Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nie ulica i nie rondo. Będzie Skwer Bohaterskiego Mariupola

Na marcowej sesji Rady Miasta Gdańska mer Wadym Bojczenko zaapelował o uhonorowanie bohaterskich obrońców Mariupola. Położone nad Morzem Azowskim Mariupol jest miastem partnerskim Gdańska. Po pierwotnych propozycjach nadania imienia jednej z ulic lub rondu, ostatecznie liderzy wszystkich trzech klubów, Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Wszystko dla Gdańska uzgodnili, że będzie to skwer we Wrzeszczu.
(fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni | Katarzyna Szumała)

- Bardzo ważnym gestem wsparcia dla nas stałoby się na przykład nadanie jednej z ulic miasta Gdańska imienia miasta Mariupola, bohaterów miasta Mariupola, które ucierpiało najwięcej i nadal niezłomnie walczy. Takie wsparcie byłoby symbolem tego, że jest w sercu gdańszczan - mówił mer Bojczenko, podczas sesji rady, która odbyła się 31 marca br. - Jestem pewien, że po zakończeniu wojny, po naszym zwycięstwie, odbudujemy Mariupol i w tym nowym odbudowanym mieście będzie też ulica honorująca nasze miasto partnerskie, ulica miasta Gdańsk.

Nie ulica czy rondo, a skwer

Prezydent Gdańska zapewniła, że władze miasta będą szukać godnego miejsca, by upamiętnić bohaterską obronę portowej aglomeracji. Chwilę później radny Cezary Śpiewak-Dowbór, zaproponował, by zorganizować robocze spotkanie w tej sprawie.

- Jestem w pełni przekonany, że ulica bohaterów Mariupola powinna jak najszybciej znaleźć w Gdańsku swoje miejsce. To będzie bardzo ważny gest wsparcia. Zorganizujmy spotkanie robocze, by jak najszybciej znaleźć godne miejsce i przyjąć uchwałę w tej sprawie - mówił przewodniczący klubu KO.

Z kolei radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali, by bohaterskie miasto uhonorować imieniem nadanym jednemu z rond na terenie Gdańska. W interpelacji do władz miasta zaproponowano, by było to rondo u zbiegu ulic: Czerskiej, Niepołomickiej i Starogardzkiej, bądź istniejące u zbiegu ulic: Myśliwskiej, Jasieńskiej i Andersa.

Pojawiły się również apele, by sprawa nie była przedmiotem wyścigu między klubami. Ostatecznie, zaproponowano, by powstał wspólny projekt uchwały wszystkich trzech klubów radnych. Wybór padł na lokalizację w prestiżowej części Wrzeszcza.

- Miejsce u zbiegu ulic Matki Polki i Partyzantów nazwiemy Skwerem Bohaterskiego Mariupola. To dobra lokalizacja i symboliczna, bo niedaleko siedziby konsulatu Federacji Rosyjskiej - mówi radna Beata Dunajewska z Wszystko dla Gdańska.

Skwer ma kształt trójkąta, położonego wzdłuż ul. Partyzantów. Ma ładnie utrzymaną zieleń i estetyczne ławki, jest gęsto obsadzony drzewami, które w upalne dni dają cień. Imię Bohaterskiego Mariupola radni mają nadać skwerowi specjalną uchwałą podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Gdańska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama