Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

ORP Orzeł przechodzi remont. Marynarka Wojenna została bez okrętów podwodnych

ORP Orzeł w PGZ Stoczni Wojennej. Jak informuje stocznia, jednostka wchodząca w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni przejdzie naprawy bieżące. To jedyny okręt polskiej Marynarki Wojennej – pozostała teraz bez okrętów podwodnych w gotowości bojowej.
(Fot. Michał Pietrzak/3. FO)

Prace na okręcie ORP Orzeł, jakie wykona PGZ Stocznia Wojenna, obejmują m.in.:

 • konserwację i naprawę kadłuba,
 • naprawę zbiorników: wysokiego ciśnienia, balastowych oraz paliwowych,
 • naprawę hydrauliki sterowej i ogólnookrętowej,
 • naprawę systemu wydechu spalin.

Remont przeprowadzany jest w ramach umowy podpisanej 1.10.2021 r. między PGZ Stocznią Wojenną a Komendą Portu Wojennego w Gdyni. Jego kosz to 22 447 500 zł brutto.

Prace powinny zakończyć się w pierwszym kwartale 2022 roku – poinformował Jerzy Łopatyński z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.

Termin realizacji obejmuje 150 dni kalendarzowych od podpisania umowy, z podziałem na etapy:

 • etap I – do dnia 17.12.2021 r.,
 • etap II – 150 dni od podpisania umowy (termin upływa 27.02.2022 r.).

Zgodnie z prawem, umowa, w zapisach której występują dokowanie okrętu czy też weryfikacja sprzętu wojskowego, może zostać przedłużona, a wartość oraz termin jej zakończenia są negocjowane i zależą od złożoności, skomplikowania oraz czasochłonności prac – poinformowała kmdr ppor. Anna Sech, rzecznik prasowa 3. Flotylli Okrętów.

ORP Orzeł przechodzi remont. Marynarka Wojenna bez okrętów podwodnych

O złym stanie okrętu ORP Orzeł informowali w liście w maju 2021 r. pracujący na nim marynarze. Sygnalizowali m.in., że służba na jednostce zagraża ich życiu.

– W czasie ostatnich majowych manewrów wystąpiły problemy ze zbiornikami balastowymi, a co za tym idzie – również z wynurzeniem. Tym razem wszystko zakończyło się dobrze i dzięki poświęceniu załogi udało nam się powrócić na powierzchnię. Niemniej jednak, następnym razem możemy już nie mieć tyle szczęścia. (…) To, że ORP Orzeł w ogóle jeszcze pływa, możemy nazwać cudem – pisali autorzy listu.

Do zakończenia remontu ORP Orzeł, Marynarka Wojenna nie ma okrętów podwodnych w gotowości bojowej. Zapytaliśmy rzecznik prasową 3. Flotylli Okrętów o zadania marynarzy na czas naprawy jednostki, oraz o rozwiązania przewidziane w przypadku zagrożenia.

– Na czas naprawy bieżącej ORP Orzeł załoga wykonuje swoje obowiązki, m.in. nadzorując naprawę okrętu, oraz bierze udział w szkoleniu programowym. Natomiast pytanie o zagrożenia i rozwiązania wprowadzone na czas pobytu okrętu na stoczni stanowią informację niejawną w myśl Ustawy z dn. 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych – odpowiedziała kmdr ppor. Anna Sech, rzecznik prasowa 3. Flotylli Okrętów.

Kiedy okręty podwodne dla Marynarki Wojennej?

MW ma problemy nie od dzisiaj. W styczniu 2021 r. okręty podwodne ORP Bielik i ORP Sęp zostały wycofane ze służby, tym samym pozostał tylko ORP Orzeł, który obecnie przechodzi remont. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało pozyskanie nowych okrętów podwodnych w ramach programu Orka wpisanego do „Planu Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku”, który jest dokumentem niejawnym.

Zanim nowe okręty wejdą do służby, do tego czasu miało funkcjonować rozwiązanie pomostowe, czyli tzw. „tymczasowe” okręty dla Marynarki Wojennej – zakupione od szwedzkiej Marynarki Wojennej jednostki A-17. O tym pomyśle mówił na początku lutego 2020 r. szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

– Zakup pomostowych okrętów podwodnych uzależniamy od oferty szwedzkiej. Niezbędne są korekty w kwestii ceny i czasu realizacji – pisał w mediach społecznościowych szef resortu obrony narodowej.

Rozwiązania tego nie udało się wprowadzić w życie.

Prowadzone ze stroną szwedzką negocjacje dotyczące pozyskania dwóch okrętów podwodnych typu A-17 w ramach rozwiązania pomostowego, nie przyniosły rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, w szczególności w zakresie kosztów oraz możliwych terminów realizacji dostaw. Nie było możliwe zawarcie umowy, która w wystarczającym stopniu spełniałaby oczekiwania strony polskiej – poinformował portal „Zawsze Pomorze” Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

Można przypuszczać, że remont okrętu ORP Orzeł okazał się dla MON najlepszy wyjściem z sytuacji.

– Okresowa naprawa planowa lub bieżąca jest niezbędną czynnością dla każdej jednostki pływającej Marynarki Wojennej RP. Zgodnie z podpisaną umową, obecna naprawa bieżąca ORP Orzeł, mająca na celu utrzymanie okrętu w odpowiednim stanie technicznym, ma zakończyć się w 2022 roku – dodał Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

Eksperci z Instytutu Jagiellońskiego już we wrześniu 2019 r. apelowali do MON o pilne ratowanie polskich sił podwodnych, podkreślając fakt, że zanim nowe okręty podwodne będą mogły wejść do służby, z powodu procedur minie co najmniej 10 lat.

– Do momentu wdrożenia pomostowej jednostki do służby operacyjnej, pozostaje tylko możliwość wyremontowania i unowocześnienia okrętu podwodnego ORP Orzeł. Hindusi i Rosjanie mają podobne okręty w podobnym wieku i je modernizują. Wietnamczycy i Algierczycy wykorzystują takie okręty, pływają nimi i przeprowadzają, jak parę tygodni temu w Algierii, strzelania rakietami manewrującymi. Nasz ORP Orzeł stoi od pięciu lat niesprawny, nie wychodzi w patrole w morze, o jakimkolwiek strzelaniu nie wspominając. Polski okręt także może być sprawny i wrócić do służby – pisał dr Łukasz Kister z Instytutu Jagiellońskiego.

ORP Orzeł. Co wiemy o okręcie?

ORP Orzeł to okręt podwodny trzeciej generacji projektu 877E. Zaprojektowało go radzieckie biuro konstrukcyjne CKB-18, a zbudowała w 1985 r. stocznia Krasnoje Sormowo w Gorki.

– Jednostkę charakteryzują duże zdolności do przeprowadzania patroli bojowych oraz rozpoznania, a jej głównym przeznaczeniem jest zwalczanie okrętów podwodnych – podaje PGZ Stocznia Wojenna.

Obecnie ORP Orzeł wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. W tym roku jednostka świętuje 35. rocznicę podniesienia bandery. Do dziś pokonała prawie 97 000 mil morskich, zanurzała się ponad 800 razy i uczestniczyła w licznych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych.

Dane techniczne:

 • Wyporność:
  • na powierzchni 2460 ton,
  • w zanurzeniu 3180 ton,
 • Długość: 72,6 m,
 • Szerokość: 9,9 m,
 • Zanurzenie testowe: 250 m,
 • Zanurzenie maksymalne: 300 m.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama