Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pożegnanie Haliny Winiarskiej. Była aktorką Teatru Wybrzeże przez 37 lat

Uroczystości pogrzebowe Haliny Winiarskiej odbędą się w sobotę, 23 kwietnia. Dziś przypominamy Ją na zdjęciach w rolach, które zagrała na gdańskiej scenie.
„Wolność dla Barabasza”, prem. 30 października 1988 r., reż. Andrzej Markowicz
„Wolność dla Barabasza”, prem. 30 października 1988 r., reż. Andrzej Markowicz, od lewej: Mirosław Baka (Barabasz), Halina Winiarska (Claudia Procula) (fot. Tadeusz Link)

– Halina Winiarska – aktorka, która potrafi zagrać wszystko, a więc: Szekspira (w dużym pakiecie tytułów), Schillera, Fredrę, Czechowa, Ibsena, Żeromskiego, Becketta, Andrzejewskiego, a nawet i Grochowiaka – mówił swego czasu teatrolog prof. Jan Ciechowicz. – Bez dwóch zdań, „kameralny monumentalizm” sił i środków, ról i kreacji aktorskich Haliny Winiarskiej zaprowadził artystkę na teatralny Parnas. To najmocniejsze nazwisko w świecie aktorskim swoich czasów. Zdobyła wszystkie możliwe nagrody, wygrywała festiwale teatralne, błyszczała...

– Poezja jest dla mnie czymś bardzo ważnym – wyznała jeszcze nie tak dawno. – Poezja wypełnia mi życie. Mówić wiersze to uzależnienie, uzależnienie od dobrego, pięknego słowa.

Dziś przypominamy Halinę Winiarską w ważnych rolach, które zagrała w Teatrze Wybrzeże. Na gdańskiej scenie była przez 37 lat, od 1966 do 2003 roku.

Pożegnanie Haliny Winiarskiej odbędzie się w sobotę, 23 kwietnia. O godz. 10:00 w kościele św. Jana odbędzie się msza święta w intencji zmarłej artystki. Msza będzie transmitowana na portalu www.gdansk.pl. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11:30 na Cmentarzu Srebrzysko, kondukt ruszy od bramy głównej. Obu uroczystościom przewodniczyć będzie ksiądz Krzysztof Niedałtowski.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama