Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Poznaliśmy laureatów Medali św. Wojciecha [nl] i Medali Księcia Mściwoja II

Kolejne Medale św. Wojciecha i Medale Księcia Mściwoja II zostały przyznane! To wyróżnienia Rady Miasta Gdańska. Od 1996 roku otrzymują je wybitne osoby i zasłużone organizacje działające na rzecz miasta. Medale są najważniejszymi takimi laurami nadawanymi przez samorząd, oprócz tytułów Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Medal św. Wojciecha i Medal Księcia Mściwoja II
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Medale św. Wojciecha w 2022 roku otrzymali:

  • prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk,
  • Magdalena Renk-Grabowska,
  • Stowarzyszenie Arbuz.

Medale Księcia Mściwoja II otrzymali:

  • dr Anna Strzałkowska,
  • Andrzej Szydłowski,
  • prof. Janusz Czerwiński,
  • inż. arch. Aleksander Ślusarz.

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska, podczas której wręczone zostaną medale, odbędzie się 2 czerwca o godz. 18:00 w Dworze Artusa.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)
Medal św. Wojciecha i Medal Księcia Mściwoja II
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Medale św. Wojciecha. Laureaci

prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk

Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk została uhonorowana za wpływ na rozwój nauki w wymiarze krajowym i międzynarodowym, rozwój służby zdrowia, szkolnictwa wyższego i gospodarki, za wpływ na współpracę i integrację środowiska akademickiego, zaangażowanie w walkę z pandemią COVID-19.

Dodajmy ponadto, że prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk jest tegoroczną laureatką tytułu honorowego „Pomorzanka Roku” przyznawanego z inicjatywy portalu i tygodnika „Zawsze Pomorze”.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Pomorzanka/Pomorzanin roku 2021. Poznaliśmy nagrodzonych podczas uroczystej gali!

Magdalena Renk-Grabowska

Magdalena Renk-Grabowska została uhonorowana za działania w dziedzinie kultury poprzez organizowanie wydarzeń artystycznych rozsławiających Gdańsk, jak również za reaktywowanie Festiwalu Jazz Jantar oraz podniesienie jego rangi w skali kraju.

Stowarzyszenie Arbuz

Stowarzyszenie Arbuz nagrodzono za projekty społeczno-artystyczne, które pomagają w inicjowaniu działalności twórczej, wspierają idee edukacji wielokulturowej, godnego traktowania, ochrony praw człowieka i swobód obywatelskich, oraz za społeczną i obywatelską aktywizację cudzoziemców.

Medale Księcia Mściwoja II

dr Anna Strzałkowska

Dr Anna Strzałkowska otrzymała medal za budowanie świadomości i upowszechnianie wiedzy w zakresie budowania polityk miejskich, szczególnie w zakresie działań na rzecz praw człowieka i równego traktowania.

Andrzej Szydłowski

Andrzej Szydłowski został uhonorowany za promocję Gdańska w Polsce i na świecie poprzez organizowanie inicjatyw typu „Święto Chleba w Gdańsku” lub „Światowy Dzień Chleba”, jak również za działalność charytatywną i wspieranie sportowych drużyn młodzieżowych.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

prof. Janusz Czerwiński

Prof. Janusz Czerwiński otrzymał medal za wybitne osiągnięcia naukowe, trenerskie i organizacyjne w sporcie, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

inż. arch. Aleksander Ślusarz

Inż. arch. Aleksander Ślusarz został wyróżniony za zasługi dla gdańskiego i polskiego dziedzictwa historycznego, w tym za ocalenie Wartowni Nr 1 na Westerplatte przed zniszczeniem poprzez opracowanie nowatorskiej techniki przesunięcia obiektu.

Agnieszka Owczarczak
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Dziewięcioosobowa Kapituła Medalu św. Wojciecha (S. Adalbertusa) i Medalu Księcia Mściwoja II (Mestwina II) pracowała pod przewodnictwem Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska. Oba honorowe wyróżnienia ustanowiono w roku 1996. Jak dotąd:

  • Medalem św. Wojciecha wyróżniono 79 osób,
  • Medal Księcia Mściwoja II otrzymały 134 osoby.

Podkreślić warto, że Medal św. Wojciecha jest również wyróżnieniem za pracę na rzecz współpracy i pojednania między narodami, oraz za wyjątkowe przedsięwzięcia na rzecz tolerancji i dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka