Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Filmowy Gryf dla Eugeniusza Pryczkowskiego na Festiwalu Filmów Kaszubskich w Miszewie

W Miszewie zakończył się tegoroczny 12. Festiwal Filmów Kaszubskich. Ostatniego dnia kapituła powołana przez Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie przyznała nagrodę „Filmòwi Grif”. Tym razem główną nagrodę zdobył film dokumentalny „Bôtë ju jidą. Pielgrzymka Rybacka” w reżyserii Eugeniusza Pryczkowskiego.
12. Festiwal Filmów Kaszubskich
(fot. ze zbiorów własnych)

O przyznaniu głównej nagrody festiwalu zdecydowali członkowie kapituły w składzie:

  • red. Mariusz Szmidka – przewodniczący, redaktor naczelny niezależnego tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”,
  • Jerzy Stachurski – poeta i kompozytor,
  • dr Dariusz Majkowski – pisarz i dziennikarz
  • oraz Piotr Zatoń – autor filmów dokumentalnych.
(fot. ze zbiorów własnych)

– Zwycięski film „Bôtë ju jidą” Eugeniusza Pryczkowskiego ma wartość dokumentacyjną, edukacyjną i poznawczą dla wielu pokoleń Kaszubów – uzasadniał Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze” i przewodniczący kapituły nagrody. – Niezwykłe wrażenie robią muzyka oraz zdjęcia filmowe, także z lotu ptaka, półwyspu helskiego, Swarzewa, Jastarni i Pucka. Łodziowa pielgrzymka rybaków ma wielowiekową tradycję i ukazuje niepowtarzalne w skali kraju obyczaje Kaszubów związane z religią i morzem. Ten film pięknie to oddaje – dodał.

(fot. ze zbiorów własnych)

Nagrodę filmowego Gryfa – wręczyli laureatowi obecni na gali finałowej konkursu: Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo i Mariusz Szmidka, przewodniczący jury i redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu koneserzy mieli okazję obejrzeć następujące filmy:

  • „Bôtë ju jidą. Pielgrzymka Rybacka”,
  • „Perły Żukowa i okolic”,
  • „Jak skała na morzu. O polskości Pomorza”
  • oraz „Odpustownice” o pielgrzymowaniu do sanktuarium w Sianowie.
(fot. ze zbiorów własnych)
(fot. ze zbiorów własnych)

– Chciałem wyrazić wielką radość z tego powodu, że na przestrzeni tych dwunastu lat znaleźli się twórcy, którzy obrazem chcą promować historię Kaszub, nasze zwyczaje, obrzędy i wpływać na pogłębienie identyfikacji Kaszubów ze swoją małą ojczyzną „tatczezną” – podsumował Eugeniusz Pryczkowski, laureat tegorocznej nagrody i pomysłodawca Festiwalu Filmów Kaszubskich w gminie Żukowo.

Po werdykcie kapituły i słowach laureata tegorocznej nagrody Eugeniusza Pryczkowskiego głos zabrał Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo.

– Myślę, że ważne jest to, że każdy, kto robi coś w sprawie promowania naszej małej ojczyzny zasługuje na docenienie. To ważne dla gminy Żukowo, że taki festiwal odbywa się właśnie u nas. Bo u nas wszyscy są dumni z tej małej ojczyzny. Ale bez publiczności, bez działaczy kaszubskich tego festiwalu by nie było. Dziękuję – podkreślił burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski.

(fot. ze zbiorów własnych)
(fot. ze zbiorów własnych)

Z kolei obecny na finałowej gali prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński pogratulował laureatowi i jednocześnie jubilatowi zaangażowania w sprawy kaszubskie, budowania siły oddziału terenowego ZKP w Baninie i determinacji w dążeniu do celu.

– Ten festiwal to wielka sprawa. Za jego sprawą pokazujemy sprawy, tematy ważne dla Kaszubów. Jestem pełen uznania dla jego efektów. Myślę, że festiwalowi powinna być nadana większa ranga i upowszechnienie – stwierdził Jan Wyrowiński.

(fot. ze zbiorów własnych)

Festiwal Filmów Kaszubskich odbywa się po raz dwunasty na terenie gminy Żukowo. Na pokazy przybywa regularnie od 100 do 150 i więcej widzów. Gośćmi spotkań są znane postaci ze świata filmu, literatury, polityki, nauki czy dziennikarstwa, np. reżyser Krzysztof Gordon, hrabia Ulrich von Krockow, scenarzysta Mirosław Piepka, aktor Zbigniew Jankowski, ks. prof. Jan Perszon, ks. prof. Wojciech Cichosz. Byli na nich także: Mirosław Bork – reżyser filmu dokumentalnego „Kaszubi - Niemcy - Polacy”, red. Jan Błaszkowski, prof. Lech Mróz, Kazimierz Piechowski – uciekinier z Auschwitz, red. Edmund Szczesiak, red. Bożena Olechnowicz, red. Bogusław Olszonowicz i wielu innych.

Patronem medialnym wydarzenia był tygodnik i portal „Zawsze Pomorze”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama