Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Pamięci Macieja Kilarskiego. Wystawa w malborskim Muzeum Zamkowym

Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego - taki tytuł nosi otwarta właśnie wystawa w salach Muzeum Zamkowego w Malborku. Poświęcona jest pamięci Macieja Kilarskiego, który położył ogromne zasługi dla odbudowy malborskiego zamku po zniszczeniach wojennych oraz uratowania zachowanych elementów historycznych. Był również znakomitym fotografem, który dokumentował ruiny Starych Miast w Gdańsku i Elblągu. Wystawę oglądać można w Łaźni Infirmerii do końca bieżącego roku.
Maciej Kilarski jest postacią niezwykle zasłużoną dla malborskiego Muzeum Zamkowego (fot. Piotr Piesik | Zawsze Pomorze)

Jak zaprasza do obejrzenia wystawy Muzeum Zamkowe - Gdy wiedziony pięknem zamku turysta znajdzie się nad brzegiem Nogatu, szukając najlepszego kadru dla swojego zdjęcia, być może zauważy drogowskaz z nazwą „Bulwar im. Macieja Kilarskiego” i zacznie zastanawiać się kim była osoba, której imię przybrała ta promenada. A dla miasta i jego mieszkańców postać ta wiąże się przede wszystkim z powojenną historią zamku.

24 lutego będziemy obchodzili 100-lecie urodzin Macieja Kilarskiego (1922‒2003), architekta, dawnego kuratora ds. architektury i konserwacji zamku, który z muzeum malborskim związany był przez większość swojego zawodowego życia. Mało kto dziś wie jak wielu pasji człowiekiem był Kilarski, jak niezwykle dociekliwym, a także utalentowanym artystycznie, czego dowiedliśmy, prezentując jego realizacje plastyczne na wystawach: "Zabytki w pracach Macieja Kilarskiego (sierpień – wrzesień 1972), Maciej Kilarski. Rysunek i grafika (10.12.2004–15.06.2005)".

Otwarta właśnie wystawa ma pokazać Macieja Kilarskiego także jako znakomitego fotografa, utalentowanego ucznia wybitnego gdańskiego fotografika Kazimierza Lelewicza, jednego z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików. Zdjęcia ilustrujące ruiny Gdańska, Elbląga i Malborka po II wojnie światowej i ich mozolną, długotrwałą odbudowę były rejestrowane przez Kilarskiego początkowo na szklanych kliszach, a następnie na celuloidowych błonach. 

Eksponowane są nie tylko fotogramy wykonane przez Macieja Kilarskiego, także unikalne już szklane płytki fotograficzne oraz aparaty, którymi Kilarski wykonywał zdjęcia. Można też zobaczyć fragmenty filmów nakręconych przez niego na terenie zniszczonego zamku.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka