Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorzanka/Pomorzanin roku 2021. Poznaliśmy nagrodzonych podczas uroczystej gali!

Niezwykli goście, aż 10 nagrodzonych i wyjątkowa uroczystość z koncertem w gdańskim Teatrze Wybrzeże – tak w telegraficznym skrócie opisać można wielką Galę Pomorzanka/Pomorzanin roku 2021. Laureatów prestiżowego wyróżnienia tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”, przyznawanego w kwietniu w związku z Międzynarodowym Dniem Wolnej Prasy, wybrała kapituła złożona z wybitnych przedstawicieli świata kultury, biznesu, samorządu, medycyny i mediów. Laureatką nagrody została prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
Pomorzanka/Pomorzanin Roku 2021
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

– Od wielu tygodni serca Polaków, Pomorzan są otwarte dla uciekających przed wojną Ukraińców. Skalą pomocy, siłą i otwartością inspirujemy świat, dajemy przykład niezwykłej, bezinteresownej solidarności i dzielenia się dobrem z sąsiadami. Dzisiaj wszyscy jesteśmy Pomorzanami Roku – powiedział po wstępie muzycznym w wykonaniu wokalistki Katarzyny Goleckiej i gitarzysty Jana Zacharczuka, na początku uroczystości Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”.

 

Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wolnych i niezależnych mediów, które pokażą, że wolność słowa wciąż obowiązuje, a demokracja przynosi korzyści wszystkim. To przekonanie legło u podstaw powstania nowego projektu medialnego „Zawsze Pomorze”.

Mariusz Szmidka / redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”

– Wielką wartością Pomorza są nasza wielokulturowość, tradycja, przywiązanie do miejsca urodzenia i zamieszkania, etos pracy, który też jest wyróżniany wśród wielu innych regionów Europy – zaznaczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który jest Patronem Honorowym konkursu „Pomorzanka/Pomorzanin Roku”.

Choć przyznał, że ważne dla regionu są inwestycje czy położenie geograficzne, to zwrócił uwagę, że przede wszystkim „liczą się ludzie”.

– Ci, którzy się tutaj urodzili, ci, którzy mieszkają, ci, którzy tworzą tutaj nową wartość, nową kulturę, jakość kształcenia, jakość gospodarowania, ci, którzy budują potencjał naszego wielkiego, wspaniałego regionu – dodał, podkreślając swoją wdzięczność za ustanowienie nagrody wyróżniającej właśnie wybitne osoby, których w regionie nie brakuje.

Głos zabrał również reprezentujący partnera gali – Miasto Gdańsk, wiceprezydent Alan Aleksandrowicz:

– Gratuluję w pierwszej kolejności, oczywiście, nominowanym, ale także wszystkim kandydatom do dzisiejszej nagrody. Jestem bardzo szczęśliwy, ale też i dumny, że mamy w Gdańsku, w Trójmieście, na Pomorzu tak wybitne osoby, oddane swoim pasjom, pracy i wartościom. To wy, drodzy państwo, jesteście prawdziwym bogactwem i marką Pomorza – przekonywał.

PRZECZYTAJ TEŻ: To najważniejsza nagroda naszej redakcji. Kto ją otrzyma?

– Jest to jedyny projekt medialny w Polsce, o ile wiem, stworzony przez polskich przedsiębiorców. Otóż zarówno portal, jak i tygodnik, powołała fundacja. Ta fundacja składa się wyłącznie z przedsiębiorców. Polscy przedsiębiorcy, ryzykując, że nie wszystkim będzie się podobało ich zaangażowanie w sprawy publiczne, w taki właśnie sposób, uznali, że racja stanu, racja Polski, dobro naszego kraju wymagają czegoś nadzwyczajnego – mówił z kolei adwokat Roman Nowosielski, członek rady Fundacji „A1 Press – Dziennikarze dla Pomorza”, wydawcy tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”.

Obok niego na sali nie zabrakło także innego przedstawiciela Rady Jana Wyrowińskiego, jej przewodniczącego Adama Julkego, Piotra Chistowskiego, Marcina Górskiego czy Edwarda Łaskawca. Warto wspomnieć, że przyjaciółmi i ambasadorami projektu byli, również obecni na gali: Mirosław Makurat, Andrzej Regliński, Grzegorz Skrzypkowski, Zbigniew Szczypiński, Zbigniew Jarecki, Gerard Sikora i Serdar Davran.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dziennikarstwo zawsze będzie dla nas wszystkim

Spośród 21 zgłoszonych kandydatur, najbardziej wyróżniającą dziesiątkę wyłoniła Kapituła Nagrody „Pomorzanka/Pomorzanin Roku 2021 Zawsze Pomorze” w składzie:

 • Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego,
 • Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza,
 • Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego,
 • Krzysztof Kulczycki, współzałożyciel Stoczni Crist,
 • Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog, kierownik Zakładu Antropologii Społecznej UG, prezes Instytutu Kaszubskiego,
 • Piotr Dominiak, ekonomista, były prorektor Politechniki Gdańskiej,
 • Roman Nowosielski, adwokat, założyciel Kancelarii Nowosielski i Partnerzy,
 • Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku,
 • Jacek Jassem, onkolog i nauczyciel akademicki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,

PRZECZYTAJ TEŻ: Akcja społeczna Zawsze Pomorze „Ratujmy nasze dzieci”. Są na pierwszej linii frontu. Jak wesprzeć nauczycieli?

 • Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku,
 • Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa,
 • Zenon Ziaja, przedsiębiorca, z wykształcenia farmaceuta, założyciel spółki Ziaja,
 • Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich,
 • Małgorzata Winiarek-Gajewska, właścicielka NDI,
 • prof. Ewa Lewicka, kardiolog Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
 • Małgorzata Borzych, dyrektor Biura Reklamy „Zawsze Pomorze”,
 • Krzysztof Ignatowicz, wiceprezes Fundacji „A1 Press – Dziennikarze dla Pomorza”,
 • Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”.

Pomorzanka/Pomorzanin roku 2021. Kto otrzymał nagrodę?

Nagrodzeni na gali Pomorzanka/Pomorzanin roku 2021 zostali:

 • 10. Dr Karolina Pierzynowska jest pracownikiem naukowym i nauczycielką akademicką w Katedrze Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego, laureatka nagrody Future Science Future Star Award. Nominowana za badania nad działaniem jednego z flawonoidów – genisteiny – jako potencjalnego leku na chorobę Huntingtona i Alzheimera. Badania, w których uczestniczy, przyniosły UG patent na wykorzystanie genisteiny w leczeniu choroby Alzheimera. Znalazła się też na Liście 100 Kobiet Roku 2021 magazynu „Forbes Women”,
 • 9. Ireneusz Koszałka, Kaszuba, twórca nowoczesnego, pomorskiego centrum rekreacyjnego „Koszałkowo” w Wieżycy. Nominowany za determinację w stworzeniu Centrum Aktywnego Wypoczynku „Koszałkowo” u podnóża szczytu Wieżyca nad Jeziorem Ostrzyckim. Powstało tam wspaniałe miejsce dla mieszkańców Pomorza, kraju i Europy, gdzie tysiące ludzi mogą odpoczywać przez cały rok. Oprócz zaplecza hotelowego i gastronomicznego, zimą czekają na nich stoki narciarskie, a latem – spływy kajakowe i jazdy konne.
 • 8. Tomasz Słomczyński, dziennikarz, nasz były kolega redakcyjny nominowany za wydanie reporterskiej książki „Kaszëbë”, w której przybliża, odkrywa i zwraca uwagę na złożoną tożsamość Kaszubów, ich współczesne problemy, trudną historię i relację z Polską, dzięki której dziś są jedną z najbardziej charakterystycznych i niezależnych grup etnicznych w Polsce. Mają swoje odrębne: język, literaturę, zwyczaje, stroje, kuchnię i zapierające dech w piersiach krajobrazy.
 • 7. Roger Jackowski to radny dzielnicy Wrzeszcz Dolny, jeden z liderów stowarzyszenia „Rowerowa Metropolia”, działacz „Zielonej Fali Trójmiasto” zaangażowanej w ochronę zieleni i zapobieganie wycinkom drzew. Nominowany za działalność na rzecz utrzymania terenów zielonych i lasów nadmorskich w krajobrazie Gdańska. Współorganizator Konwojów Humanitarnych Gdańsk-Biała Cerkiew, które do ukraińskiego miasta poszkodowanego przez wojnę dostarczyły około 60 ton pomocy i ewakuowały stamtąd ok. 120 osób.
 • 6. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, samorządowiec, współtwórca i lider Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Nominowany za konsekwentną obronę prawa do niezależnej, praworządnej i samorządnej Polski lokalnej. Kierowany przez niego ruch samorządowy, stawia sobie za cel m.in. decentralizację władzy, demokratyczną szkołę, czyste środowisko naturalne, odnowę służby zdrowia i stworzenie funduszu rozwoju Polski lokalnej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Z olimpijskim srebrem po tytuł „Sportowca Roku 2021 – Zawsze Pomorze”

 • 5. Barbara Gierak-Pilarczyk to była prezes Pomorskiego Centrum Reumatologii, lekarka, którą znają tysiące sopocian, bo leczy ich w tym mieście od ponad 55 lat. Nominowana za doprowadzenie do utworzenia oddziału ortopedycznego dla osób z najcięższymi schorzeniami narządu ruchu w szpitalu reumatologicznym w Sopocie. Mieszkańcom Trójmiasta znana nie tylko jako lekarka internistka i reumatolog, ale też jako jedna z dwóch najdłużej działających radnych w Sopocie – była radną nieprzerwanie przez siedem kadencji, od 1990 do 2018 roku.
 • 4. Lidia Makowska to kulturolożka, menadżerka kultury, współinicjatorka TAK – Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. Nominowana za aktywną działalność na rzecz feministycznych ideałów – równości kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i publicznym, pełnię praw kobiet i godne życie osób LGBT+. Jest inicjatorką i współinicjatorką wielu wydarzeń obywatelskich, happeningów, protestów, demonstracji.
 • 3. Dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka to: prof. Uniwersytetu Gdańskiego, kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Rodzaju w Instytucie Psychologii UG, członkini Rady Wdrażającej Plan Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn w UG, trenerka, liderka w gdańskim Modelu Integracji Imigrantów i Imigrantek. Nominowana za konsekwentną walkę ze stereotypami dotyczącymi płci. Prowadzi międzynarodowe badania dotyczące postrzegania kobiet i mężczyzn w różnych rolach społecznych. Prowadzi także mediacje cywilne i gospodarcze.
 • 2. Dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz to prof. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nominowany za działalność organizacyjną, leczniczą, profilaktyczną i edukacyjną w wyjątkowym czasie pandemii SARS-CoV-2. Aktywny propagator szczepień, uczestnik wielu debat i seminariów. Jako wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych miał decydujący głos w podejmowaniu najważniejszych decyzji dotyczących sytuacji pandemicznej na Pomorzu.
 • 1. Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog z Uniwersytetu Gdańskiego, członek zespołu doradczego do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nominowana za popularyzację wiedzy na temat koronawirusa wśród mieszkańców Polski, i skuteczny język przekazu. Była częstym gościem mediów, w których dzieliła się fachową wiedzą o mechanizmie działania i rozchodzenia się wirusa, przewidywaniami odnośnie rozwoju pandemii. A od czasu dopuszczenia do użytku szczepionki, stała się gorącą popularyzatorką i orędowniczką szczepień.
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

– Życzę państwu, żebyście już nie musieli mnie oglądać ani w telewizji, ani czytać wywiadów ze mną, a przynajmniej nie z tej okazji, żeby były jakieś wirusy. Mam nadzieję, że te złe wirusy wreszcie miną – powiedziała laureatka pierwszego miejsca, humorystycznie nawiązując do swojej telewizyjnej „kariery” w najtrudniejszym okresie pandemii, gdy przekazywała telewidzom wiedzę na temat mechanizmów zakażeń i koronawirusa.

Pomorzanka/Pomorzanin Roku 2021, statuetka

Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, która odebrała specjalną statuetkę – rzeźbę wykonaną przez Wojciecha Sęczawę, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na koniec zastrzegła jednak, że od tych życzeń jest jeden wyjątek:

Jeżeli ktoś wymyśli szczepionkę przeciwko wojnie, okrucieństwu i ludzkiej głupocie, to wtedy będę biegła do każdego medium i mówiła bardzo chętnie.

prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk / laureatka nagrody „Pomorzanin Roku/Pomorzanka Roku 2021 Zawsze Pomorze”Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama