Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

O bezpieczeństwie, nie tylko energetycznym, podczas Forum Wizja Rozwoju

W Gdyni trwa 5. edycja Forum Wizja Rozwoju poświęconego szerokiemu zakresowi wyzwań czekających polską gospodarkę w ciągu najbliższych lat oraz dekad. W liście przesłanym do uczestników wydarzenia prezydent Andrzej Duda podkreślił, że obecnie na pierwszy plan wyłaniają się nie tylko te związane z bezpieczeństwem energetycznym, ale również finansowym, inwestycyjnym czy żywnościowym.
Forum Wizja Rozwoju, 2022
(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Organizatorzy zaanonsowali wydarzenie jako największy gospodarczy kongres północnej Polski. W czasie dwóch dni (20-21 czerwca) zaplanowano kilkadziesiąt prelekcji, wystąpień i paneli dyskusyjnych na temat bezpieczeństwa energetycznego, przyszłości gospodarki morskiej, zielonej energii, perspektyw rynku pracy czy solidarności międzypokoleniowej.

Forum Wizja Rozwoju. 5. edycja na 100-lecie AMW

Z uwagi na organizację wydarzenia w obiektach Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, uczestników witał rektor uczelni jako jeden ze współorganizatorów.

– Tegoroczna edycja forum jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w 100-lecie naszej akademii. To dla nas wielkie wyróżnienie – mówił kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. – Mam nadzieję, że na forum wypracowane zostaną przyszłe kierunki rozwoju lub będą potwierdzone te, które są obecnie są realizowane.

Z kolei list wystosował prezydent RP. Andrzej Duda podkreślał w nim, że miejsce organizacji forum jest nieprzypadkowe, ponieważ Gdynia jest świadectwem mocy, jaką mają dalekosiężne aspiracje. List odczytał prezydencki doradca, wiceprzewodniczący sejmiku pomorskiego Piotr Karczewski.

– Spojrzenie w przyszłość to definiowanie szans, a także rozpoznawanie wyzwań i zagrożeń. Od 24 lutego wraz z brutalną agresją Rosji na Ukrainę otworzył się nowy rozdział w historii Europy i zapewne całego świata. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy świadkami załamania się, a przynajmniej osłabienia, rosyjskiego imperializmu. Jednak trzeba liczyć się z tym, że wojna może potrwać jeszcze jakiś czas, stawiając przed nami poważne wyzwania. Na pierwszy plan wysuwają się kwestie bezpieczeństwa, również żywnościowego, finansowego, inwestycyjnego czy związanego ze środowiskiem cyfrowym – napisał prezydent Andrzej Duda.

Większość zagadnień poruszanych podczas paneli dyskusyjnych dotyczyła sposobu zabezpieczenia gospodarki przed turbulencjami wywołanymi pandemią oraz niepewną sytuacją geopolityczną, a także rozwoju w oparciu o nowe i czyste technologie.

Elektrownie jądrowe bez kadr?

M.in. na temat perspektyw rozwoju energetyki jądrowej dyskutowano w poniedziałek, 20 czerwca. Zdaniem prof. dr hab. Krzysztofa Kurka, Polska nie ma alternatywy i musi doprowadzić do budowy przynajmniej dwóch dużych elektrowni jądrowych.

– Gdybyśmy zbudowali Żarnowiec i do dziś wymienili radziecką technologię, mielibyśmy znaczne tańszy prąd oraz przeszkoloną kadrę – mówił dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych. – Polska musi wybudować elektrownie, w innym wypadku nigdy nie osiągnie satysfakcjonującego miksu oraz uniezależnienia energetycznego.

Jednocześnie podkreślał, że powinno się to odbyć z pełnym zaangażowaniem polskiej kadry. Sprawa obsługi przyszłych elektrowni była wątkiem długiej dyskusji na temat problemu z kształceniem inżynierów. Przedstawiciel Państwowej Agencji Atomistyki mówił o odpływie wykształconych specjalistów do innych krajów, główne z powodu niskich zarobków.

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

– Na naszej uczelni nie mamy kierunku energetyka jądrowa. Kształcimy w przedmiotach jądrowych na innych kierunkach, w różnym zakresie godzin – mówił dr inż. Marcin Jaskólski, pełnomocnik rektora Politechniki Gdańskiej ds. energetyki jądrowej. – Specjalistów mamy mniej niż przed kilkoma laty. Kształcenie trwa ok. 15 lat, a za tyle elektrownie powinny już działać. Jesteśmy spóźnieni. Miejmy nadzieję, że osoby, które wysyłamy na staże do firm zagranicznych, będą chciały wracać i pracować w Polsce.

Podczas debaty podkreślano, że polskie prawodawstwo jest przygotowane na realizację dużych inwestycji, z zaznaczeniem, że trzeba być gotowym na opóźnienia, z uwagi na oprotestowywanie poszczególnych zadań przez mieszkańców oraz aktywistów.

Pytany o powód rezygnacji z realizacji dużych elektrowni powyżej 1000 MW, przedstawiciel Orlenu odpowiadał, że jest to ponad siły koncernu. Przy tej okazji przedstawiał plany w zakresie małych reaktorów jądrowych, tzw. SMR, do 300 MW. Pierwszy taki reaktor ma powstać w naszym kraju do 2030 r.

PRZECZYTAJ TEŻ: Komisja Europejska zgodziła się na połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos

– Robiliśmy analizę różnych elektrowni jądrowych – mówił Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen. – Gdy kilka lat temu poszła plotka o inwestycji Orlenu w tym zakresie, akcje poleciały o 7 proc. Tak jesteśmy postrzegani przez akcjonariuszy. Duża elektrownia jądrowa może być w przyszłości naturalnym krokiem po innych inwestycjach, np. w farmy wiatrowe.

Dezinformacja w mediach na Forum Wizja Rozwoju

Forum Wizja Rozwoju zainicjowane przez byłą posłankę Małgorzatę Zwiercan oraz odbywające się pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawickiego w znacznej części skupiło ekspertów spółek Skarbu Państwa oraz polityków bliskich partii rządzącej.

Na wtorek, 21 czerwca zaplanowano m.in. debaty poświęcone dezinformacji w mediach czy znaczeniu mediów dla rozwoju polskiej gospodarki. Będą prowadzone przez dziennikarzy powiązanych z mediami publicznymi lub na co dzień komentujących rzeczywistość w kanałach Telewizji Polskiej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama