Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Kto otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną za rok 2021?

Anna Czekanowicz, Sławek Jaskułke, Zbigniew Majchrowski, O’Bows Quartet i Mirosław Baka – to laureaci prestiżowej Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2021. Nagrodę za mecenat kultury otrzymał Port Lotniczy Gdańsk. Statuetki wręczono już po raz 23.
Pomorska Nagroda Artystyczna 2021, gala finałowa
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Pomorska Nagroda Artystyczna to najważniejsze wyróżnienie Samorządu Województwa Pomorskiego, kierowane do środowiska artystycznego regionu. Laureatami zostają osoby, które w poprzednim roku były autorami wybitnego dokonania artystycznego lub przyczyniły się do powstania wyjątkowego wydarzenia kulturalnego. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach.

 • Nagradzając Kreację Artystyczną kapituła honoruje wydarzenie artystyczne, jakie miało miejsce w minionym roku.
 • W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna statuetką nagradzany jest artysta, niekoniecznie debiutujący, którego dokonania artystyczne są zauważalne i rokują wielkie nadzieje na przyszłość.
 • W kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy wspierające kulturę.
 • Przyznawana jest również indywidualna nagroda specjalna. To Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna, którą osobiście przyznaje marszałek województwa pomorskiego za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych.
Pomorska Nagroda Artystyczna, statuetka

Kto otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną za rok 2021?

Statuetki laureatom Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2021 wręczył w czwartek, 21 kwietnia wieczorem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Przyznano je artystom w następujących kategoriach:

Kreacje Artystyczne

 • Anna Czekanowicz za tomik „Szelest sukienki… Listy do przyjaciół”, będący swoistą autobiografią poetycką.
 • Sławek Jaskułke za kompozycję „Europa 67/21”, łączącą jazz, swobodną improwizację, muzykę polifoniczną z poezją Różewicza, Herberta, Miłosza, Przerwy-Tetmajera i Szymborskiej.
 • Zbigniew Majchrowski za książkę „Krypta Gustawa”, dogłębne przyjrzenie się „Dziadom” Mickiewicza poprzez ich inscenizacje dokonane po 1989 roku, poszerzone o bogaty materiał ikonograficzny.

Pomorska Nadzieja Artystyczna

 • Alisa Kopac, Joanna Kravchenko, Magdalena Maniewska oraz Weronika Kulpa, czyli O’Bows Quartet, za debiutancką płytę „Visions4Gdańsk”, stanowiącą hołd miastu i promującą kompozytorów młodego pokolenia związanych z Gdańskiem.

Mecenat Kultury

 • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy za odważne wspieranie pilotażowego projektu „Pomorski Inkubator Kultury”, za regularne sponsorowanie Teatru Muzycznego w Gdyni, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, za pomoc w realizacji spektaklu dyplomowego Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni „Mury Jerycha”.

Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna

 • Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną otrzymał Mirosław Baka za wirtuozerię aktorską, tworzenie mistrzowskich, pełnokrwistych kreacji teatralnych i filmowych, zbudowanych na emocjach, poprowadzonych szalenie precyzyjnie, świadomie, prawdziwie, swobodnie, które jednocześnie ogląda się ze ściśniętym gardłem.

PRZECZYTAJ TEŻ: To najważniejsza nagroda naszej redakcji. Kto ją otrzyma?

Gali towarzyszył koncert symfoniczny. Usłyszeliśmy „Melodię” Myroslava Skoryka, uwerturę do opery „Halka” Stanisława Moniuszki, Koncert na fagot, orkiestrę smyczkową, harfę i fortepian André Joliveta oraz Divertimento koncertujące na kontrabas i orkiestrę Nino Roty. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadził Szymon Morus.

Lista nominowanych do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2021

Oto lista wszystkich nominowanych do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2021.

Kreacje artystyczne

 • Paweł Aigner – nominowany za reżyserię „Awantury w Chioggi” Carla Goldoniego w Teatrze Wybrzeże, stworzenie dynamicznego, wyrazistego i zabawnego spektaklu.
 • Anna Czekanowicz – nominowana za znakomity tomik poetycki „Szelest sukienki. Listy do przyjaciół”, będący swoistą autobiografią.
 • Andrzej Dudziński – nominowany za reżyserię filmu dokumentalnego „Tajemnice Świata Światów. Opowieści o Józefie Chełmowskim”, rzetelną i kompletną analizę twórczości artysty z Brus.
 • Michał Jaros – nominowany za brawurową rolę Padrona Fortunato Głowacza w spektaklu „Awantura w Chioggi” Carla Goldoniego w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Wybrzeże.
 • Sławek Jaskułke – nominowany za skomponowanie rozbudowanej kompozycji „Europa 67/21”, łączącej jazz, swobodną improwizację, muzykę polifoniczną i poezję: Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Wisławy Szymborskiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Bursztynowe Dźwigi wręczone w Gdańsku! Nagrodzono filantropów i wolontariuszy działających na rzecz hospicjów

 • Tomasz Kolankiewicz – nominowany za niezwykle atrakcyjny program 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i jego realizację.
 • Aurora Lubos – nominowana za przejmujący performance „Odległość”, artystyczny flash o samotnym przeżywaniu rujnowanego świata.
 • Zbigniew Majchrowski – nominowany za „Kryptę Gustawa”, dogłębne przyjrzenie się „Dziadom” poprzez ich inscenizacje dokonane po 1989 roku, poszerzone o bogaty materiał ikonograficzny.
 • Agata Nowosielska – nominowana za wystawę onirycznego cyklu „Nirvana”, profetyczne obrazy znajdujące swój nadzwyczajny kontekst w dobie pandemii.
 • Anna Paturej – nominowana za projekt „Polska droga ku morzu”, na który składały się historyczna prelekcja, dwuczęściowa wystawa poświęcona Józefowi Klebbie – lokalnemu działaczowi niepodległościowemu, oraz rewskim szkutom z początku XX wieku, oraz patriotyczny koncert, utrzymany w konwencji rockowej.

Pomorska Nadzieja Artystyczna

 • Jakub Hajdun – pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie Bogdana Czapiewskiego i Włodzimierza Nahornego. W 2021 roku z powodzeniem koncertował na festiwalach Jazz Jantar i Sopot Molo Jazz Festiwal, prezentując autorski program z płyty, która się wkrótce ukaże. Kuba Hajdun Trio współtworzą Janusz Mackiewicz (kontrabas) i Roman Ślefarski (perkusja).
 • O’Bows Quartet w składzie: Alisa Kopac (skrzypce), Joanna Kravchenko (altówka), Magdalena Maniewska (obój) oraz Weronika Kulpa (wiolonczela) –  nominowany za debiutancką płytę „Visions4Gdańsk”, stanowiącą hołd miastu i promującą kompozytorów młodego pokolenia związanych z Gdańskiem.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nagrody dla ludzi teatru

 • Jan Walter – student malarstwa na gdańskiej ASP. Pomysłodawca, kurator i menedżer niezależnego muzyczno-wizualnego Spokój Festiwalu w gminie Stężyca. Nominowany za świeży format festiwalowy, który przedstawia i promuje pomorską artystyczną scenę, tworząc przestrzeń do prezentacji dokonań młodych twórców różnych dziedzin sztuki.

Mecenat Kultury

 • Grupa Lotos nominowana za wsparcie finansowe Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
 • OPEC Gdynia nominowane za systematyczne, wieloletnie wspieranie działań Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, zaangażowanie w przedsięwzięcia artystyczne, zwłaszcza edukacyjne.
 • Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku nominowany za odważne wspieranie pilotażowego projektu Pomorski Inkubator Kultury, za regularne wspieranie pomorskich instytucji kultury: Teatru Muzycznego w Gdyni, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama