Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowa wersja strajkowej piosenki z tekstem o Ukrainie

Nową wersję słynnej „Piosenki dla córki” powstałej podczas strajku w Sierpniu ‘80 nagrał Kuba Zaleski, muzyk i anglista z Gdańska. Do muzyki Macieja Pietrzyka dopisał nowy tekst, tym razem będący listem ojca walczącego w obronie Ukrainy, do córki, która razem z mamą wyjechała do Polski. Piosenki „Nie możemy być razem kochanie”, można posłuchać na youtube.
Nowa wersja strajkowej piosenki z tekstem o Ukrainie
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Odezwał się do mnie Tolek Filipkowski [obecnie dziennikarz, a w latach 80. Jeden z bardów Solidarności – red.] zapraszając do udziału w przygotowywanym przez siebie koncercie charytatywnym w kościele św. Jana – opowiada Kuba Zaleski w rozmowie z zawszepomorze.pl. - Przedstawiłem mu propozycje czterech utworów, w tym „Piosenkę dla córki”, znaną z sierpniowych strajków w stoczni. Tolkowi spodobał się ten pomysł, ale zasugerował, żeby dopisać jedną zwrotkę na temat Ukrainy. A ja pomyślałem, że jak już mam dopisać zwrotkę, to lepiej napisać cały tekst.

Tak też zrobił, piosenkę zaśpiewał i nagrał. Między zwrotkami wkleił najbardziej poruszające go fragmenty przemówień prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ponieważ koncert organizowany przez Tolka Filipkowskiego zaplanowany jest dopiero na 21 maja, Kuba Zaleski uznał, że warto już teraz podzielić się swoimi przemyśleniami i emocjami, w związku z czym udostępnił utwór na youtube.

- Mam nadzieję, że ten utwór kogoś poruszy, choć w akurat w Gdańsku nie trzeba ludzi specjalnie zachęcać do pomocy Ukrainie – mówi Kuba Zaleski. – Jeżeli to ma dodać otuchy Ukraińcom, że kolejna dusza o nich myśli, o nich śpiewa, to będzie super… Pracujemy nad ukraińską wersją tej piosenki. Zobaczę czy dam rade ją zaśpiewać w tym języku, żeby to jakoś brzmiało.  

Kuba Zaleski komponuje piosenki i uczy angielskiego. Występuje z zespołem Obsesja, wykonującym własne piosenki oraz covery The Beatles. Co roku w przeddzień Święta Niepodległości organizuje koncerty pieśni patriotycznych na Długim Targu przy fontannie Neptuna.  

„Piosenka dla córki” stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów powstałych w trakcie sierpniowych strajków w 1980 r. Autorem słów był zaangażowany w strajk poeta Krzysztof Kasprzyk, który napisał tę balladę dla swojej córki Klementyny, liczącej wówczas dwa lata. W tekście wyjaśniał powody, dla jakich nie może być z dzieckiem w domu, w czasie, gdy rozstrzygają się sprawy ważne dla kraju. Kartkę z wierszem Kasprzyka dostał obecny wówczas w stoczni piosenkarz Maciej Pietrzyk, który naprędce skomponował do niego muzykę. Prawykonanie „Piosenki dla córki” zostało zarejestrowane i włączone do filmu dokumentalnego „Robotnicy ’80” (1980), a Andrzej Wajda wykorzystał tę piosenkę w ścieżce dźwiękowej „Człowieka z żelaza” (1981).

Kuba Zaleski

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama