok później powstała koncepcja społeczna, po której powstały elementy ścieżki zdrowia - city  workout przy kortach;
  • również w 2016 roku opracowano koncepcję miejsko – społeczną, ustaloną po spotkaniu z prezydentem.

Park Miejski w Tczewie zostanie zrewaloryzowany

 Jak wygląda obecnie sytuacja przygotowywanych zmian w Parku Miejskim?

– W koncepcji starano się przywrócić układ komunikacji w parku na podstawie dawnych map, zdjęć i śladów w terenie - wyjaśnia rzecznika. – Wszystkie alejki staną się ciągami pieszymi, zaś ruch rowerowy będzie się odbywał poza granicami zabytkowego założenia.

Wśród planowanych zmian jest powstanie na rozległej polanie, w południowo – zachodniej części parku, po przeniesieniu elementów zegara słonecznego w inne miejsce, polany piknikowej z leżakami, altaną piknikową kawiarenką i placami zabaw dla dzieci.

Twórcy koncepcji uważają, że elementem, który najbardziej zakłóca historyczną kompozycję parku jest amfiteatr. Projektantka zaproponowała, aby w tym miejscu powstała letnia, niewielka scena dla kameralnych koncertów, zaś amifiteatralna polana po usunięciu obecnych siedzisk, wyposażona została w mniej liczne drewniane ławki i leżaki, sprzyjające  wypoczynkowi i uczestniczeniu w ewentualnych występach. Zniknąć ma również ogrodzenie wydzielające teren amfiteatru.

Zmiany dotyczyć mają również oczka wodnego ( z żabkami), które otrzyma naturalne dno. Umożliwi to posadzenie na brzegu roślin wodnych, bagiennych i nadbrzeżnych. Figurki żab proponuje się umieścić przy brzegu zbiornika wśród roślinności wodnej.

Przywrócone zostaną nasadzenia, rosnących tam dawniej, wierzb płaczących przy półkolistych ławkach, po obu stronach zbiornika. W budynku mieszkalnym przy ZWiK w pobliżu zbiornika, mogłaby powstać restauracja.

W południowej, najmłodszej i nieco zacienionej części założenia parkowego, powstanie ścieżka przyrodnicza.

– W tej części parku umieszczono plac zabaw dla młodzieży m.in. ze znacznych rozmiarów piramidę wspinaczkową – mówi Małgorzata Mykowska. – Przy dawnej ścieżce rowerowej, znajdą się elementy ścieżki zdrowia, zaś nieco dalej na północ, zaprojektowano siłownię na wolnym powietrzu oraz jaszcze jeden plac zabaw dla dzieci.

We wschodniej części parku, dawniej należącej do sąsiadującej z nim szkoły powstanie płytki zbiornik wodny, który dzięki systemowi niewysokich fontann będzie stanowił wodny plac zabaw dla dzieci. Starsi mieszkańcy Tczewa pamiętają dawniej istniejący tam "brodzik", w którym latem pluskały się małe dzieci. Tu również znajdzie się labirynt z niewysokich krzewów jako atrakcja dla dzieci.
Dawna toaleta, będąca od 2017 roku pod ochroną konserwatorską, zostanie przekształcona w centrum informacji.

Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Tczewie. Ocena Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa

Jak te proponowane zmiany ocenia Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, które jest stroną w postępowaniu konserwatorskim?

– Koncepcja rewitalizacji Parku Miejskiego w Tczewie w 95 procentach pokrywa się z naszymi postulatami – mówi Łukasz Brządkowski z RIOTu. – Jedyne, co budzi naszą wątpliwość to kwestia przeniesienia żabek, wyrzucenia z parku rowerzystów czy nieuwzględnienia sportów zimowych na tak zwanej "esce". Uważamy, że żabki muszą pozostać na swoim miejscu, rowerzyści powinni mieć możliwość przejazdu przez park, a w miejscu dawnych torów saneczkowych powinna powstać metalowa zjeżdżalnia. Na szczęście, Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa jest stroną w postępowaniu konserwatorskim i żadne zmiany nie przejdą bez naszej zgody. Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama