Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

87-letnia kobieta straciła 42 tys. zł. Policja apeluje: uważajcie!

Poszukiwany jest mężczyzna, który metodą "na policjanta" oszukał na ponad 40 tys. zł 87-letnią mieszkankę Chojnic. Kobieta przekazała mu pieniądze w różnych walutach, bo uwierzyła w jego historię. Policjanci z powiatu chojnickiego po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy bez skrupułów manipulują osoby starsze i odbierają oszczędności ich życia.
Wszystkie osoby, które rozpoznają mężczyznę z portretu pamięciowego proszone są o kontakt z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach pod numerem telefonu: 47 7436 62 22 lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Zapewniona jest anonimowość (fot. Policja Chojnice; Pixabay.com).

W jaki sposób mężczyzna oszukał 87-letnią kobietę? Zadzwonił na jej telefon stacjonarny i przedstawił się jako pracownik poczty. W rozmowie poinformował kobietę, że jeszcze tego dnia otrzyma ona dwa listy polecone. Kobieta co prawda chciała odebrać te listy osobiście na poczcie, ale oszust dopytywał o dokładny numer mieszkania kobiety. - Po chwili zadzwonił inny mężczyzna, który poinformował ją, że jest policjantem, a pracownik poczty chce odebrać jej pieniądze, które ma schowane w domu. Jak zawsze w tego typu przestępstwach kobieta miała możliwość potwierdzenia tożsamości funkcjonariusza i po wskazaniach otrzymanych od rozmówcy na telefonie wydusiła nr 997, gdzie kolejny przestępca potwierdził fakt, że jest prowadzona akcja policji oraz dane osobowe dzwoniącego „policjanta” - wyjaśnia Justyna Przytarska z chojnickiej policji. I dodaje: Mężczyzna w trakcie rozmowy przez telefon wypytywał kobietę o oszczędności, które ma zgromadzone w domu. Następnie przekonywał seniorkę, że w celu sprawdzenia ich autentyczności, powinny zostać sfotografowane i przekazane policjantowi, który je odbierze osobiście. Rzekomy policjant jednocześnie zapewniał seniorkę, że po przeprowadzonej akcji pieniądze zostaną jej zwrócone.

Niestety, i tym razem 87-latka uwierzyła w historię oszustów i po kilkunastu minutach przekazała 42 tysiące złotych mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania. Fałszywi policjanci cały czas zapewniali ją, że za chwilę pieniądze do niej wrócą. Jednak tak się nie stało i dopiero po czasie chojniczanka zrozumiała, że padła ofiarą oszustów.

Pracujący nad sprawą policjanci stworzyli portret pamięciowy mężczyzny, który odebrał pieniądze od kobiety.

Rysopis poszukiwanego:

  • wzrost około 175 cm
  • wiek około 25-30 lat
  • ubrany był na czarno na twarzy miał założoną czarną maseczkę
  • włosy krótkie koloru blond

Wszystkie osoby, które rozpoznają mężczyznę z portretu pamięciowego proszone są o kontakt z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach pod numerem telefonu: 47 7436 62 22 lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Zapewniona jest anonimowość.

Policjanci ponownie apelują o rozsądek i ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych oraz przestrzegają przed przekazywaniem pieniędzy nieznanym nam osobom.

Wszystkie osoby, które rozpoznają mężczyznę z portretu pamięciowego proszone są o kontakt z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach pod numerem telefonu: 47 7436 62 22 lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Zapewniona jest anonimowość (fot. Policja Chojnice; Pixabay.com).

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów?

  • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o przekazanie pieniędzy, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
  • Policja lub prokuratura, nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych działaniach.
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
  • Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych, ale też o bezpieczeństwo swoich oszczędności.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom !!!- jeżeli ktoś o nie prosi, to powiadom o całej sytuacji Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka