Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Politechnika Gdańska najpopularniejszą uczelnią publiczną w kraju. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wyniki rekrutacji

O jedno miejsce na studiach na Politechnice Gdańskiej walczyło w tym roku  8,2 kandydatów – wynika z podsumowania ministerstwa edukacji i nauki. Gdańska uczelnia jest też druga w rankingu bezwzględnej liczby kandydatów na uczelnie techniczne w kraju. Z kolei wśród uczelni niepublicznych wysokie miejsce zajęła gdańska Wyższa Szkoła Bankowa – jest  trzecia w rankingu studiów dziennych i druga – niestacjonarnych.
(fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska)

Politechnika Gdańska w tym roku akademickim była najchętniej wybieraną  na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie.  W pierwszej trójce znalazły się również Politechnika Warszawska (7,7 kandydata na jedno miejsce) oraz Politechnika Poznańska (6,2). Uniwersytet Gdański jest w zestawieniu uczelni powyżej 4 kandydatów na miejsce na 17. pozycji (4,1 kandydata na miejsce).

Politechnika Gdańska z 26 733 kandydatami na studia jest też druga, jeśli chodzi o ich bezwzględną liczbę w kategorii uczelni technicznych. Liderem jest Politechnika Warszawska z ponad 43 tys. zdających.

W zestawieniu uczelni niepublicznych najczęściej wybieranych przez kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie w pierwszej trójce pojawia się Wyższa Szkoła Bankowa z siedzibą w Gdańsku. Liderem w tym zestawieniu jest warszawski Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny SWPS (ma oddział w Sopocie).  

Najpopularniejsze kierunki na Politechnice Gdańskiej

Najwięcej zgłoszeń w przeliczeniu na jedno miejsce na PG odnotowano na kierunkach:

  • ekonomia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (18,53 os. na miejsce)
  •  gospodarka przestrzenna na Wydziale Architektury (17,34 os.)
  • analityka gospodarcza na WZiE (15 os.)
  • automatyka, cybernetyka i robotyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (12,01 os.)
  • projektowanie i budowa jachtów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (11,09 os.).

Rok temu  kandydaci na studia dokonywali podobnych wyborów. Najpopularniejsza  była ekonomia, na drugim miejscu mechatronika (15,8 os. na miejsce), a na trzecim - gospodarka przestrzenna (15,1 os. na miejsce).

Przypomnijmy, że w 2020 r. Politechnika Gdańska – jako jedna z ośmiu polskich szkół wyższych - po raz pierwszy znalazła się w tzw. Rankingu Szanghajskim, który stanowi listę tysiąca najlepszych uczelni na świecie. PG znalazła się w dziewiątej setce, ale nie wiadomo dokładnie na którym miejscu, bo dokładny ranking podawany jest jedynie dla pierwszej setki, a kolejne pozycje na liście opisywane są setkami. Politechnika Gdańska znalazła się w grupie "801-900", wyprzedzając dwie inne polskie uczelnie. W tym samym przedziale co PG sklasyfikowano Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnikę Warszawską. Jedynie trzy polskie uczelnie sklasyfikowane zostały na wyższych miejscach – Uniwersytet Warszawski "301-400", Uniwersytet Jagielloński "401-500" oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie "701-800". W pierwszej dwudziestce jest aż 15 szkół wyższych z USA i trzy z Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet Harvarda, który jest na szczycie od początku istnienia Rankingu Szanghajskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama