Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk: Radni PiS bronią biblioteki na Przeróbce przed likwidacją

Ponad 700 podpisów mieszkańców gdańskiej Przeróbki i interwencja miejskich radnych Prawa i Sprawiedliwości ma ochronić przed zamknięciem filię Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego przy ulicy Krynicznej. Władze miasta i biblioteki planowały przeniesienie zbiorów stamtąd do nowej siedziby w dzielnicy Stogi.
(fot. PiS Gdańsk) 

- Jesteśmy tutaj dzisiaj z mieszkańcami Przeróbki po to by głośno powiedzieć, że sprzeciwiamy się planom likwidacji biblioteki przy ulicy Krynicznej. Jakiekolwiek próby przenoszenia jej do dzielnicy Stogi oznaczają de facto zamknięcie ostatniej placówki kultury w tej dzielnicy – argumentował na zorganizowanej  w poniedziałek 25 kwietnia 2022 r. przed dotychczasową siedzibą biblioteki radny Andrzej Skiba (PiS).

W rozmowie z portalem Zawsze Pomorze, zaznaczył, że odpowiedź prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz na jego lutową interpelację w sprawie filii na Przeróbce uznał za niewystarczającą. Wskazał również, że pomysł przeniesienia placówki do nowej siedziby na Stogach, oznacza utrudnienie w dostępie dla niemal 4 tysięcy mieszkańców dzielnicy, dla których znacząco zwiększy się odległość do pokonania. Tymczasem, według relacji radnego, pawilon na Krynicznej 20 jest jednym z bardzo niewielu punktów otwartych na kulturę i miejsc spotkań mieszkańców Przeróbki. Andrzej Skiba domaga się dialogu z udziałem prezydent Gdańska i dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

- Domagamy się odpowiedzi jakie koszta generuje utrzymanie biblioteki, uważamy, że budżet miasta jest w stanie ponieść taki koszt. Możemy pokazać także konkretne pozycje w budżecie by te środki się znalazły - przekonywał i, jako potencjalne źródło funduszy, wskazał rządowy program Senior Plus.

W imieniu mieszkańców Przeróbki głos zabrała pani Jolanta, która opowiedziała o ponad 700 podpisach w obronie filii na Krynicznej, a więc reprezentujących znaczącą grupę w tej niespełna 4-tysięcznej dzielnicy.

CZYTAJ TEŻ: W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim otwarto Bibliotekę Profesora Jerzego Limona

- To wyraźny głos tych ludzi, którzy chcą ocalenia ostatniej placówki spotkań w tej dzielnicy. Jeśli miasto zlikwiduje bibliotekę, osoby starsze, dzieci nie będą miały nawet gdzie się spotkać. Ten budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w jaki sposób te osoby miałyby dojeżdżać na Stogi? Niestety miasto i dyrektor WiMBP są głuche na te apele, oby w porę przyszło opamiętanie - zastrzegła.

Z kolei gdański radny PiS Przemysław Majewski przypomniał, że na Komisji ds. Zrównoważonego Rozwoju w Radzie Miasta Gdańska wiele mówi się o "mieście krótkich odległości", czyli niewielkich dystansów, jakie powinny dzielić mieszkańców do sklepów, placówek kultury czy urzędów.

- Tymczasem miasto chce iść w zupełnie innym kierunku, to droga zwijania usług publicznych. Kolejna kwestia to środki jakie wydawane są lekką ręką na choćby Gdański fundusz filmowy, czyli 1 milion złotych, a brakuje [ich] na małą placówkę kultury na Przeróbce - przekonywał radny Przemysław Majewski.

Komunikat Urzędu Miasta w Gdańsku

 

W celu zapewnienia jak najlepszych warunków mieszkańcom Gdańska korzystającym z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej znajdujących się na Przeróbce i na Stogach planowane jest przeniesienie bibliotek do nowoczesnego, multifunkcjonalnego, dostosowanego dla osób z niepełnosprawnościami budynku przy ul. Szpaki 1. Pomysł będzie konsultowany z mieszkańcami obu dzielnic.  

W tym celu WiMBP w Gdańsku opracowuje i udostępni ankietę, która będzie dostępna online i w wersji drukowanej bibliotekach na Stogach i Przeróbce. Każdy zainteresowany będzie mógł się w niej wypowiedzieć i przedstawić swoje stanowisko. W ramach konsultacji społecznych przygotowana zostanie także ulotka informacyjna i miniwystawy w obu obecnych filiach, przedstawiające przyszłą bibliotekę przy Szpakach. Na koniec tych konsultacji w planach jest organizacja spotkania z mieszkańcami.

Biorąc pod uwagę potrzeby i zgłoszenia mieszkańców Przeróbki planowane jest przeznaczenie lokalu przy ul. Krynicznej 20 na dom sąsiedzki, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać czas, brać udział w zajęciach i warsztatach innych aktywnościach aktywizujących i integrujących lokalną społeczność.

Pomysł na przeniesienie bibliotek pojawił się dlatego, że lokale, w których znajdują się filie na Przeróbce i Stogach funkcjonują w warunkach w znaczący sposób utrudniających prowadzenie działalności bibliotecznej. Pozbawione są zaplecza administracyjnego i socjalnego dla pracowników, ponadto lokal przy ul. Krynicznej 20 nie jest podłączony do sieci ciepłowniczej. Nowe miejsce, będzie dobrze skomunikowane, w pełni dostosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami, a w jego otoczeniu mieszkańcy będą mogli korzystać także z oferty kulturalnej i edukacyjnej w nowoczesnej przestrzeni warsztatowej, spędzić czas w kawiarni społecznej, czy skorzystać ze wsparcia centrum profilaktyki prowadzonego przez miasto. Budynek przy ul. Szpaki 1 powstał w trosce o dobro mieszkańców oraz w oparciu o przekonanie, iż wszyscy gdańszczanie zasługują na placówki kulturalne odpowiadające dzisiejszym standardom.

Razem z oddziałem głównym, w 18 dzielnicach Gdańska funkcjonuje 30 filli Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W 2021 roku filie te odwiedziło 593 277 osób. Wypożyczono wówczas 1 091 412 książek.

WiMBP jest instytucją kultury prowadzoną i finansowaną przez Województwo Pomorskie oraz Gminę Miasta Gdańska. Całokształtem działalności Biblioteki zarządza dyrektor instytucji, który realizuje działalność statutową Biblioteki w oparciu m.in. o Strategię WiMBP w Gdańsku na lata 2021-2030. W przyjętej Strategii zdiagnozowano pilną potrzebę przeniesienia wskazanych tamże filii bibliotecznych do innych lokalizacji z uwagi na ich anachroniczną infrastrukturę, niefunkcjonalną przestrzeń i wysokie koszty utrzymania uniemożliwiające rozwój placówek i spełnienie współczesnych standardów.

Zgodnie ze statutem WiMBP przeniesienie filii bibliotecznych ze Stogów i Przeróbki poprzedzone zostanie procesem konsultacji społecznych, których rozpoczęcie planowane jest już na koniec kwietnia 2022.

Pomysł przeniesienia bibliotek był już dotychczas omawiany na spotkaniach w rozmowach, tak z mieszkańcami, jak i radnymi dzielnicowymi, zarówno Stogów, jak i Przeróbki. Brali w nich udział przedstawiciele Gdańskich Nieruchomości, dyrektor WiMBP oraz przedstawiciele Biura Prezydenta ds. Kultury i Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami 

Zdanie mieszkańców i ich opinie są bardzo ważne, dlatego zachęcamy do wypełniania przygotowanych przez WiMBP ankiet i dzielenia się swoimi przemyśleniami w tym temacie.

Ostateczną decyzję w tym temacie podejmie Sejmik Województwa Pomorskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama