Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Komisarz Miastka odwołała radę nadzorczą szpitala, która wcześniej… zwolniła ją z funkcji prezeski tej placówki

Szpital Miejski w Miastku ma nową radę nadzorczą. Poprzednią odwołała komisarz Miastka Renata Kiempa. Warto dodać, że odwołana rada nadzorcza miasteckiego szpitala kilka miesięcy wcześniej... zwolniła obecną komisarz z funkcji prezeski tej placówki.
Renata Kiempa
Nominację na stanowisko komisarza – do czasu wyborów – Renacie Kiempie wręczył Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu, poseł na Sejm oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (fot. Facebook | Piotr Müller)

Jeśli ktoś myślał, że miastecki serial ze szpitalem w tle już się zakończył, to był w błędzie. Mamy kolejny odcinek. Tym razem Renata Kiempa – jako komisarz gminy Miastko, czyli de facto pełniąc obowiązki burmistrza – odwołała radę nadzorczą szpitala. Tę samą, która wcześniej odwołała ją z funkcji prezesa tej placówki medycznej.

Komisarz Miastka zwolniła radę nadzorczą szpitala

Teraz Kiempa do nowej rady powołała m.in. Jarosława Waśniewskiego, który był przewodniczącym rady nadzorczej szpitala za czasów jej szefowania (zanim został odwołany przez byłą burmistrz Danutę Karaśkiewicz).

PRZECZYTAJ TEŻ: Konflikt interesów w Miastku? Odwołana prezes szpitala została teraz komisarzem i nadzoruje... szpital

– Nie miałam wiedzy o planach odwołania poprzedniej rady nadzorczej. Dziś, 5 maja dostałam oficjalne informacje o powołaniu nowej rady nadzorczej. Takie kompetencje ma pani komisarz. Czy spodziewam się teraz odwołania? Nie zastanawiam się nad tym, to kompetencja rady nadzorczej. Ja robię swoje, tzn. staram się poprawić tak sytuację szpitala, aby przestał być jednym z dwóch najgorszych w województwie pomorskim. To ocena Ministra Zdrowia, który na podstawie wyników finansowych za rok 2020 przypisał szpitalowi w Miastku kategorię C. Zależy mi bardzo na stabilności szpitala i realizacji mojego projektu, który jest trudny, ambitny oraz bardzo potrzebny, aby móc rozwijać szpital. Potrzebne są do tego współpraca i czas – komentuje prezes szpitala w Miastku Alicja Łyżwińska.

Renata Kiempa komisarzem Miastka

Przypomnijmy kulisy tych zmian. Premier Mateusz Morawiecki na wniosek wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, a jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, bardziej na wniosek wicewojewody Mariusza Łuczyka z PiS, powołał na komisarza (tymczasowego burmistrza) gminy Miastko byłą prezeskę szpitala w Miastku Renatę Kiempę. Zastąpiła ona odwołaną w referendum (m.in. za odwołanie Kiempy ze szpitala) burmistrz Danutę Karaśkiewicz. Sęk w tym, że stało się to w momencie, gdy w prokuraturze leżały już zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw przez prezes szpitala Renatę Kiempę. Złożyła je nowa prezes szpitala Alicja Łyżwińska.

Ja robię swoje, tzn. staram się poprawić tak sytuację szpitala, aby przestał być jednym z dwóch najgorszych w województwie pomorskim. To ocena Ministra Zdrowia, który na podstawie wyników finansowych za rok 2020 przypisał szpitalowi w Miastku kategorię C. Zależy mi bardzo na stabilności szpitala i realizacji mojego projektu, który jest trudny, ambitny oraz bardzo potrzebny, aby móc rozwijać szpital.

Alicja Łyżwińska / prezes szpitala w Miastku

Od komisarz Miastka Renaty Kiempy nie udało nam się dowiedzieć, dlaczego podjęła taką decyzję i odwołała radę nadzorczą. Mimo kilku prób, nie udało nam się z nią skontaktować.

Od wicewojewody Mariusza Łuczyka nie dowiedzieliśmy się natomiast, czy to prawda, iż to on zaproponował kandydaturę Renaty Kiempy na stanowisko komisarza. Wicewojewoda nie odpowiedział też na nasze pytanie, czy, wskazując Renatę Kiempę na to stanowisko, miał świadomość, iż obecna dyrektorka szpitala złożyła na nią zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, i czy sytuacja, iż pani Kiempa jest teraz „szefową” pani Łyżwińskiej, jest komfortowa dla obu pań. W odpowiedzi z biura prasowego wojewody czytamy jedynie, że wykształcenie pani Renaty Kiempy, jak i doświadczenie zawodowe, w tym przede wszystkim zdobyte w czasie pełnienia funkcji prezesa zarządu Szpitala Miejskiego w Miastku podczas epidemii COVID-19, i dostosowanie szpitala do funkcjonowania w czasie epidemii, w celu niesienia skutecznej pomocy mieszkańcom Miastka i województwa pomorskiego, wymagały wykazania się umiejętnościami organizacyjnymi i merytorycznymi.

PRZECZYTA TEŻ: Kogel-mogel, czyli roszady w Miastku. Renata Kiempa została... tymczasowym burmistrzem

Dodatkowo otrzymaliśmy informację, że, według Krajowego Rejestru Karnego, Renata Kiempa nie była karana sądownie i złożyła oświadczenie: o wyrażeniu zgody na objęcie obowiązków, o nienaruszaniu zakazów związanych z pełnieniem funkcji burmistrza, o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystania z pełni praw publicznych, o niebyciu skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, o tym, że nie zapadło wobec niej prawomocne orzeczenie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych na podstawie ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Kto w nowej radzie nadzorczej szpitala w Miastku?

W nowej radzie nadzorczej szpitala w Miastku, oprócz wspomnianego Jarosława Waśniewskiego, będą zasiadać również Jędrzej Strumiłło i Alicja Natkaniec.

Wybory w Miastku odbędą się 3 lipca. Renata Kiempa jest jednym z kandydatów na fotel burmistrza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama