Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Samolot latający nad Gdańskiem wykona cyfrowy obraz miasta

Od soboty nad Gdańskiem krążyć będzie samolot, pozyskujący najnowsze dane do wykonania cyfrowego obrazu miasta - powstanie aktualna ortofotomapa Gdańska, do tego nowy model miasta 3D, skaning laserowy i zdjęcia ukośne. Latająca nad miastem maszyna ma na pokładzie urządzenia skanujące każdy centymetr kwadratowy terenu miasta. Dane będą gromadzone przez trzy pogodne dni.
Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Czemu służy gromadzenie takich danych? Stanowią bazę informacji o ukształtowaniu terenu, przydają się urbanistom i projektantom, są też przebogatym źródłem wiedzy nt. miasta dla jego mieszkańców, historyków, pasjonatów. Pomiary z powietrza umożliwiają wykonanie dokładnego modelu przestrzennego, który pokazuje np. wysokość budynków, drzew, ukształtowanie terenu, z dokładnością do 5 cm.

Jak się to odbywa? Samolot wykonuje lotniczy skaning laserowy, czyli pomiar odległości od lecącej maszyny do punktów na powierzchni ziemi. Skaner umieszczony na pokładzie pozwala otrzymać chmurę punktów (czyli zbiór punktów o określonych współrzędnych) odwzorowującą teren objęty nalotem. Dane są dokładnie zlokalizowane w przestrzeni, ale i sklasyfikowane (także dzięki podczerwieni) – budynek jest budynkiem, drzewo drzewem, a jezioro jeziorem. 

Maszyny realizujące skaning lotniczy przemieszczają się na wysokości około 800 metrów, czyli znacznie wyżej od znajdujących się w Gdańsku budynków. Pomiary są realizowane w zbliżonym czasie oraz podobnych warunkach pogodowych, stąd trzy dni dobrej aury potrzebne dla "zeskanowania" całego miasta. Potem konieczne będzie około sześciu miesięcy dla opracowania zebranego materiału. Nowy przestrzenny model Gdańska powinien być gotowy w listopadzie.

To nie pierwsze takie działanie nad Gdańskiem - poprzednio samolot krążył nad miastem w roku 2018. Na podstawie zebranych wtedy danych powstała ortofotomapa, włączona przez Głównego Geodetę Kraju do Państwowego Zasobu Geodezyjnego. Mapa ta jest dostępna dla wszystkich. Na stronie Biura Rozwoju Gdańska można też znaleźć retro mapy, zdjęcia ukośne oraz model 3D miasta. 

Przykładem zastosowania takich map w praktyce może być przygotowywanie projektów do budżetu obywatelskiego, kiedy możliwe jest dokładne zlokalizowanie proponowanego projektu. 

Trasę lotu można śledzić na stronie Flightradar24: Live Flight Tracker - Real-Time Flight Tracker Map


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama