Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Nagrody dla ludzi teatru

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w Teatrze Wybrzeże uhonorowano wyróżniających się w 2021 roku artystów gdańskiej i pomorskiej sceny.
Nagrody Teatralne 2021
(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Nagrody wręczyli Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Uroczystość rozpoczęła się wspomnieniem sylwetek wielu artystów, twórców i przyjaciół teatru, którzy odeszli w czasie ostatnich dwóch lat.

Nagrody Teatralne 2021
(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Tradycyjnie, w Międzynarodowy Dzień Teatru na scenach odczytywane jest orędzie wybranego twórcy, autorem tegorocznego międzynarodowego przesłania był Peter Sellars – amerykański reżyser operowy i teatralny. Twórczyniami polskiego orędzia – Dramatyczny Kolektyw w składzie: Agata Adamiecka, Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan, Dorota Kowalkowska i Monika Strzępka. Powstały na czas wojny przekaz popłynął tego dnia z gdańskiej sceny:  

„Kiedy dziś myślimy teatr, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu przed budynkiem. Obraz teatru-schronu, którego nie oszczędziło bestialstwo wywołanej przez Putina wojny. Zaraz potem widzimy obrazy sceny i widowni Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkoweckiej we Lwowie, zamienionego w dom uchodźczy. A następnie obrazy z polskich teatrów, w których zamieszkali ludzie uciekający przed przemocą, i w których trwa intensywna praca na rzecz realnej pomocy Ukrainie. Umieśćmy przed każdym teatrem w Polsce i na świecie napis ДЕТИ. Niech ten napis-okrzyk niesie się przez świat: ДЕТИ, ДЕТИ, ДЕТИ... Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich. Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią. Niech usłyszy go świat i zacznie pracę nad nową przyszłością”.

Do wojny w Ukrainie, do świata dźwigającego się z mroków pandemii nawiązywali też nagrodzeni tego wieczora artyści. Radosny nastrój przeplatały łzy wzruszenia i poruszające wyznania. Chwilami byliśmy świadkami chwytającego za serce spektaklu emocji.

Nagrody Teatralne 2021

Nagrody Teatralne za 2021 rok przyznane!

– Miałem wielką przyjemność, po przerwie spowodowanej pandemią, ponownie, wspólnie z przyjaciółmi pomorskiej sceny, świętować Międzynarodowy Dzień Teatru i wręczyć z tej okazji Nagrody Teatralne – powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – W tej świątyni sztuki mamy niezwykłą okazję, by złożyć hołd ludziom teatru. Nie tylko tego, w którym się znajdujemy, ale również teatrów z całego Pomorza. Bawicie nas, rozśmieszacie, zmuszacie do refleksji. To niezwykłe dzieło, które zawdzięczamy właśnie Wam.

– Każda wizyta w teatrze jest dla mnie, a sądzę, że i dla wielu innych osób, jak podróż. Do ludzi, miejsc i spraw, które niekiedy przynoszą ukojenie albo, wręcz przeciwnie, każą konfrontować się z trudnymi pytaniami. Dziękujemy za to, co Wy, artyści, macie nam do powiedzenia – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz

Kto może otrzymać Nagrody Teatralne?

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku. Otrzymują ją autorki i autorzy najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych, stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Przyznawane są trzy równorzędne nagrody indywidualne. Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska ma wymiar finansowy, w tym roku jest to 10 000 złotych brutto dla każdego z laureatów. Łącznie z dzisiejszymi nagrodzonymi uhonorowano dotąd łącznie 42 twórców teatralnych.

Od ponad 20 lat także marszałek województwa pomorskiego co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru honoruje najwybitniejsze artystyczne osiągnięcia minionego roku w dziedzinie teatru. Doceniani są m.in. reżyserzy i aktorzy. Wyróżnienie jest przyznawane również za:

 • najlepszy scenariusz,
 • muzykę,
 • scenografię,
 • debiut roku.

Nagroda docenia wydarzenia oraz zjawiska artystyczne i kulturalne. Specjalnie powołana kapituła, składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego, wybiera również najlepsze przedstawienie roku.

Przyznawane są:

 • trzy nagrody indywidualne (finansowe, w wysokości 10 tys. zł każda) dla wyróżniających się artystów,
 • nagroda dla młodego artysty, dedykowana pamięci prof. Jana Ciechowicza (7 tys. zł),
 • nagroda honorowa za przedstawienie roku (tradycyjnie jest to dzieło sztuki autorstwa jednego z uznanych pomorskich twórców, w tym roku jest to obraz uznanej malarki i ilustratorki Marty Frej).

Nagrody Teatralne za 2021 rok. Lista laureatów

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska

Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za 2021 rok otrzymali:

 • Małgorzata Brajner-Białas za kreację Zosi w spektaklu „Emigrantki” Radosława Paczochy w reż. Elżbiety Depty, w Teatrze Wybrzeże, 
 • Olo Walicki za skomponowanie muzyki do spektaklu „Nieczułość” na podstawie powieści Martyny Bundy w reż. Leny Frankiewicz, w Teatrze Wybrzeże, 
 • Paweł Aigner za reżyserię spektaklu „Awantura w Chioggi” Carla Goldoniego, w Teatrze Wybrzeże. 

Nagroda specjalna

Nagroda Specjalna trafiła do Miejskiego Teatru Miniatura za spektakl „Co u Diabła?”, na podstawie baśni braci Grimm, w reż. Michała Derlatki. 

WIĘCEJ O SPEKTAKLU „CO U DIABŁA?” PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Nasz Diabeł przechodzi kryzys zawodowy… Każdemu może się przytrafić, a zwłaszcza komuś, kto przepracował siedem milionów lat!

Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza

Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza to wyróżnienie dedykowane młodym, świetnie zapowiadającym się twórcom teatralnym. Do rosnącego grona laureatów dołączył Wojciech Marcinkowski za dopracowaną i dojrzałą kreację charyzmatycznego Księdza w spektaklu „Ciemna woda” Amanity Muskarii w reżyserii Iwa Vedrala, w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku.

Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego

Trzy Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2021:

 • Lena Frankiewicz za reżyserię spektaklu „Nieczułość” na podstawie powieści Martyny Bundy, w Teatrze Wybrzeże, za przejmującą, refleksyjną i ciekawie skomponowaną inscenizację herstorycznej sagi kaszubskiej o uniwersalnym znaczeniu,
 • Sylwia Góra za wyraziście poprowadzoną, poruszającą i zapadającą w pamięć kreację doświadczonej życiem Rozeli w spektaklu „Nieczułość” w reżyserii Leny Frankiewicz, w Teatrze Wybrzeże;
 • Marek Zákostelecký za zachwycającą koncepcję i przygotowanie scenografii oraz lalek do spektaklu „Co u diabła”, na podstawie baśni braci Grimm, w reżyserii Michała Derlatki, w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Spektakl Roku 2021

Honorową Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku przyznano spektaklowi „Nieczułość”, na podstawie powieści Martyny Bundy, w reżyserii Leny Frankiewicz, w Teatrze Wybrzeże.

Nagrody Teatralne 2021
(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Muzycznie, w znakomitym stylu, uroczystość uświetnili młodzi adepci Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego z Gdyni. Pod okiem scenarzysty i reżysera Wojciecha Kościelniaka przygotowali w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej spektakl dyplomowy „Mury Jerycha”, który został wyróżniony poza konkursem głównym.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka