Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

20 mln zł z Unii na minimalizowanie skutków pandemii na Pomorzu

Szpital w Kościerzynie oraz gdańska spółka Copernicus otrzymają łącznie 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę części rehabilitacyjnej i ambulatoryjnej w Kościerzynie i Dzierżążnie oraz na zakup aparatury dla Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.
(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne) 

- Po raz kolejny przekazujemy środki unijne na przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii COVID-19. To wyraz naszej troski o poprawę stanu zdrowia mieszkańców województwa pomorskiego – mówił marszałek Mieczysław Struk. - Dzięki dofinansowaniu szpital w Kościerzynie oraz placówka w Dzierżążnie dostaną niezbędny sprzęt do rehabilitacji pacjentów. Ponadto, zostanie doposażone WCO w Gdańsku w wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny służący m.in. do wykrywania nowotworów - powiedział  marszałek województwa podczas podpisania umów z prezesami szpitala w Kościerzynie i spółki Copernicus.

Z dwóch pomorskich placówek więcej pieniędzy dostanie szpital w Kościerzynie. Kwota 11 milionów złotych - jak informuje Urząd Marszałkowski -  ma zostać przeznaczona na  dostosowanie infrastruktury i sprzętu do możliwości realizowania wysokiej jakości obsługi pacjentów wymagających rehabilitacji, w tym w zakresie rehabilitacji powikłań po COVID-19. Dzięki tym środkom pomieszczenia w budynku warsztatowo-magazynowym będą przystosowane na potrzeby Zakładu Rehabilitacji w Kościerzynie, a także zaadaptowane zostaną pomieszczenia Zakładu Rehabilitacji z Działem Fizjoterapii w Dzierżążnie. Placówka zakupi również sprzęt medyczny i rehabilitacyjny m.in.: 8 bieżni rehabilitacyjnych, 6 wirówek kończyn dolnych i górnych, 4 aparaty do elektroterapii i terapii kombinowanej, a także 2 aparaty do krioterapii ciekłym azotem oraz 2 rowery rehabilitacyjne. Projekt będzie realizowany do grudnia 2023 r.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koronawirus znów atakuje w Europie. Czy czeka nas trzecie lato z pandemią?

Z kolei spółka Copernicus będzie mogła skorzystać z 9 mln zł, dzięki którym ma zostać poprawiona dostępność do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia onkologicznego w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. WCO zakupi  wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny - tomograf komputerowy, rezonans komputerowy, endosonograf (EUS) wraz z torem wizyjnym oraz pięć endoskopów wraz z niezbędnym wyposażeniem. Projekt będzie realizowany do grudnia 2022 r. Jego celem jest  minimalizowanie skutków pandemii, w sytuacji, gdy w ostatnich dwóch latach wzrosła liczba zachorowań na choroby nowotworowe i równocześnie spadła liczba udzielonych świadczeń onkologicznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama