Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bezpłatne testy na COVID oraz grypę w UCK. Trzeba się wcześniej zarejestrować

Z jednej strony - stały wzrost zakażeń na COVID-19, także na Pomorzu. Z drugiej - przepisy ograniczające bezpłatne testowanie do osób, które otrzymają zlecenia od lekarza rodzinnego. W tej sytuacji warto zastanowić się nad ofertą Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Bezpłatne testy na COVID oraz grypę w UCK. Trzeba się wcześniej zarejestrować
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

UCK w Gdańsku na swojej stronie internetowej zaprasza na testy w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz wirusem grypy typu A i B. Na badanie może zgłosić się każdy, może być ono również bezpłatne. Wystarczy, że pacjent wyrazi zgodę na pobranie, poza testem PCR, testu antygenowego.

Robimy to na zlecenie firmy, która na podstawie naszego raportu otrzymuje certyfikat, pozwalający na sprzedaż kasetek w Europie mówi Małgorzata Dąbrowska, kierownik Centralnego Laboratorium Klinicznego. - Na razie liczba badań jest ograniczona do 200 testów, jednak już na sobotę zapowiadane jest przysłanie kolejnych testów kasetkowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koronawirus wraca na Pomorze. "Pandemia minęła, ale spokojnie nie będzie"

Równocześnie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym prowadzone jest, na podstawie badań przeprowadzonych w laboratorium, sekwencjonowanie wirusów, odpowiedzialnych za bieżące zakażenia. Choć jeszcze trzeba będzie czekać na reprezentatywne dane, już teraz widać, że za ostatnie zachorowania na Pomorzu odpowiada dominujący już u naszych zachodnich sąsiadów subwariant Omikrona BA.5. Co ważne, subwariant ten jest wykrywany także przez dostępne w aptekach testy antygenowe.

Na badania można zgłaszać się od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15  w budynku numer 7 (od strony bud. Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, po schodkach, zaraz po prawej stronie). Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, warto wcześniej umówić się, dzwoniąc pod nr telefonu 58 349 22 67.

Każdy badany otrzymuje wynik jeszcze tego samego dnia, do godz. 20. Istnieje możliwość otrzymania wyniku w języku angielskim. Co ważne - pacjent nie jest obejmowany kwarantanną oraz izolacją.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama