Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV

Abonament RTV to opłata za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Są jednak pewne wyjątki i nie każdy musi ją płacić. Poniżej przedstawiamy listę osób zwolnionych z opłat abonamentowych.
(Fot. Pixabay)

Opłaty za abonament RTV wynikają z ustawy o opłatach abonamentowych. Obowiązują osoby posiadające odbiorniki radiofoniczne lub telewizyjne, które umożliwiają natychmiastowy odbiór programu. Abonament RTV płaci się je niezależnie od rachunków za telewizję kablową.

Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

KRRiT

Tyle zapłacisz za abonament RTV w 2022 r. Wysokość opłat

Wysokość opłat za abonament RTV w 2022 r. wynika z Rozporządzenia KRRiT z dnia 25 maja 2021 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2022 r.

  • Za radioodbiornik trzeba zapłacić 7,50 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 90,00 zł).
  • Za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny trzeba zapłacić 24,50 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 294,00 zł).
  • Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2022 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę.
  • Przez cały rok można korzystać ze zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc, o ile opłaci się abonament z wyprzedzeniem, tj. do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników, z uwzględnieniem zniżek

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Nie każdy musi płacić abonament RTV. Ustawa o opłatach abonamentowych określa listę osób, które są zwolnione z tego obowiązku.

Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV. Zobacz!

Jak zapłacić za abonament RTV?

Za abonament RTV można zapłacić:

Wpłaty dokonywane są na numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny abonenta.

Abonament RTV. Tryb wnoszenia opłat         

  • Osoby fizyczne: jedna opłata abonamentowa, niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie.                           
  • Firmy i instytucje: opłata za każdy używany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny.
  • Podmioty lecznicze (niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej), sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne placówki oświatowe, publiczne i niepubliczne uczelnie, domy pomocy społecznej: jedna opłata, niezależnie od liczby odbiorników używanych w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama