Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Wspólny apel 100 burmistrzów Europy. "Zakończmy handel z mordercami i kłamcami"

„Nagły szok, jaki wywoła zakończenie uzależnienia od rosyjskiej ropy, gazu i węgla jest ofiarą konieczną, nieporównywalną z ofiarą niewinnych ukraińskich kobiet, mężczyzn i dzieci” – czytamy we wspólnej rezolucji ponad 100 burmistrzów europejskich, takich miast jak Gdańsk, Barcelona, Lipsk, Londyn, Praga, Rzym, Mannheim i Oslo.
Fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

W spotkaniu online, które odbyło się 14 marca 2022 r. wzięło udział ponad 100 burmistrzów, wiceburmistrzów i przedstawicieli miast. Wydarzenie zainicjowali prezydent Aleksandra Dulkiewicz, członkini Rady Politycznej Ruchu „Tak! dla Polski” oraz burmistrz Florencji Dario Nardella, przewodniczący unii największych europejskich miast „Eurocities”Rozpoczęło się przemówieniem Serhija Orłowa, wiceburmistrza Mariupola, ukraińskiego miasta, które od kilkunastu dni jest oblężone przez rosyjskich agresorów.

- Wszyscy widzieli zdjęcia zbombardowanego szpitala położniczego. Szpitale, przedszkola i szkoły są celem rosyjskich bombardowań. Mariupol jest teraz miastem męczenników - jesteśmy odcięci od wszelkich mediów, wody, energii - powiedział Orłow. - Działania humanitarne są niemożliwe, nie ma możliwości ewakuacji ludzi. Celem Putina jest przejęcie Ukrainy bez Ukraińców.

Wspólna rezolucja burmistrzów

Przedstawiciele europejskich samorządów mówią jednym głosem: działania Rosji na Ukrainie to nic innego, jak zbrodnie wojenne. Podkreślali, że istnieje potrzeba solidarności, aby jak najszybciej podjąć decyzje dotyczące przyjmowania i relokacji uchodźców w Europie.

- Potrzebujemy systemu z ONZ i UE, który wie, jak uporać się z tymi problemami w zorganizowany sposób – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, miasta goszczącego najwięcej uchodźców z Ukrainy.

We wspólnej rezolucji przedstawiciele europejskich samorządów zaapelowali o zaprzestanie wszelkich stosunków handlowych z Rosją i Białorusią do czasu wycofania się rosyjskiej armii z Ukrainy.

- Wierzymy, że życie kobiet i mężczyzn jest ważniejsze niż handel, miejsca pracy, a nawet energia – czytamy w dokumencie. Komisję Europejską wezwano do zmuszenia rządu rosyjskiego do otwarcia rzeczywistych korytarzy humanitarnych.

„Nie możemy zaakceptować tego, że tzw. korytarze humanitarne otwierane przez armię rosyjską to korytarze, w których giną cywile”.

Prezydent Gdańska wezwała władze Unii Europejskiej, by nie kierowały się strachem i podjęły natychmiastowe działania względem Rosji.

- Uruchomienie korytarzy humanitarnych oraz powołanie kompetentnych i profesjonalnych instytucji międzynarodowych może zająć wiele dni, ale to musi być naszym priorytetem. Całkowite zaprzestanie wymiany handlowej jest jednak wyłączną i pojedynczą kompetencją UE. Taka decyzja może zostać podjęta z dnia na dzień. Komisja musi działać teraz. Każdy ze 100 burmistrzów zgadza się, że Europa nie handluje z mordercami i kłamcami. Europa musi zrobić więcej – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

"Bezwarunkowo wierzymy, że nasza europejska solidarność pozwoli nam uporać się z nieuniknionym kryzysem energetycznym. Wierzymy, że państwa członkowskie UE są gotowe w równym stopniu ponieść ciężar transformacji energetycznej i eliminacji paliw kopalnych z naszych gospodarek. Nie mamy wątpliwości, że nagły szok, jaki wywoła zakończenie uzależnienia od ropy, gazu i węgla jest ofiarą konieczną, nieporównywalną z ofiarą niewinnych ukraińskich kobiet, mężczyzn i dzieci. W obliczu zbrodni wojennych musi się skończyć “business as usual” - czytamy w podpisanej rezolucji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama