Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

To najważniejsza nagroda naszej redakcji. Kto ją otrzyma?

Pomorzanka/Pomorzanin Roku 2021 to najważniejszy tytuł redakcji „Zawsze Pomorze”, którą przyznaje 18-osobowa Kapituła Nagrody „Pomorzanin/Pomorzanka Roku 2021” redakcji „Zawsze Pomorze” złożona z wybitnych przedstawicieli świata kultury, biznesu, samorządu, medycyny i mediów. Zwycięzcę konkursu i złotą dziesiątkę laureatów poznamy na uroczystej gali 25 kwietnia w Teatrze Wybrzeże. Patronem honorowym konkursu jest Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, a partnerem gali miasto Gdańsk.

Prestiżowy tytuł Pomorzanki | Pomorzanina Roku chcemy przyznawać cyklicznie zawsze w kwietniu, miesiącu w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy, który został ustanowiony w 1991 roku przez Reporterów bez Granic, czyli organizację pozarządową zajmującą się monitorowaniem prawa do wolnej prasy i wolności wypowiedzi w mediach na całym świecie.

Pomorzanin Roku Zawsze Pomorze
- Tę naszą najważniejszą nagrodę chcemy przyznawać osobie szczególnie zasłużonej dla województwa pomorskiego, która swoją działalnością, charyzmą, niesieniem pomocy innym rozsławia Pomorze w kraju i zagranicą - podkreśla Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”. - Osobie, która jest uczciwa, aktywizuje mieszkańców, działa na rzecz rozwoju regionu i dla której prawda jest wartością fundamentalną – dodaje.

Łącznie do konkursu kolegium redakcyjne, członkowie kapituły i czytelnicy zakwalifikowali 21 kandydatur. Z tego grona Kapituła Nagrody „Pomorzanka/Pomorzanin Roku 2021” wyłoniła złotą dziesiątkę laureatów, w tym zwyciężczynię/zwycięzcę konkursu. Dzisiaj prezentujemy wszystkich nominowanych w porządku alfabetycznym.

Tę naszą najważniejszą nagrodę chcemy przyznawać osobie szczególnie zasłużonej dla województwa pomorskiego, która swoją działalnością, charyzmą, niesieniem pomocy innym rozsławia Pomorze w kraju i zagranicą. Osobie, która jest uczciwa, aktywizuje mieszkańców, działa na rzecz rozwoju regionu i dla której prawda jest wartością fundamentalną

Mariusz Szmidka / redaktor naczelny "Zawsze Pomorze"

Nominowani do tytułu "Pomorzanka/Pomorzanin Roku 2021 - Zawsze Pomorze”

1. Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog UG, członek zespołu doradczego do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nominowana za popularyzację wiedzy na temat koronawirusa wśród mieszkańców Polski.

2. Bolesław Drapella, właściciel firmy SaunaGrow. Nominowany za kreatywne wykorzystanie sauny nie tylko do relaksu, ale także, jako miejsca spotkań biznesowych, z których dochód przekazywany jest na cele charytatywne. Jest mocno zaangażowany w różne akcje pomocowe, teraz przywozi uchodźców z Ukrainy.

3. Andrzej Dudziński, reżyser. Nominowany za zrealizowanie filmu o ludowym rzeźbiarzu i filozofie Józefie Chełmowskim z Brus pt. "Tajemnice świata światów". Duchowy opiekun spuścizny po tym wybitnym artyście.

4. Dr Barbara Gierak - Pilarczyk, była prezes Pomorskiego Centrum Reumatologii. Nominowana za doprowadzenie do utworzenia oddziału ortopedycznego dla osób z najcięższymi schorzeniami narządu ruchu w szpitalu reumatologicznym w Sopocie.

5. Roger Jackowski, radny dzielnicy Wrzeszcz Dolny, jeden z liderów stowarzyszenia „Rowerowa Metropolia”, działacz „Zielonej Fali Trójmiasto”. Nominowany za działalność na rzecz utrzymania terenów zielonych, lasów nadmorskich w krajobrazie Gdańska. Teraz współorganizuje konwój humanitarny dla Ukraińców z Białej Cerkwi.

6. Małgorzata Jasnoch - trenerka biznesu. Nominowana za wspieranie kobiet w biznesie, budowanie odporności na zmiany oraz motywujące do działania treningi mindfulness (uważność), czyli proces psychologiczny koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili.

7. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, samorządowiec. Nominowany za skuteczność w działaniu, obronę samorządności i demokratycznych wartości, a także objęcie przewodnictwa w organizacji „Samorządy na tak”.

8. Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. szczepień. Nominowany za pomysł stworzenia szpitala tymczasowego w halach MTG i współautorstwo sukcesu "szczepionkowego" Pomorza, które ma drugie miejsce pod względem liczby zaszczepionych w kraju.

9. Dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG, kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Rodzaju w Instytucie Psychologii UG, członkini Rady Wdrażającej Plan Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn w UG, trenerka, liderka w gdańskim Modelu Integracji Imigrantów i Imigrantek. Nominowana za konsekwentną walkę ze stereotypami dotyczącymi płci.

10. Ireneusz Koszałka – Kaszuba, twórca nowoczesnego, pomorskiego centrum rekreacyjnego „Koszałkowo” w Wieżycy. Nominowany za determinację w stworzeniu Centrum Aktywnego Wypoczynku „Koszałkowo” u podnóża szczytu Wieżyca, nad Jeziorem Ostrzyckim. Powstało tam wspaniałe miejsce dla mieszkańców Pomorza, kraju i Europy, gdzie tysiące ludzi może odpoczywać przez cały rok. Oprócz zaplecza hotelowego i gastronomicznego, zimą czekają na nich stoki narciarskie, a latem spływy kajakowe, jazdy konne. Ireneusz Koszałka kontynuuje dzieło swojego ojca Józefa założyciela i pomysłodawcy.

11. Lucyna Mach, menedżerka gdańskiego klubu bokserskiego Brzostek Top Team. Nominowana za zaangażowanie w rozwój klubu i powrót do bogatych tradycji boksu amatorskiego w Gdańsku. Jest autorką i współautorką wielu nowatorskich inicjatyw społecznych, jak np. biblioteka w klubie, szkolenia i sportowa integracja dzieci autystycznych oraz z Zespołem Aspergera.

12. Lidia Makowska, kulturolożka, menadżerka kultury, współinicjatorka TAK - Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. Nominowana za aktywną działalność na rzecz feministycznych ideałów - równości kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i publicznym, o pełnię praw kobiet i godne życie osób LGBT+. Jest inicjatorką i współinicjatorką wielu wydarzeń obywatelskich, happeningów, protestów, demonstracji.

13.Tomasz Ołdziejewski, bursztynnik. Nominowany za propagowanie bałtyckiego bursztynu w sposób, który dociera do całego świata. Bursztynnik ze Sztutowa pobił swój własny, ustanowiony latem 2020 roku rekord Guinnessa w kategorii największej rzeźby z bursztynu: w 2020 r. był to bursztynowy Titanic, w 2021 – bursztynowa latarnia morska, która teraz znajduje się na Helu.

14. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska i Renata Adamowicz, kierowniczka Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Nominowani za koordynację i doprowadzenie do przeniesienia Muzeum Bursztynu i zlokalizowania go w największym w Europie średniowiecznym Wielkim Młynie. Bursztyn jest złotem Bałtyku, świadczącym o wielkości Gdańska i Pomorza. W Gdańsku obecnie znajduje się jedna z największych kolekcji bursztynu na świecie. Na 1000 metrów kwadratowych wystawy stałej umieszczono ponad 1000 eksponatów.

15.Natalia Partyka, tenisistka stołowa z Pomorza. Nominowana za wielkie serca i pokazywanie pełnosprawnym i niepełnosprawnym, że chcieć to móc. Tenis stołowy jest największą pasją Natalii, nie wyobraża sobie życia bez niego. Jest czterokrotną mistrzynią paraolimpijską w grze singlowej - z Aten (2004), Pekinu (2008), Londynu (2012), Rio de Janeiro (2016) oraz drużynowa z Tokio (2021), a indywidualnie brązowa medalistka z Tokio (2021). Pierwsze kroki przy pingpongowym stole Natalia stawiała w klubie MRKS Gdańsk, potem ZRYW Wejherowo, a obecnie jest zawodniczką KSI Start Szczecin.

16. Dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, laureatka nagrody Future Science Future Star Award. Nominowana za badania nad działaniem jednego z flawonoidów - genisteiny - jako potencjalnego leku na chorobę Huntingtona i Alzheimera. Znalazła się też na Liście 100 Kobiet Roku 2021 magazynu „Forbes Women”.

17. Łukasz Samborski, pierwszy reprezentant Pomorza na stanowisku współprzewodniczącego Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Kancelarii Premiera, działacz społeczny na rzecz NGO. Jest głosem polskich organizacji pozarządowych w Warszawie. Nominowany za zaangażowanie w pomoc organizacjom i obywatelom w egzekwowaniu ich praw, wspieraniu dążeń i kompetentnym opiniowaniu ustaw i wszelkich aktów prawnych dotyczących społeczeństwa obywatelskiego.

18. Tomasz Słomczyński, dziennikarz. Nominowany za wydanie reporterskiej książki „Kaszëbë” (wydawnictwo Czarne), w której przybliża, odkrywa i zwraca uwagę na złożoną tożsamość Kaszubów, ich współczesne problemy, trudną historię i relacje z Polską, dzięki której dziś są jedną z najbardziej charakterystycznych i niezależnych grup etnicznych w Polsce. Mają swój odrębny język, literaturę, zwyczaje, stroje, kuchnię i zapierające dech w piersiach krajobrazy.

19. Dr hab. med. Tomasz Smiatacz, prof. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych. Prorektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nominowany za ogromne zaangażowanie i popularyzację wiedzy o pandemii oraz skuteczny język przekazu. Aktywny propagator szczepień przeciw Covid-19. Uczestnik wielu debat i seminariów przybliżających problematykę związaną z zapobieganiem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

20. Igor Tracz, wielokrotny mistrz Polski, Europy oraz trener kadry młodzieżowej. Nominowany za ogromne serce dla zwierząt i sukcesy w wyścigach psich zaprzęgów. Teraz organizuje transporty do Ukrainy, wozi karmę dla zwierząt, przywozi ludzi i zwierzęta z Ukrainy, wcześniej prowadził też wiele akcji pomocowych.

21. Zespół badaczy z Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. Janusza Smulko. Nominowani za opracowanie przenośnych urządzeń do analizy próbek wydychanego powietrza pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, które docelowo ma pozwolić na uzyskanie wyniku nawet w minutę.

Dawid Jaskulski, (AT)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka