Oficjalne uroczystości jubileuszowe, na które zaproszono gości i absolwentów szkoły, trwały od rana – rozłożone na obchody w gmachu szkoły oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. A było co świętować – „dwójka” to:
- liceum, które od lat znajduje się w czołówce rankingów ogólnopolskich,
- szkoła, której absolwenci studiują na najlepszych polskich i zagranicznych uczelniach,
- jedyna w regionie placówka kształcąca w języku francuskim.
90. urodziny II LO w Gdyni. Życzenia dalszych sukcesów
– Za każdym razem, gdy przekraczam progi II LO, czuję to samo uczucie i to samo drżenie serca, kiedy przed 44 laty wkraczałem jako bardzo młody człowiek nie tylko do nowej szkoły, ale i nowego świata – podkreślał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Tradycja tej szkoły jest trochę zapisana genetycznie w mojej rodzinie. Zarówno cykl edukacyjny, jak i sukcesy, one sprawiają, że szkoła zawsze pozostaje naszą identyfikacją, ważnym wyznacznikiem na kolejnych drogach, którymi kroczymy w życiu. I zawsze pozostaje w naszym sercu wdzięczność za ten czas ludziom, którzy pomogli nam kształtować nasze charaktery. Z okazji 90-lecia życzę dalszych sukcesów i spełniania marzeń kolejnych pokoleń gdynian.
– 90-lecie naszego liceum to możliwość powrotu do chwil z czasów młodości. Niech nasze spotkanie otwiera przed nami drzwi pamięci, niech zatrzyma koło czasu, niech pozwoli spojrzeć w stronę lat minionych – mówiła Elżbieta Zaręba, dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego. – Nasi uczniowie kierują się wiedzą, mądrością, a przede wszystkim refleksyjnością. Drodzy absolwenci, obejrzyjmy się za siebie, by odnaleźć młodzieńcze ideały, marzenia, tęsknoty, a wreszcie, by spojrzeć w oczy dawnym przyjaciołom. Obrońmy się przed przemijaniem, wspominając to, co było. Warto spotkać się po latach, by rozmawiać i nadawać nowy sens teraźniejszości.
Jak powstawało gdyńskie szkolnictwo?
Jubileusz 90-lecia II LO w Gdyni jest okazją do przypomnienia historii szkoły, której powstanie uwarunkowane było przemianami polityczno-społecznymi, jakie dokonały się na Pomorzu. Odzyskanie niepodległości w 1918 r. było momentem zwrotnym w historii gdyńskiego szkolnictwa. Zaś nadanie Gdyni praw miejskich w 1926 r. oraz wzrost liczby ludności spowodowały unowocześnienie systemu edukacji powszechnej.
Na początku lat trzydziestych pojawiły się w Gdyni pierwsze gimnazja i licea, które stanowiły zalążek II Liceum Ogólnokształcącego. 9 września 1931 r. otwarto uroczyście Gimnazjum Męskie, nieco później, w roku 1937/1938 – dwuletnie Liceum Męskie. W tym samym roku – 1937 – otwarto również Gimnazjum Żeńskie. W 1951 r. wszystkie te trzy szkoły przeniesiono na ulicę Wolności do nowo powstałego budynku. Następnie w 1955 r. powołano do życia Gimnazjum i II LO, a rok później – w 1956 r. – nadano szkole imię Adama Mickiewicza. Nie był to koniec zmian, w 1961 r. uległy likwidacji gimnazja i powstały 8-letnie szkoły podstawowe oraz 4-letnie licea, m.in. II LO im. Adama Mickiewicza.
Napisz komentarz
Komentarze