Napad Rosji na Ukrainę wyzwolił w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania polskich Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności, ducha walki i przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami - mówi Maciej Szalbierz z zespołu prasowego 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Konflikt, który rozgrywa się tuż za naszą granicą obudził w Polakach jeszcze większego ducha patriotyzmu i poczucie obowiązku obrony Ojczyzny. Wzmożona chęć założenia wojskowego munduru to z pewnością również pokłosie tego, jak wielką rolę w obronie Ukrainy odgrywają tamtejsze Wojska Obrony Terytorialnej. Wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zachęcamy do skorzystania ze strony www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
50 kolejnych ochotników na Pomorzu
Ostatnie wcielenie w szeregi pomorskich terytorialsów odbyło się 18 marca 2022 w Malborku, na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, która jest matecznikiem 71 batalionu lekkiej piechoty, będącego integralną częścią pomorskiej brygady OT. W szeregi wstąpiło ok. 50 ochotników. Czekają ich trzy lata szkolenia.
- W czasie tych 3 lat terytorials przechodzi przez 4 etapy szkolenia – informuje Maciej Szalbierz. - Pierwsze z nich to szkolenie indywidualne, które stanowi rodzaj selekcji na kolejne etapy i ma być bazą dydaktyczną z zakresu pomocy medycznej i wiedzy teoretycznej. Podczas tego szkolenia wykorzystuje się także platformę e-learningową. Drugim etapem jest szkolenie specjalistyczne, które skupia się na przydziale do konkretnej funkcji pełnionej w pododdziale, np. saper czy medyk. Ostatnim jest szkolenie zgrywające pododdziały. Na tym etapie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali Terytorialsi, np. miejskiego czy górskiego. Niewątpliwym atutem uczestnictwa w szkoleniu WOT jest kadra dowódcza, która odpowiada za wyszkolenie Terytorialsów. Osoby prowadzące ćwiczenia to często żołnierze wywodzący się z wojsk specjalnych, z ogromnym doświadczeniem i wiedzą, którzy chętnie podzielą się swoimi umiejętnościami nabytymi przez lata pełnionej służby.
Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności, ducha walki i przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami. Konflikt, który rozgrywa się tuż za naszą granicą obudził w Polakach jeszcze większego ducha patriotyzmu i poczucie obowiązku obrony Ojczyzny
Maciej Szalbierz / zespół prasowy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Co to są Wojska Obrony Terytorialnej
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Obecnie formacja znajduje się w jednym z najbardziej dynamicznych okresów budowy. Żołnierze szkolą się w ramach 13 brygad obrony terytorialnej na terenie 12 województw (dwie brygady są zlokalizowane na Mazowszu). Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy struktur na tzw. ścianie zachodniej czyli w czterech województwach: opolskim, dolnośląskim, lubuskim oraz zachodniopomorskim.
Formacja opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności. Na potrzeby szkolenia żołnierzy TSW wdrożono trzyletni system szkolenia, który skonstruowany jest w taki sposób, by umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową.
Aby zostać żołnierzem, należy spełnić kilka podstawowych zasad: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.
Obecnie w WOT służbę pełni blisko 32 000 żołnierzy, w tym ponad 28 100 ochotników oraz blisko 3900 żołnierzy zawodowych (stan na 14.03.2022 r.). Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, które stanowią blisko 20% jej szeregów. Średnia wieku żołnierza to 33 lata.
Jak zostać terytorialsem
Żołnierze WOT są gotowi do pomocy wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Dzisiaj takim miejscem jest granica z Ukrainą – punkty recepcyjne, magazyny z darami, dworce. Wraz z wybuchem wojny zainteresowanie służbą w WOT wzrosło. Pytanie: „Jak zostać terytorialsem?" nigdy nie było tak aktualne.
Rekruterzy WOT – najlepsze źródło informacji
Najlepszym sposobem znalezienia odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze służbą w WOT jest kontakt z jednym z kilkuset rekruterów. Rekruterzy to żołnierze WOT – ochotnicy, którzy pełnią służbę od co najmniej roku i są gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące procesu rekrutacji, służby, korzyści i obowiązków, szkolenia, itp. Aby skontaktować się z rekruterem wystarczy wejść na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i wpisać nazwę powiatu.
Infolinia wsparcia rekrutacji
Kolejnym sposobem poznania WOT „u źródła” jest rekrutacyjna infolinia. Pod numerem 800-696-077 przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30 dyżurują żołnierze WOT, którzy również są w gotowości do rozwiania wszelkich wątpliwości i odpowiedzenia na wszelkie pytania dotyczące służby w WOT.
Jeśli podjąłeś decyzję o służbie
Wszyscy ci, którzy są już zdecydowani na złożenie wniosku o służbę w WOT mogą aplikować przez portal www.zostanzolnierzem.pl. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.
Wizyta w Wojskowej Komendzie Uzupełnień
To najbardziej tradycyjna forma rekrutacji do WOT. W WKU można zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć formalny wniosek o służbę w WOT.
WOT na Pomorzu. Umowa z Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa
16 marca br. podpisano porozumienia o współpracy pomiędzy 7 Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio a Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wydział Studiów Społecznych w Gdańsku.
Głównymi założeniami tego dokumentu są wspólne działania obu placówek na rzecz obronności państwa.
- W szczególności wzrost liczebności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, w tym rezerw osobowych, upowszechnianie wiedzy obronnej i umiejętności ważnych dla bezpieczeństwa państwa, propagowaniem postaw patriotycznych, ze szczególnym uwzględnieniem umacniania etosu oraz kultywowania chlubnych tradycji Wojska Polskiego oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku żołnierza polskiego i Sił Zbrojnych RP, integrację środowiska wojskowego i akademickiego – wylicza Maciej Szalbierz.
KONTAKT z 7 PBOT
ul. Słowackiego 5
80-206 Gdańsk - Wrzeszcz
Dyżurna Służba Operacyjna tel: 261 212 490
e-mail: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze