Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Z Polskiego Ładu chcą zainwestować w Port Północny

Na rozwój strefy przemysłowej w porcie postawił Gdańsk w V edycji Polskiego Ładu. Na dwa projekty władze Gdańska chciałyby pozyskać z rządowego programu łącznie 350 mln zł, czyli maksymalne możliwe dofinansowanie. - Złożone wnioski są niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju obszarów przemysłowych w Gdańsku. W sytuacji geopolitycznej, w której mamy blokadę portów ukraińskich, musimy wspólnie - rząd i samorząd - zrobić wszystko, żeby wzmocnić potencjał portu gdańskiego. Stąd dwa pakiety przedsięwzięć, które wzmacniają port - mówi zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak.
Port Północny, Baltic Hub Gdańsk

Autor: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk

Pierwszy projekt to rozbudowa i modernizacja infrastruktury drogowo-kolejowej przy ulicach Ku Ujściu, Kujawskiej i Chemików, które obsługują nabrzeże Prawobrzeżnego Portu Wewnętrznego. W ramach tego zadania planowana jest też przebudową infrastruktury towarzyszącej, czyli sieci kanalizacji deszczowej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej, oświetleniowej i telekomunikacyjnej.
Natomiast drugi z projektów to rozbudowa istniejącego i budowa nowego układu drogowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Porcie Północnym. Ta inwestycja zakłada: budowę dwóch nowych jezdni przy ul. prof. Andruszkiewicza, budowę skrzyżowania ulic Andruszkiewicza i planowanej w przyszłości Nowej Portowej, budowę łącznicy z ulicą Andruszkiewicza nad Trasą Sucharskiego w kierunku Warszawy, budowę łącznika Trasy Sucharskiego z istniejącą ulicą Sucharskiego oraz budowę zabezpieczeń rurociągów przesyłowych PERN i Lotos.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Biblioteka zamiast banku, nowe boiska i baseny oraz setki kilometrów nowych dróg

Na oba te projekty w Gdańsku chcą pozyskać 350 mln zł. Jednak podczas środowej konferencji, 12 lipca, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła, iż Gdańsk przez Polski Ład... traci.

- W wyniku Polskiego Ładu budżet Gdańska jest mniejszy o 270 mln złotych z wpływów bieżących. Natomiast zmiany podatkowe, które weszły w życie od 1 lipca, zmniejszyły budżet o kolejne 200 mln złotych. To oznacza, że w 4-miliardowym budżecie naszego miasta, co roku znika niemal 500 mln złotych z wpływów bieżących. Dzisiaj problemem naszym i innych samorządów są malejące wpływy bieżące względem dynamicznie rosnących wydatków – uważa prezydent Dulkiewicz.

Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska, zwraca uwagę na inny jeszcze aspekt programu.

- Polski Ład to w pewnym stopniu odbieranie niezależności samorządom, budując w ten sposób system rozdawnictwa. Nie jest to dobre dla wzmacniania samorządów. Niemniej jednak, w przypadku projektów, które zgłosiliśmy, trzeba powiedzieć, że współpracujemy ręka w rękę z zarządem Morskiego Portu Gdańsk. Razem będziemy pracowali nad tym, żeby te projekty zostały zrealizowane – dodaje Grzelak.

ZOBACZ TEŻ: „Samorządowcy dziękują za Polski Ład” na wielkim banerze w Wejherowie. Ale o tym nie wiedzą...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama