Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Spółka Czyste Kociewie powołana. Będzie odbierać odpady z dwóch gmin

W lutym pisaliśmy, że gminy Pelplin i wiejska Starogard planują założyć spółkę śmieciową. Czyste Kociewie, bo tak ma się ona nazywać, obsługiwać będzie te dwie gminy. Własna spółka ma zapewnić gminom większy wpływ na ceny za odbiór nieczystości. Teraz spółka stała się faktem. Włodarze gminy Starogard Gdański oraz gminy Pelplin zostali oficjalnie wspólnikami spółki komunalnej Czyste Kociewie.
fot. Canva
Zdjęcie ilustracyjne

Temat spółki śmieciowej przez gminy Pelplin oraz wiejską Starogard pojawił się na naszych łamach przed prawie sześcioma miesiącami. U podłoża tej inicjatywy leży „ekonomia” - wspólna troska o dobro mieszkańców. Jak wówczas zgodnie twierdzili Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina oraz Łukasz Kruszyński, wicewójt gminy Starogard, koszty ponoszone przez gminę są z roku na rok coraz wyższe i tak naprawdę poza jakąkolwiek kontrolą gminy. Stąd decyzja o poszukiwania innego rozwiązania od już obowiązującego.

Samorządy przed ponad rokiem zleciły podmiotowi zewnętrznemu przeprowadzenie analizy ekonomiczno-merytorycznej zasadności powołania przez gminę Starogard Gdański oraz Pelplin oddzielnie. Z tej analizy wynikało, że nie ma formalnych przeciwwskazań do powołania takiej spółki, ale jej zasadność ekonomiczna w przypadku spółki jedynie dla pojedynczej gminy jest dość ryzykowana ekonomicznie. Graniczące ze sobą gminy postanowiły połączyć siły.

Teraz spółka Czyste Kociewie stała się faktem. Włodarze gminy Starogard Gdański oraz gminy Pelplin zostali oficjalnie wspólnikami spółki komunalnej - Czyste Kociewie Sp. z o.o. Ten przełomowy moment został 12 lipca poprzedzony złożeniem podpisów pod aktem notarialnym i umową spółki.

Umowę o powołaniu spółki parafowali wójt gminy Starogard Magdalena Forc-Cherek oraz burmistrz Pelplina Mirosław Chyła (fot. ugstarogard.pl)

- Spółka została już zawiązana i zarejestrowana – mówi Mirosław Chyła. - Wyłoniona została już pani prezes – to obecna prezes spółki Pelkom Agnieszkę Trzcińską. Ma ona przygotować spółkę pod względem infrastrukturalnym, sprzętowym do świadczenia usług w postaci operatora, który będzie odbierał odpady od nas, czyli mieszkańców gmin Pelplin oraz wiejskiej Starogard Gdański. Chodzi nie tylko o infrastrukturę i sprzęt, ale i o rozwiązania legislacyjne, bo trzeba mieć pozwolenie na tego typu usługi. Na pewno, przed panią prezes jest ogrom pracy. Z tym zadaniem spółka ma ruszyć od 1 lipca 2023 roku.

Prezes nowo powołanej spółki obecnie pełni funkcję prezesa w gminnej spółce Pelkom. Wcześniej była prezesem spółki komunalnej w Skarszewach.

- Agnieszka Trzcińska, to doktor prawa, doświadczenie, jeżeli chodzi o rynek odpadowy na terenie gminy Starogard Gdański posiada, bo będąc prezesem spółki w Skarszewach obsługiwała również tę gminę – mówi burmistrz Pelplina. - Temat „śmieciowy” nie jest obcy – musiała się z nim mierzyć przez ostatnie lata. Dobrze zna specyfikę i gminy Pelplin i wiejskiej Starogard Gdański pod względem rodzaju odpadów.

Na razie spółka Czyste Kociewie będzie miała siedzibę w obecnej lokalizacji gminnej spółki Pelkom, docelowo powstanie inne miejsce zlokalizowane w gminie Pelplin.

- Kiedy zostanie wyznaczona nowa lokalizacja dla Czystego Kociewia, to wraz z nią przeniesiony zostanie także Pelkom – wyjaśnia burmistrz.

To ukłon w stronę mieszkańców, których przybywa w pobliżu obecnej lokalizacji Pelkomu. Władzom gminy zależy, aby nie narażać mieszkańców na jakiekolwiek uciążliwości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama