Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nagrody starosty tczewskiego w dziedzinie kultury i sportu za rok 2021 rozdane

W dziedzinie kultury dla (za całokształt działalności artystycznej) Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Tczewie, natomiast za działalność w roku 2021 - Laura Dziąba. W sporcie - przede wszystkim zawodnicy, trenerzy tczewskiego klubu Unia - to wyróżnieni nagrodami starosty tczewskiego.
W dziedzinie kultury główne laury zgarnęli: Laura Dziąba oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kociewski w Tczewie (jego przedstawiciele na zdjęciu)
(fot. Starostwo Powiatowe w Tczewie)

Nagrody Starosty Tczewskiego przyznawane są od roku 2007. Ustanowienie tego wyróżnienia podyktowane było przede wszystkim potrzebą uhonorowania i wsparcia artystów, twórców kultury, animatorów życia kulturalnego, sportowców oraz trenerów sportowych.

- Gratuluję działaczom sportowym i kulturalnym, którzy swoją pracą i zaangażowaniem nie tylko realizują swoje cele, ale także pracują na rzecz naszej społeczności – mówił podczas uroczystej gali starosta Mirosław Augustyn. - Swoją pasją udowadniacie, jak bardzo zasługujecie na te nagrody i wyróżnienia. Życzę, aby nigdy nie zabrakło wam sił do realizacji swoich zamierzeń oraz, aby kreatywność i pomysłowość były motywacją do wyznaczania dalszych celów zarówno w kulturze, jak i sporcie. Dziękuję również członkom obu kapituł za zaangażowanie oraz owocną i udaną współpracę, dzięki której doceniono wysiłek wybitnych sportowców, trenerów, a także twórców, artystów i działaczy rozsławiających imię powiatu tczewskiego.

W tym roku w dziedzinie kultury wyróżnieni zostali:

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Tczewie - za całokształt działalności artystycznej

Laura Dziąba - za działalność w roku 2021.

Współczesna działalność tczewskiego oddziału Zrzeszenia sięga 2004 roku, kiedy to grupa kociewskich członków Klubu Studenckiego Pomerania, młodzieżowej organizacji Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego działającej na UG oraz PG  doprowadziła do jego ponownej reaktywacji. Jednocześnie postanowiono przyjąć nazwę Oddziału Kociewskiego, sygnalizując tym samym zainteresowanie całym regionem, a nie tylko Tczewem. Pod kierunkiem nowego prezesa Krzysztofa Kordy (obecny dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie) oddział rozpoczął dynamiczną działalność. To wówczas rozpoczęto cykl spotkań „Śladami nieznanych działaczy społeczno-kulturalnych Kociewia”, przeprowadzano sesje historyczne oraz organizowano wystawy. W okresie od jesieni 2005 roku do końca 2014 roku członkowie oddziału w Radio Fabryka, obecnie Radio Tczew, prowadzili cotygodniową audycję, która początkowo nosiła nazwę „Spotkania z Historią Tczewa”, a później „Spotkania z Kociewiem”.
Od 2007 roku główną imprezą oddziału są Nadwiślańskie Spotkania Regionalne, podczas których przedstawiane są problemy związane z ekologią, historią i problemami społecznymi. W roku 2015 oddział aktywnie włączył się w organizację V Kongresu Kociewskiego, a jego prezes - Michał Kargul - został przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Kongresu. w jego ramach w Tczewie w listopadzie 2015 roku zorganizowano dwudniową konferencję naukową "Polska Regionalna". Od 2016 roku, tczewskim oddziałem ZK-P kieruje Tomasz Jagielski.

- Niezmiernie cieszymy się, że ktoś naszą pracę zauważył, docenił – mówi Tomasz Jagielski. - Będziemy starali się dalej pracować i działać, tak jak umiemy i potrafimy najlepiej.
 

O Laurze Dziąbie najwięcej mówi jej motto życiowe. Młodej tczewiance towarzyszy ono od wielu lat: "Pasje dają wiele radości i satysfakcji. Jak to w życiu bywa, zdarzają się cięższe chwile. Nigdy nie należy się jednak poddawać". Warto przypomnieć, że Laura, m.in. jest stypendystką 10. edycji „Indeksu marzeń” (2021 rok) Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

W dziedzinie sportu, wyróżnienia przyznawano w dwóch kategoriach: zawodnik/zawodniczka, trener/trenerka.
Z grona trenerów wyróżnienia dostali:

Mateusz Wojciechowski,

Karol Arczewski,

Mariusz Grubich,

PatrykLitkiewicz,

Bartłomiej Waruszewski,

Damian Mielewczyk,

Mariusz Marut,

Rafał Górski,

Natalia Blok,

Adam Blok.
 

Wśród zawodników nagrody otrzymali:

Otylia Zawitowska,

Zuzanna Lesińska,

Klaudia Werenczak,

Wiktoria Brzoskowska,

Natalia Kmieć,

Natalia Butlewska,

Mateusz Pawełek,

Miłosz Grzesiński,

Adam Kowalczyk,

Antoni Witka,

Mateusz Biskup,

Filip Karpiński,

Maciej Szwindowski,

Patrycja Borkowska,

Konrad Banucha,

Victor Borycki,

Daria Górska,

Miłosz Sabiecki,

Miłosz Ptaszkowski,

Filip Myga,

Aleksander Mazur,

Nikodem Wieczorkowski,

Nathaniel Chabowski,

Magdalena Głodek,

Patryk Zwada,

Agata Kazimierczak,

Jakub Banaszak,

Patrycja Strzelczyk,

Szymon Wróbel,

Monika Belczewska.

- Nagrodę rzeczową za swój wkład w rozwój sportu w Powiecie Tczewskim oraz z okazji jubileuszu pracy trenerskiej otrzymał pan Józef Krawczykiewicz, zasłużony trener MKS Sambor Tczew, wychowawca kilkudziesięciu medalistów wszystkich szczebli oraz wielokrotny laureat nagrody Starosty Tczewskiego w dziedzinie sportu oraz zeszłoroczny laureat nagrody Starosty pn. „Filar Powiatu Tczewskiego” - poinformował Marcin Stolarski, rzecznik tczewskiego Starostwa Powiatowego.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama