Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Na Polskim Haku w Gdańsku powstanie osiedle. Pierwsze prace za dwa lata

Osiedle mieszkaniowe z budynkami nieprzekraczającymi 30 metrów i funkcjami handlowo-usługowymi powstanie na tzw. Polskim Haku w Gdańsku (cypel przy ujściu Motławy do Martwej Wisły). Wybuduje je Grupa Capital Park, która zawarła finalną umowę zakupu dwóch działek o powierzchni 1,3 hektara. Prace mają rozpocząć się w 2024 roku. Autorem zwycięskiej koncepcji na zagospodarowanie tego terenu jest pracownia JEMS Architekci.
(wizualizacja: JEMS Architekci)

W listopadzie 2020 roku Grupa Capital Park podpisała warunkową umowę przedwstępną nabycia udziałów w spółce Projekt I Sp. z o.o., należącej do warszawskiej firmy deweloperskiej ECO-Classic. Projekt I Sp. z o.o. jest wieczystym użytkownikiem terenu tzw. Polskiego Haka. Do finalizacji transakcji potrzebna było m.in. zgoda ministra ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Capital Park spełnił wszystkie formalne wymogi i 31 marca br. podpisana została umowa zakupu terenu.

- Zakończył się trwający 1,5 roku proces nabycia terenów na Polskim Haku. Staliśmy się właścicielem niezwykle pięknie położonych działek, którym już wkrótce nadamy nowe funkcje - mówi Marcin Juszczyk, członek zarządu w Grupie Capital Park. - Zamierzamy stworzyć z tego miejsca reprezentacyjną wizytówkę tej części miasta. Inwestycja, którą projektujemy, będzie nowoczesna, odpowiadająca na oczekiwania i potrzeby szybko rozwijającego się Gdańska, a także realizowana z uwzględnieniem aspektów ekologicznych oraz zmieniającego się klimatu

Inwestycja zlokalizowana jest przy ul. Sienna Grobla, biegnącej wzdłuż nabrzeża Polskiego Haka, niedaleko Głównego Miasta. Grupa Capital Park zorganizowała konkurs na zagospodarowanie terenu, do którego zostało zaproszonych sześć pracowni architektonicznych. Wyzwania podjęły się cztery biura projektowe: JEMS Architekci, Medusa Group, Bernatek Architekci oraz KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna. Autorem zwycięskiej koncepcji została pracownia JEMS Architekci.

(wizualizacja: JEMS Architekci)

- To niezwykłe miejsce, niezwykle eksponowane, widoczne w wielu perspektywach od strony lądu i wody - mówi Marcin Sadowski, architekt i partner w pracowni JEMS Architekci. - Niezwykły jest także kontekst przestrzenny sąsiadujących z projektem terenów przemysłowych, choć te pewnie w przyszłości ulegną przekształceniom. Wyjątkowa jest także odczuwalna bliskość zabytkowej materii miasta. Geometria poszczególnych części budowli, ukształtowanie przekroi, fasad to próba nawiązania do bogatego dziedzictwa architektury Gdańska i jednocześnie stworzenia współczesnej, wyrazistej formy całości, w miejscu gdzie naszym zdaniem ekspresja formy jest przestrzennie oczekiwana.

W przygotowywanym projekcie dominować będzie funkcja mieszkaniowa z uzupełniającymi ją lokalami handlowo-usługowymi, które znajdą się na parterach budynków. Ważną rolę odgrywać ma tutaj ogólnodostępna, otwarta dla wszystkich mieszkańców Gdańska i turystów promenada rekreacyjna z usługami gastronomicznym. Planowane jest również utworzenie pomostów dla cumowania małych jednostek od strony Martwej Wisły.

- Nasz projekt na Polskim Haku został przygotowany w oparciu o wytyczne wynikające ze zmian w miejscowym planie zagospodarowania terenu, które weszły w życie pod koniec listopada 2021 roku – mówi Sylwia Filewicz z Capital Park- Należały do nich m.in. zmiana funkcji z przemysłowo-usługowej na mieszkaniowo-usługową, ograniczenie wysokości zabudowy do 30 metrów, które wykluczyło realizację budynku wysokościowego jako dominanty kompozycyjnej na cyplu, zadbanie o ogólnodostępny ciąg pieszy wzdłuż nabrzeża Martwej Wisły i Motławy, a także wprowadzenie minimalnego procentu powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 30 proc.

Obecnie trwają prace nad koncepcją wielobranżową inwestycji. Następnie Grupa Capital Park rozpocznie procedurę uzyskania decyzji środowiskowej, a po jej otrzymaniu będzie się ubiegała o pozwolenie na budowę. Jej rozpoczęcie jest uzależnione od procesów administracyjnych. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na początku 2024 roku.

(wizualizacja: JEMS Architekci)

Polski Hak to teren o bogatej historii

W XVI wieku stanowił on swego rodzaju wodne rogatki miasta i był zajmowany głównie przez rybaków, którzy mieli tam swoją osadę. Nazwa Polski Hak wywodzi się z języka dolnoniemieckiego, gdzie „Hake” oznaczało przylądek bądź mieliznę. W połowie XIX w. tereny te zostały przejęte przez Juliusa Klawittera, który zaczął rozbudowywać  istniejącą w tym miejscu od 1827 r. Stocznię Klawitterów, a na początku XX w. cała produkcja okrętowa stoczni została przeniesiona właśnie tam. W okresie międzywojnia i Wolnego Miasta Gdańsk na tym obszarze znajdowała się również przystań polskiego Klubu Wioślarskiego w Gdańsku. Po II wojnie światowej otwarto tu Zakłady Rybne Gdańsk i bazę Spółdzielni Rybackiej „Jedność Rybacka”. Budynki po zakładach produkcyjnych zostały rozebrane i obecnie tereny na cyplu Polskiego Haka są niezabudowane. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka