Na tę wiadomość mieszkańcy Starogardu Gdańskiego czekali od lat – może w końcu powstać obwodnica tego miasta.
– Dzięki tej inwestycji zwiększy się poziom bezpieczeństwa. Obwodnica odciąży lokalny ruch i zwiększy przepustowość w samym mieście. Liczymy, że po oddaniu jej do użytku, ruch tranzytowy odbywać się będzie poza graniami miasta. Obecnie koncentruje się na miejskim odcinku DK22. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zasady zrównoważonego rozwoju – mówi Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego.
CZYTAJ TEŻ: Obwodnica Metropolitalna droższa o blisko 340 mln zł. Powód? Wojna w Ukrainie
Jaki układ będzie miała obwodnica Starogardu Gdańskiego?
Droga będzie miała jedną jezdnię, po jednym pasie w obu kierunkach i dodatkowy pas do wyprzedzania występujący naprzemiennie w obu kierunkach (tzw. układ pasów 2+1).
Obwodnica Starogardu Gdańskiego z siecią dróg publicznych połączona będzie poprzez ronda turbinowe. Nawierzchnia zostanie dostosowana do ruchu pojazdów o nacisku 11,5 t na oś.
W ramach inwestycji powstaną także obiekty inżynierskie, takie jak wiadukty drogowe i mosty. Trasa będzie wyposażona w infrastrukturę ochrony środowiska, w tym przejścia dla zwierząt i przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym. Wykonane zostaną ekrany akustyczne i nasadzenia zieleni izolacyjnej, jak również systemy podczyszczające wody opadowe z jezdni oraz zbiorniki retencyjne i infiltracyjne.

Jak podkreśla GDDKiA, dzięki budowie obwodnicy podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa mieszkańców Starogardu Gdańskiego, odciąży lokalny układ komunikacyjny i zwiększy przepustowość w samym mieście. Inwestycja poprawi również warunki oraz bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego.
– Po oddaniu do użytku, obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy, który koncentruje się na miejskim odcinku DK22. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Kiedy umowa z wykonawcą obwodnicy Starogardu Gdańskiego?
Budowa obwodnicy Starogardu będzie realizowana w systemie Projektuj i buduj. Wykonawca, czyli firma Unibep, opracuje dokumentację projektową niezbędną do złożenia wniosku o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po jej uzyskaniu rozpocznie budowę, a na całość ma 39 miesięcy od daty zawarcia umowy (w trakcie trwania robót budowlanych nie wlicza się okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca).
ZOBACZ TAKŻE: Zachodnie obejście Chojnic z odcinkowym pomiarem prędkości? Jest wniosek do ZDW
Umowa z wykonawcą najprawdopodobniej podpisana zostanie w czerwcu, tak by budowa mogła zakończyć się w II kwartale 2029 r.
Przypomnijmy, w 2022 r. jako pierwszą z PB100, Generalna Dyrekcja oddała do eksploatacji obwodnicę Brzezia w ciągu DK25. Trasa ta ma 4,5 km długości i omija miejscowość od południowego zachodu. W ramach zadania przebudowała także 4 km DK25 po obu stronach obwodnicy.
– W ciągu DK22, w ramach PB100, przewidzieliśmy również realizację obwodnicy Człuchowa – informuje rzecznik GDDKiA. – W marcu 2021 r. do Wójta Gminy Starogard Gdański złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a ogłoszenie przetargu w systemie Projektuj i buduj planujemy w IV kw. 2026 r.
Napisz komentarz
Komentarze