Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

100-lecie Gedanii na wystawie w Bibliotece Gdańskiej PAN

Stulecie powstania Klubu sportowego Gedania jest wystarczającym argumentem, by o historii tego wyjątkowego klubu mówić i pisać. Swój olbrzymi wkład w obchody jubileuszu ma także Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk, która zaprasza na wystawę „Klub Sportowy Gedania 1922-1939”.
Drużyna sekcji tenisowej Gedanii z 1928 roku (fot. PAN Biblioteka Gdańska)

Przez lata spychana na margines przez władze, Gedania obchodzi w tym roku 100-lecie powstania. Dziś o historii tego klubu sportowego, który odegrał wielką rolę w kształtowaniu patriotycznych postaw w Wolnym Mieście Gdańsku, przypominają m.in. takie wystawy jak ta, zorganizowana przez pracowników Biblioteki Gdańskiej PAN.

Niewyczerpanym źródłem informacji o Gedanii są materiały prasowe z gazet i czasopism wydawanych w Gdańsku, tak w języku polskim jak i w języku niemieckim. Bogate zbiory fotograficzne dokumentują różne przejawy aktywności sportowej członków klubu. Licznie prezentowane są zdjęcia grupowe zawodników poszczególnych sekcji istniejących w Gedanii. Wyjazdowe mecze drużyny piłki nożnej oraz udział zawodników w ogólnopolskich imprezach sportowych znalazły swoje odzwierciedlenie w materiale zdjęciowym” – informują o wystawie jej autorzy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gedania obchodzi 100-lecie. Pokoleniowe spotkanie przy ul. Partyzantów 62

Tę wystawę warto zobaczyć, bo jest tam mnóstwo bezcennych pamiątek po ludziach, którzy ten klub tworzyli. „Obok materiałów drukowanych i fotograficznych, również z czasów współczesnych, można zobaczyć takie dokumenty jak Statut Klubu Sportowego Gedania, zaproszenia na imprezy organizowane przez klub, a także proporczyki i emblematy klubowe”.

Kuratorami wystawy są Helena Dzienis i Szymon Juras z Biblioteki Gdańskiej PAN. Wystawę można zwiedzać w historycznym budynku PAN przy ul. Wałowej 15 w Gdańsku do 30 września 2022 roku. Wystawa jest czynna w poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 9–19, a w środę i piątek 9–15. Wstęp jest wolny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama