Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Będą obowiązkowe szczepienia dla trzech grup zawodowych! Rząd zamyka szkoły na trzy tygodnie i zaostrza obostrzenia

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło we wtorek, 7 grudnia nowe zasady bezpieczeństwa, które mają przyczynić się do złagodzenia skutków czwartej fali pandemii. Minister Adam Niedzielski zapowiedział zamknięcie szkół podstawowych oraz średnich w okresie poprzedzającym najbliższe święta oraz po święcie Trzech Króli. Z kolei od 1 marca 2022 r. obowiązywać będą obowiązkowe szczepienia dla trzech grup zawodowych: medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych.
szczepienia, COVID-19

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Krytykowany za pasywność w przeciwdziałaniu skutkom czwartej fali rząd ogłosił nowe założenia walki z wirusem SARS-CoV-2. We wtorek, 7 grudnia przedstawiono wstępny plan kompleksowych działań, który ma – jak podkreślali przedstawiciele resortu zdrowia – minimalizować skutki nie tylko czwartej, ale również piątej, nieuniknionej fali koronawirusa. Część z nich znajduje się na etapie rządowych konsultacji i zacznie się przybierać formę projektów legislacyjnych w najbliższych tygodniach.

Rząd zaostrzył obostrzenia! Co się zmieni?

Tak jest m.in. z zapowiedzią wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla trzech grup zawodowych: medyków, nauczycieli oraz przedstawicieli służb mundurowych. To rozwiązanie miałoby wejść w życie od 1 marca 2022 r.

– Mówimy tutaj o podstawowym pakiecie szczepień, czyli osobach, które jeszcze się nie zaszczepiły. Prace są zaawansowane. 1 marca nie jest terminem definitywnym, jednocześnie będziemy robić wszystko, by od tego terminu te trzy grupy zawodowe mogły pracować tylko, gdy są zaszczepione – mówił na wtorkowej konferencji wiceminister Waldemar Kraska.

I dodawał:

– Gdy po roku wygaśnie certyfikat covidowy, będzie mógł zostać przedłużony o kolejny rok, po przyjęciu dawki przypominającej.

Kolejnym pomysłem rządu na ograniczenie transmisji wirusa jest wydłużenie nieobecności dzieci w szkołach przy okazji ferii świątecznych. Szkoły mają pozostać zamknięte od 20 grudnia do 9 stycznia 2022 r. 

– Chcemy wykorzystać zbliżający się okres ferii, by nieco wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach. W dni poprzedzające Boże Narodzenie oraz w dni po Święcie Trzech Króli, będziemy mieć zdalną naukę. Intencją jest wydłużenie okresu, gdy nie dochodzi do interakcji pomiędzy uczniami, która powoduje kumulację zakażeń – wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski. – Jesteśmy w takiej sytuacji, że musimy podjąć nieco bardziej radykalne decyzje. Ostatnie obostrzenia nie wywołują zauważającego efektu.

W związku z tym od środy, 15 grudnia obowiązywać mają nowe, bardziej restrykcyjne zasady bezpieczeństwa: 

  • zamknięcie dyskotek, klubów, obiektów udostępniających miejsca do tańczenia,
  • zaostrzenie limitów obłożenia do 30 proc. w: restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych, obiektach sakralnych, z wyłączeniem osób zaszczepionych,
  • zakaz konsumpcji w kinach,
  • limit 75 proc. podróżnych w środkach komunikacji zbiorowej,
  • 31 grudnia oraz 1 stycznia ograniczenie limitu w lokalach zamkniętych do 100 osób (z wyłączeniem zaszczepionych).

Minister tłumaczył jednocześnie, jakie obowiązki będzie musiał spełnić właściciel lokalu, by wpuścić klientów w liczbie przekraczającej wyznaczone limity. Poinformował, że stosowny projekt ustawy jest na etapie konsultacji.

Organizator, przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty covidowe. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu, nie ma mowy o przekraczaniu nowych limitów. 

O tego samego terminu obowiązywać będą także obligatoryjne testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

Zaostrzenie obostrzeń. Czy pracodawca będzie mógł sprawdzić certyfikat covidowy?

Rząd wycofał się z pomysłu wyposażenia pracodawców w prawne narzędzie umożliwiające weryfikację certyfikatów covidowych. W zamian proponuje darmowe testy dla pracowników. Jeżeli pomysł zostanie zaakceptowany i przegłosowany w Sejmie, pracodawca będzie mieć możliwość weryfikacji zatrudnionego pod kątem ewentualnego zakażenia.

– To projekt ustawy, nad którym cały czas pracujemy z klubem PiS. Myślę, że jesteśmy blisko finiszu. Zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu. Pracodawca będzie mógł oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika, po to by budować bezpieczne środowisko pracy. Stawiamy na testy, które będą zagwarantowane za darmo polskim obywatelom – mówił szef resortu zdrowia. – Mam nadzieję, że ten projekt wyklaruje się w ciągu tygodnia.

Obowiązkowe testy dla osób przylatujących spoza strefy Schengen

Od 15 grudnia zmienią się również zasady obowiązujące przylatujących do Polski spoza strefy Schengen. Wszystkie takie osoby muszą mieć wykonany nie wcześniej niż na 24 godz. przed przylotem test potwierdzający brak zakażenia. Obowiązek testowania nie będzie dotyczyć osób zaszczepionych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama