Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Pomorskie obchody Święta Policji w Tczewie. Odsłonięto tablicę pamięci

Uroczyste pomorskie obchody Święta Policji rozpoczęły się odsłonięciem tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Tczewie zamordowanych w latach 1939-1945 przez niemieckiego i sowieckiego okupanta. Tablica umieszczona została na budynku przy ul. Lecha, gdzie przed wojną znajdowała się tczewska komenda.
Pomorskie obchody Święta Policji w Tczewie (fot. Andrzej Połomski)

Pomorskie obchody Święta Policji tym razem odbyły się w Tczewie, a rozpoczęły się odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Tczewie, więzionym w obozie w Ostaszkowie i zamordowanym przez sowieckie NKWD, pogrzebanym w dołach śmierci w Twerze w 1940 roku oraz zamordowanym przez Niemców w latach 1939-1945. Tablica umieszczona została na budynku przy ul. Lecha 9, gdzie przed wojną znajdowała tczewska komenda policji. Jej odsłonięcia dokonali dyrektor IPN Oddział w Gdańsku dr Paweł Piotr Warot, Komendant Główny Policji Państwowej gen. insp. dr Jarosław Szymczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński. Tablica została przygotowana i sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.

Uroczystą mszę św. w najstarszej w Tczewie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego celebrował biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Ciąg dalszy uroczystości związanych z Wojewódzkim Świętem Policji – uroczysta akademia odbyła się nieopodal Fary – na pl. Hallera. Dawny rynek zapełnił się mundurowymi z całego pomorskiego garnizonu. Msza św., potem przemarsz i wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych oraz nominacji na wyższe stopnie służbowe. Warto przypomnieć, że pomorski garnizon liczy – bagatela – prawie 6 tys. osób.

Pomorskie obchody Święta Policji w Tczewie (fot. Andrzej Połomski)
Pomorskie obchody Święta Policji w Tczewie (fot. Andrzej Połomski)

Tylu pozytywnych słów, co dziś mundurowi z pewnością nie mają okazji usłyszeć. Chociaż oficjalnie Święto Policji przypisane jest do daty 24 lipca, to tym razem, jego obchody zorganizowano nieco wcześniej. Gratulacje i życzenia dalszej owocnej, bezpiecznej pracy pomorscy policjanci usłyszeli nie tylko od swoich bezpośrednich zwierzchników.

- W tym szczególnym dniu dla naszej formacji składam Państwu w imieniu swoim oraz kierownictwa jednostki wyrazy szacunku za zaangażowanie i serce wkładane w realizację codziennych zadań – mówi nadinsp. Andrzej Łapiński. - Dziękuję za to, że nie zważając na trudności zawsze stajecie w obronie najwyższych wartości i skutecznie działacie na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego.

O bardzo ważnej roli policji mówił gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

- Bardzo się cieszę, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, wracamy do tradycyjnych obchodów Święta Policji i tę 103. rocznicę powołania Policji możemy świętować w ramach uroczystego apelu – mówi komendant główny policji. - Te dwa lata pokazały, że szczególnie Polska i Polacy mogą liczyć na wszystkich ludzi noszących polskie mundury. W sposób szczególny chcę podziękować za te trudne dwa lata funkcjonariuszom Pomorskiego Garnizonu Policji. Czas pandemii, to czas niespotykanej ilości zadań, jakie zostały na Policję nałożone. Cały szereg ograniczeń, szereg obostrzeń, których to właśnie, jako formacja byliśmy zobowiązani przestrzegać.

Pomorskie obchody Święta Policji w Tczewie (fot. Andrzej Połomski)
Pomorskie obchody Święta Policji w Tczewie (fot. Andrzej Połomski)

Komendant główny podkreślił, że ciężar odpowiedzialności za jak najmniej uciążliwy przebieg pandemii dla mieszkańców, w dużej mierze spoczywał właśnie na funkcjonariuszach policji. Przytoczył dwie liczby, które najdobitniej świadczą o zaangażowaniu policji w te działania.

- Przez okres trwania pandemii w Polsce, policjanci przeprowadzili 137 milionów kontroli osób przebywających na kwarantannie. - To także ponad 5 milionów skontrolowanych różnych obiektów – mówił gen. insp. Jarosław Szymczyk. - Wiele z takich interwencji było trudnych, ciężkich i niełatwych do wytłumaczenia osobom kontrolowanym, ale z całą pewnością były one niezwykle ważne. Za tę determinację, konsekwencję w działaniu należą się Wam funkcjonariuszom policji oraz pracownikom cywilnym szczególne słowa uznania.

Komendant główny policji przywołał jeszcze jedną liczbę – 96 – taki procent respondentów wyraził pozytywną opinię o poczuciu bezpieczeństwa w najbliższej okolicy swego zamieszkania.

Podczas uroczystego apelu na placu kilkudziesięciu policjantów otrzymało wyróżnienia w postaci odznaczeń państwowych i resortowych tj. Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę oraz Srebrne i Brązowe Odznaki „Zasłużony Policjant” oraz awanse w stopniach służbowych.

Uroczystości towarzyszył pokaz policyjnego sprzętu przygotowany przez Wydział Prewencji KWP w Gdańsku,  Wydział Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku oraz Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Gdańsku.  Wystawiono także stoisko informacyjne Zespołu ds. Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Gdańsku, gdzie można było uzyskać wszystkie informacje dotyczące procedury kwalifikującej do służby w Policji. Policjanci z tego wydziału przeprowadzili także pokaz technik i taktyk interwencji.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama