Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Rusza ostatni etap budowy Parku Centralnego w Gdyni

Dziesiątki nowych drzew, dziesiątki tysięcy krzewów i kwiatów, zielona strefa wypoczynku ze stawem i fontanną, obiekt gastronomiczny i nowoczesny, podziemny parking – tak w skrócie będzie wyglądać ostatni, trzeci etap budowy gdyńskiego Parku Centralnego. Ruszają pierwsze prace na placu budowy. Kosz inwestycji to 63,4 mln zł.
(wiz. Arch-Deco)

W styczniu tego roku wyłoniono wykonawcę trzeciego etapu budowy Parku Centralnego, którym została firma Budimex. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie prac przy ostatniej części nowego terenu rekreacji w centrum Gdyni.

Trzeci etap obejmuje rozległy teren sięgający od pawilonu przy skateparku aż do skrzyżowania alei marsz. Piłsudskiego z ulicą Świętojańską. Dzięki realizacji przestrzeń zyska zupełnie nową infrastrukturę – staw z fontanną, który zimą będzie pełnić funkcję lodowiska, obiekty gastronomiczne, zielone polany piknikowe, boisko i oczekiwany przez mieszkańców podziemny parking na ok. 270 samochodów.

Tysiące nowych nasadzeń

Najważniejsza ma być inwestycja w starannie dobraną, estetyczną zieleń. Podobnie jak w przypadku poprzednich etapów, podczas przygotowań dołożono starań, aby zachować jak największą część istniejącego, wieloletniego drzewostanu i wykorzystać jego walory. Przed procesem inwestycyjnym drzewom przyjrzeli się specjaliści z Wydziału Ogrodnika Miasta, wskazując wśród nich te, które są w dobrym stanie i mogą nadal istnieć bez zagrożenia dla użytkowników parku.

Pozostałe mają zostać zastąpione nowymi nasadzeniami, które dobrano tak, aby stworzyły atrakcyjną kompozycję w nowej przestrzeni. Trzeci etap budowy Parku Centralnego to łącznie kilkadziesiąt nowych drzew, w tym m.in. sosen czarnych i pospolitych, platanów, skrzydłorzechów, grujeczników japońskich, jarząbów, wiśni, jabłoni, wierzb czy grabów pospolitych. To także nowe gatunki krzewów, których pojawi się łącznie kilkanaście tysięcy: hortensji, wierzb purpurowych, jaśminowców, tawlin jarzębolistnych, róż, dereni czy mahonii. Całości ma dopełnić kilkadziesiąt tysięcy pnącz i kwiatów, od winorośli japońskiej po popularne narcyzy i tulipany oraz różne gatunki ozdobnych traw i bylin.

Na zlecenie wykonawcy ornitolodzy przed rozpoczęciem prac przyjrzeli się też gniazdowaniu ptaków, stąd część niezbędnych robót odbędzie się dopiero po przeniesieniu gniazd.

Rekreacja, wypoczynek i aktywność

Zgodnie z założeniami, trzeci etap ma służyć przede wszystkim funkcjom wypoczynku i rekreacji. Część z nowych trawników zaplanowano z myślą o piknikowaniu. Znajdą się też miejsca przystosowane do rodzinnego, bardziej aktywnego wypoczynku – zabaw na świeżym powietrzu czy wspólnych gier.

Przestrzeń będzie też przyjazna i dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, podobnie jak sama infrastruktura podziemnego parkingu. Całość połączy się z odświeżonym przez prywatnego inwestora skwerem Plymouth. Obecny parking przed siedzibą urzędu miasta zamieni się w zielony skwer.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama