Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Biblioteka zamiast banku, nowe boiska i baseny oraz setki kilometrów nowych dróg

246 wniosków z miast, gmin i powiatów z całego Pomorza otrzymało dofinansowanie w drugiej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Tym razem wszystkie samorządy, które złożyły chociaż jeden wniosek, otrzymały od rządu dotacje na realizacje zadań.
pieniądze, 500 zł

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

W drugiej edycji programu bezzwrotne dofinansowanie otrzymało blisko 5 tys. wniosków z całej Polski, z czego 246 inwestycji to te z województwa pomorskiego. Każda jednostka samorządu terytorialnego mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie odpowiednio do 65 mln zł, 30 mln zł oraz obligatoryjnie do 5 mln zł. Przekazane fundusze samorządy przeznaczą teraz na budowę lub modernizację żłobków, przedszkoli, szkół, dróg, ścieżek rowerowych czy infrastrukturę wodno-kanalizacyjną oraz sportową.

Na Pomorzu dwa wnioski otrzymały maksymalne dofinansowanie 65 mln zł. Pierwszy to projekt województwa pomorskiego na zakup czterech wieloczłonowych pojazdów kolejowych z napędem hybrydowym (elektryczno-spalinowym) do obsługi przewozów pasażerskich w województwie pomorskim. Natomiast drugi wniosek złożyło miasto Gdańsk na pierwszy etap budowy ul. Nowej Świętokrzyskiej na odcinku od al. Havla do ul. Kampinoskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Są pieniądze z Polskiego Ładu na odbudowę Mostu Tczewskiego i basen

Blisko 62 mln zł otrzymał powiat tczewski na kolejne etapy budowy Mostu Tczewskiego. Tczewianie, za sprawą wniosku miasta, mają też inne powody do radości, gdyż dofinansowana i to w kwocie 25 mln zł będzie budowa kompleksu basenów. Basen odkryty (drugi etap) powstanie też w Starogardzie – dofinansowanie to 4,5 mln zł.

W Gdyni przebudowana zostanie ul. Admirała Józefa Unruga - na odcinku od Estakady E. Kwiatkowskiego do skrzyżowania z ul. Bosmańską w Gdyni. Miasto otrzymało na to zadanie 30 mln zł.

A jakie inne, z perspektywy mieszkańców, wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone? W Lęborku zbudują, a precyzyjnie to przebudują budynek i z banku zrobią... bibliotekę. Będzie to więc nowy Bank Kultury, na powstanie którego udało się pozyskać 7 mln zł. Blisko 15 mln zł trafi do Lęborka na dostosowanie infrastruktury i wyposażenia SPS ZOZ w obszarze Oddziałów Położniczo-Ginekologicznego, Neonatologicznego i Pediatrycznego oraz utworzony zostanie ZOL.

ZOBACZ TAKŻE: „Samorządowcy dziękują za Polski Ład” na wielkim banerze w Wejherowie. Ale o tym nie wiedzą...

Czarna Dąbrówka z powiatu bytowskiego zmodernizuje obiekty sportowe i zbuduje dla mieszkańców skatepark (4 mln zł). Ze sportowej infrastruktury ucieszą się też w Żukowie, tu powstanie hala widowiskowo-sportowa na potrzeby Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz Szkoły Podstawowej nr 1 (dofinansowanie blisko 10 mln zł) czy też w Charnowie, gdzie również zbudowana zostanie hala sportowa oraz boisko wielofunkcyjne (dofinansowanie 4,5 mln zł). W Sulęczynie w powiecie kartuskim powstanie gminne przedszkole (dofinansowanie 10 mln zł). W Suchym Dębie zamarzyli o remizie Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z Centrum Kulturalno-Społecznym (dofinansowanie 6,6 mln zł). Również w Sierakowicach mają pomysł na budowę wielofunkcyjnego Centrum Kultury wraz z infrastrukturą techniczną, parkingiem oraz z nowym wyposażaniem scenicznym (dofinansowanie 16 mln zł).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama