Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Zabytkowa wieża ciśnień w Sztumie ma 111 lat. Tak wygląda od środka

Charakterystyczne wieże ciśnień napotkać możemy w wielu miejscowościach na Pomorzu, jednak ogromna większość spośród nich nie jest już wykorzystywana w dawnej roli. Do lamusa przeszły wieże ciśnień przy dworcach kolejowych, ponieważ znikły z torów parowozy. Ciśnienie w sieciach wodociągowych zapewniają dziś pompy. W Sztumie wieża nadal pracuje dla potrzeb miejscowych wodociągów. Dlatego nie da się zajrzeć do środka, uczynił to Piotr Podlewski, historyk realizujący kolejne filmy w ramach cyklu "Penetracje po Powiślu". Wieży ciśnień w Sztumie poświęcił dziesiąty, jubileuszowy odcinek cyklu.
Charakterystyczny kształt wieży ciśnień wybudowanej w neogotyckim stylu w Sztumie (Fot. Piotr Piesik)

Sztumska wieża ciśnień ma już 111 lat. Każdy ją widział, lecz mało kto był w środku, ponieważ ta wieża nadal pełni swoją funkcję. Wieża powstała na wysokim wzgórzu, w pobliżu jeziora. Wieża jest okrągła, natomiast średnica powiększa się w górę, bowiem znajduje się tam zbiornik na wodę. Dach ma kształt ośmiobocznego ostrosłupa, kryty karpiówką.

Wieża znajduje się na skraju jednego z najstarszych sztumskich cmentarzy, gdzie zachowała się m.in. kaplica grzebalna rodziny von Pflipsen. Piotr Podlewski otrzymał zezwolenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na wejście do środka. Warto więc film obejrzeć, rzadka to bowiem okazja by wejść do wewnątrz pracującej nadal wieży. Autor filmu dostał się nawet do ciasnej przestrzeni pomiędzy ścianą zewnętrzną wieży a zbiornikiem wodnym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama