Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Drugi zjazd bohaterów lokalnych społeczności już w sobotę w Gdańsku

Człowiek i jego rola w animacji społecznej – to temat przewodni II Pomorskiego Forum Animacji Społecznej, które w sobotę 21 maja 2022 roku zgromadzi w Gdańsku bohaterów lokalnych społeczności i adeptów, którzy często nie zdają sobie jeszcze sprawy z własnego bohaterstwa. W bogatym programie imprezy znalazły się panele dyskusyjne, prezentacje przykładów działań, warsztaty oraz wymiana doświadczeń i networking.
Migawka z I Pomorskiego Forum Animacji Społecznej, które odbyło się w październiku 2021 r. (fot. mat. organizatorów)

Jak zapowiadają organizatorzy z Fundacji RC, na której dziedzińcu, przy al. Grunwaldzkiej 5 w Gdańsku w godzinach 10-21, w sobotę 21 maja odbędzie się II Pomorskie Forum Animacji Społecznej, w tym roku tematem przewodnim spotkania będzie człowiek i jego rola w animacji społecznej. Poruszone zostaną kwestie wyzwań, w których obliczu staje animator właśnie jako człowiek, a także budowane są więzi z odbiorcami. Przedstawione zostaną też przykłady zaangażowania oddolnego oraz ich wpływ na zmianę społeczną.

- Wybór takiego tematu jest nieprzypadkowy. Został on wypracowany podczas wielu konsultacji z animatorkami i animatorami społecznymi w ramach grup roboczych. Człowiek jest bowiem podstawą, na której opiera się koncepcja animacji społecznej. Zarówno pod kątem człowieka jako odbiorcy działań, ale także człowieka jako tego, który te działania inicjuje - wyjaśnia Małgorzata Sokołowska, koordynatorka projektu Pomorska Animacja Społeczna 2.0 przy Fundacji RC. - Jak nigdy przedtem ostatnie lata pokazały, jak bardzo animatorzy społeczni muszą szybko i sprawnie reagować na potrzeby społeczności. Podczas forum poznamy ich zmagania i trudy, ale przede wszystkim sukcesy w kontekście prowadzonych inicjatyw - dodaje.

Forum dotyczyć będzie ważnego tematu aktywności animatorów społecznych, działających w różnych społecznościach województwa Pomorskiego – wiejskich, miejskich, dzielnicowych czy też podwórkowych. Organizatorzy chcą przedstawić przykłady działań społeczników, którzy pracują na rzecz aktywizacji i integracji mieszkańców oraz zapewnić okazję do wymiany doświadczeń czy wypracowywania wspólnych rozwiązań.

Co w programie?

  • Warsztaty kreatywne oraz edukacyjne
  • Networking i wymiana doświadczeń 
  • Panele dyskusyjne


Animacja w czasach kryzysu

Czy animacja może mieć realny wpływ na zmianę społeczną? Paneliści przedstawią różne inicjatywy przeprowadzone w mieście oraz na wsi i na ich przykładzie omówią rolę animacji społecznej wobec napływu nowych mieszkańców ze wschodu. Moderatorką panelu będzie Joanna Grandzicka, facylitartorka Fundacji RC, a w dyskusji udział wezmą: Piotr Widz - wiceburmistrz Kwidzyna, Sulisława Borowska - Kaszubski Uniwersytet Ludowy, Dobrosława Korczyńska-Partyka kierowniczka Przystani ( LIS Gdynia), Monika Jastrzębska-Opitz, dyrektorka Żuławskiego Ośrodka Kultury, Aleksandra Gosk - radna Miasta Sopotu i Michał Zorena - kierownik Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańsk.

Współpraca pomiędzy NGO a środowiskiem biznesowym w kontekście animacji społecznej? Animacja społeczna nie jest tylko dziedziną sektora pozarządowego. Jak biznes wspiera animatorów społecznych? Czy to możliwe, aby sam stał się animatorem? Czy animacja społeczna może być częścią realizacji polityki CSR oraz ekonomii społecznej? Gdzie się te wszystkie pojęcia stykają. Pokazane zostaną różne modele współpracy z organizacjami pozarządowymi, nie tylko w Polsce. Moderatorką panelu będzie Magda Jabłońska (Fundacja RC), a w rozmowie uczestniczyć będą Monika Brzozowska - zastępczyni dyrektora ds. marketingu Torus, Virginie Little - konsultantka ds. Zrównoważonego Rozwoju, właścicielka Little Greenfinity, Ala Jabłonowska - współwłaścicielka 100cznia, Natalia Mamczura - dział marketingu Diety od Brokuła, Łukasz Tomczak - dyrektor zarządzający Gdańskim Centrum Handlowym Manhattan oraz Adam Niemkiewicz - prezes Stowarzyszenie Morena.

Przykłady działań oraz inicjatyw wychodzących do ludzi w różnych kontekstach.

Z prezentacjami wystąpią: Dom Sąsiedzki Alternatywy 5 z Sopotu, Stowarzyszenie 180 stopni z Gdańska, Spółdzielnia Socjalna Zeroban z Gdańska, Centrum Inicjatyw Obywatelskich ze Słupska (Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych/Akumulator Społeczny) i Animatorki społeczne z Wyspy Sobieszewskiej, z Pucka i z Porębia.

Szczegółowy plan wydarzenia i możliwość zgłoszenia udziału w nim dostępne są tutaj.

- Forum Animacji Społecznej to jedyne takie spotkanie branżowe na Pomorzu, które przeznaczone jest dla animatorek i animatorów społecznych. Tym samym jako organizatorzy pokazujemy jak ważną grupę zawodową stanowią właśnie Ci ostatni - podkreśla Małgorzata Sokołowska, która zaznacza: - Animacja społeczna to bardzo ważna część życia lokalnych społeczności. W kontekście odpowiadania na potrzeby oddolne, to właśnie animatorzy społeczni bardzo często jako pierwsi je dostrzegają, reagują i inicjują działania. O tym wszystkim opowiemy na naszym drugim spotkaniu.

Czytaj też: Pięcioro kandydatów na burmistrza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama