Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Mateusz Kotwica laureatem nagrody Tczewski Pro Obywatel 2021

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Tczewie stała się okazją do wręczenia nagrody Tczewski Pro Obywatel 2021 przyznawanej przez Stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski. Zaszczytne wyróżnienie przyznano Mateuszowi Kotwicy, wszechstronnie utalentowanemu muzykowi - wokaliście, saksofoniście, organiście oraz dyrygentowi, a także społecznikowi.
Mateusz Kotwica (w środku) - tegoroczny laureat tytułu Tczewski Pro Obywatel (fot. Andrzej Połomski)

Przypomnijmy, do konkursu Tczewski Pro Obywatel 2021 można było zgłaszać osoby zaangażowane w pomoc sąsiedzką, wsparcie społeczności lokalnych, działalność kulturalną i inne aktywności przynoszące mieszkańcom i miastu wyraźne korzyści oraz stanowiące wzór postawy obywatelskiej dla innych osób. Konkurs jest pomysłem na uhonorowanie osób dzielących się swoim czasem działając bezinteresownie na rzecz innych ludzi.

- Kandydatów do tytułu „Tczewski Pro Obywatel 2021” organizowanego przez stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski mogły zgłaszać: organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne (pod warunkiem wskazania organizacji/instytucji mogącej udzielić referencji) – wyjaśnia Tomasz Kajzer, przedstawiciel Stowarzyszenia Pomorski Ruch Obywatelski. - Spośród zgłoszeń, jakie wpłynęły, tytuł przyznano Mateuszowi Kotwicy, wszechstronnie utalentowanemu muzykowi - wokaliście, saksofoniście, organiście oraz dyrygentowi, a także społecznikowi.

Przybliżmy sylwetkę laureata tegorocznej nagrody. Większość tczewian pana Mateusza zna, jako organistę w najstarszej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a także, jako pomysłodawcę i głównego organizatora Sambor Festival Tczew. To jednak tylko drobny wycinek, tego co robi na co dzień Mateusz Kotwica. Zatem, po kolei.

Mateusz Kotwica co prawda urodził się w Nowym Dworze Gdańskim. Jednak już okres nauki przypada na związki z Tczewem. Uczył się w Zespole Szkół Katolickich w Tczewie. Naukę muzyczną rozpoczął w 1999 r. w szkole muzycznej I stopnia im. Janiny Garści – również - w Tczewie. Gry na fortepianie uczył się pod okiem Aleksandry Płaszczewskiej. Reprezentował szkołę w konkursach muzyki słowiańskiej, gdzie w 2002 r. zdobył wyróżnienie.

- W 2005 r. rozpoczął naukę w szkole muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu – czyta w uzasadnieniu wyboru laureata nagrody Tomasz Kajzer. - Tam nauczycielem instrumentu głównego, którym był saksofon, był tczewianin Adam Wendt.

Mateusz Kotwica brał udział również w licznych konkursach, przeglądach oraz warsztatach wokalnych. W 2010 r. zajął I miejsce w IX Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ,,Śpiewaj razem z nami” w Czersku, natomiast 2 lata później wygrał konkurs kompozytorski.

W 2012 r. rozpoczął studia dzienne na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu na specjalności Muzyka Kościelna. Gry na organach uczył się u Andrzeja Szadejki, dyrygentury natomiast u Sławomira Bronka. Śpiewał oraz grał z różnymi zespołami kameralnymi oraz orkiestrami i chórami. Wśród nich wymienić należy Goldberg Vocal Ensemble.

Fot. archiwum prywatne

- Pełnił funkcję organisty w Archikatedrze we Fromborku, gdzie był także organizatorem życia muzycznego – wymienia kolejne osiągnięcia Tomasz Kajzer. - Od 1 listopada 2020 roku pełni funkcję organisty w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Wokalnie oraz instrumentalnie działa także prężnie w muzyce rozrywkowej w różnych projektach muzycznych.

Za wspólne działania z proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego doceniany był w organizowanych przez lokalną prasę plebiscytach czytelniczych.

- Mateusz Kotwica łącząc funkcję organisty w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie z funkcją prezesa Stowarzyszenia Na Krańcu Świata jest i współorganizatorem razem ze wspomnianą parafią i jednocześnie koordynatorem wspaniałej imprezy o nazwie - Sambor Festival Tczew, który odbył się we wrześniu 2021 roku, w jednym z najstarszych kościołów Pomorza, kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie – podkreślił Tomasz Kajzer.

W grudniu 2021 roku Stowarzyszenie Na Krańcu Świata – jako główny organizator festiwalu, otrzymało Nagrodę Specjalną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Bursztynowy Mieczyk”.

W mało optymistycznym czasie pandemicznym Mateusz Kotwica wraz ze Stowarzyszeniem Na Krańcu Świata zorganizował zbiórkę pieniędzy pod hasłem Akcja - Renowacja, która w całości przeznaczona jest na renowację organów kościoła farnego w Tczewie. Jest to ogromne i bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Jednak, kiedy uda się je zrealizować – jak informują organizatorzy zbiórki - do dyspozycji będzie nowe narzędzie, które nie tylko wzbogaci ofertę Sambor Festival Tczew, ale także odsłoni nowe ścieżki kulturalno-edukacyjne.

Przypomnijmy, choć sam instrument w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie nie jest najstarszym w grodzie Sambora, to wiąże się z nim interesująca historia. Szafa organowa oraz prospekt mają już 150 lat i są autorstwem znanego organmistrza Augusta Terletzkiego z Elbląga.

Zorganizowana przez Mateusza Kotwicę zbiórka trwa i w każdej chwili można ją wesprzeć.

Nie sposób wymienić składu wszystkich zespołów czy tzw. ekip roboczych, czy też wolontariuszy pracujących razem z panem Mateuszem przy Festiwalu, zbiórce czy pracach stowarzyszenia.

Przypomnijmy, laureatką tytułu Tczewski Pro Obywatel 2020 została radna miejska, działaczka społeczna Gertruda Pierzynowska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama