Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Parada w tradycyjnych wyszywankach już 19 maja w Tczewie

Na Ukrainie 19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Haftu. Obywatelom Ukrainy, którzy do nas przybyli, zależy, aby ten dzień świętować także na Pomorzu, bo, jak mówią: „Jesteśmy tu z Ukrainą w naszych sercach”. Z tej okazji w Tczewie odbędzie się parada w tradycyjnych wyszywankach – koszulach haftowanych.
wyszywanka
(fot. CKiS Tczew)

Obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do grodu Sambora, zależy, aby Światowy Dzień Haftu obchodzić także w Tczewie. Jak mówią: „Jesteśmy tu z Ukrainą w naszych sercach”. Dlatego też w czwartek, 19 maja o godz. 17:00 na terenie rekreacyjnym przy ul. Żwirki w Tczewie (przy fontannie) każdy, kto założy haftowaną koszulę, może wziąć udział w paradzie haftów. Zbiórka o godz. 16:30.

PRZECZYTAJ TEŻ: Puszczamy bańki mydlane. Wokół są mundurowi z długą bronią. Relacja z ukraińskiej granicy

19 травня в Україні цього року святкують Всесвітній день вишиванки. В Тчеві ми також будемо святкувати. Бо ми тут з Україною в серці!

Запрошуємо українців та всіх охочих доєднатися до святкування 19 травня о 17.00 на майданчику для відпочинку на вулиці Жвірки (навпроти Манхетену).

Також можна прийняти участь у параді вишиванок. Якщо у вас є вишита сорочка, ми чекаємо на вас о 16.30 на майданчику,там сформуємо колону та пройдемося парадом.

Dzień wyszywanki. Kiedy przypada i co symbolizuje?

Wyszywanka, czyli haftowana koszula, jest elementem stroju ludowego Ukrainy. Do dziś zakłada się ją na ważne wydarzenia rodzinne, społeczne i święta religijne.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Gdańsku otwarto punkt pomocy finansowej dla uchodźców z Ukrainy

Dzień wyszywanki to inicjatywa społeczna, która pojawiła się w Ukrainie w 2007 roku. Tego dnia ludzie na całym świecie ubierają wyszywanki, demonstrując przywiązanie do tradycji i kultury ludowej. Co ważne, dzień wyszywanki nie jest powiązany z żadnym świętem religijnym czy państwowym, jest to dzień solidarności społecznej. Również okazja do manifestacji wierności ideałom wolności, równości i tolerancji. Przyczynia się także do popularyzacji kultury etnicznej, czego jest przykładem fakt, że w ostatnich latach motywy haftu ukraińskiego wykorzystują w swoich kolekcjach światowi projektanci, jak: Frida Giannini czy John Galliano.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama