Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wirtualne zwiedzanie Sołdka. Interaktywne stanowisko z myślą o niepełnosprawnych

Poruszasz się na wózku lub o kulach i nie jesteś w stanie dostać się na pokład Sołdka? Albo po prostu nie czujesz się na siłach chodzić po pokładzie? I tak możesz dokładnie obejrzeć wyremontowany niedawno gdański zabytek, zwiedzając go wirtualnie.
(Fot. Narodowe Muzeum Morskie)

Specjalne stanowisko, które umożliwia wirtualne zwiedzanie Sołdka, mieści się w holu głównym Spichlerzy – Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance, naprzeciwko zacumowanego po drugiej stronie Motławy statku-muzeum. To interaktywne stanowisko w formie kopuły wyposażonej w duży ekran dotykowy. Wystarczy wskazać palcem miejsca, które chce się zobaczyć i rozpocząć spacer w wersji 3D.

– Użytkownik, korzystając z ruchomego monitora, może wybrać jedną z wersji spaceru: krótką, z opisem tekstowym, lub dłuższą, z lektorem, i odwiedzić miejsca takie jak: ładownie, kotłownia, maszynownia, kambuz, mesa oraz sterówka. Co ciekawe, nawigując za pomocą odpowiednich strzałek, można zwiedzić także miejsca na co dzień niedostępne, takie jak kajuty marynarzy czy salka wykładowa – mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego.

Urządzenie wyglądem nawiązuje do elementów konstrukcyjnych statku. Użyto również tych samych kolorów, które widoczne są na kadłubie Sołdka.

W części zewnętrznej stanowiska zamontowane zostały dwa monitory, na których wyświetlane są skrócona wersja spaceru wirtualnego oraz quiz wiedzy o rudowęglowcu.

– Testujemy również możliwość zwiedzania Sołdka przy pomocy specjalnych okularów VR. To ukłon w stronę osób, które nie mają sprawnych rąk. Okulary pozwalają sterować naszą podróżą za pomocą wzroku – dodaje Przemysław Węgrzyn.

Stanowisko do wirtualnego zwiedzania powstało podczas kompleksowego remontu statku w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” i prac nad nową wystawą stałą „Sołdek i jego czasy”. Można ją oglądać w zmodernizowanych przestrzeniach ładowni nr 3 i 4. Oprócz informacji o budowie tej pierwszej jednostki po wojnie, wystawa opowiada też o tym, co działo się w stoczni, w Gdańsku, w kraju i poza jego granicami, w czasach gdy Sołdek pływał pod polską banderą od 1949 roku przez kolejne 31 lat. Są także sylwetki osób, które przyczyniły się do powstania statku: to Henryk Giełdzik, szef zespołu projektującego statek, Jerzy Doerffer kierujący budową (późniejszy profesor Politechniki Gdańskiej), przodownik pracy Stanisław Sołdek i jego żona Helena (matka chrzestna jednostki).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama