Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na PG powstanie cyfrowy bliźniak kobiety w ciąży

Przewidzi ryzyko ciążowych powikłań jeszcze zanim pojawią się objawy, pomoże stworzyć odpowiedni plan leczenia – na Politechnice Gdańskiej powstanie „cyfrowy bliźniak” kobiet w ciąży.

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

System asystowania pacjentce w ciąży, bazujący na sztucznej inteligencji, składać się ma z kilku elementów. W ramach projektu powstanie więc platforma informatyczna WODIA – będzie gromadziła i łączyła dane o stanie zdrowia kobiety, pochodzące zarówno z kliniki, jak i z pomiarów indywidualnych, przeprowadzanych przez ciężarną (z wykorzystaniem systemu telezdrowia). Na platformie będą gromadzone m.in. takie dane jak historia zdrowia, wyniki pomiarów parametrów życiowych, badania ultrasonograficznego i przepływów w tętnicach macicznych czy szereg biomarkerów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Po co państwo gromadzi informacje o ciążach Polek? Dyskusja w Sejmie

Na ich podstawie cyfrowy model (czyli właśnie „cyfrowy bliźniak”) będzie przewidywał ryzyko powikłań związanych z ciążą, takich jak stan przedrzucawkowy i tzw. nadciśnienie ciążowe, jeszcze zanim pojawią się objawy. Jeśli konieczne będzie wprowadzenie leków - narzędzia te pomogą określić optymalną dawkę i plan leczenia w przebiegu ciąży. Z platformy będzie mógł korzystać zarówno personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, położne), jak i pacjentka oraz jej bliscy. System opracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach międzynarodowego konsorcjum, a testy kliniczne przeprowadzą specjaliści z gdyńskiej klinki Gameta.

Platforma ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne kobiety, ale chcemy też sprawdzić, jak opracowane modele czy system mogą poprawić komfort i jakość życia pacjentki, np. właściwie planując wizyty w klinice czy wykonując odpowiednie pomiary. Z drugiej strony wypracowane przez nas rozwiązania będą mogły przyczynić się do obniżenia kosztów opieki zdrowotnej 

prof. Jacek Rumiński / kierownik konsorcjum krajowego w projekcie

PRZECZYTAJ TAKŻE: Podróż do głębi serca. Trójwymiarowa rekonstrukcja zastawki

Zespół z Katedry Inżynierii Biomedycznej WETI PG będzie odpowiedzialny za opracowanie modelu sztucznej inteligencji w zakresie przewidywania ryzyka chorób, które mogą być powodowane ciążą. Będzie również zaangażowany w opracowanie metod monitoringu i pomiaru danych od ciężarnych. Z kolei Gameta Gdynia Centrum Zdrowia będzie uczestniczyć w przygotowaniu, realizacji i ocenie wyników badania klinicznego. Opiekunem projektu jest ginekolog-położnik prof. dr hab. n. med. Krzysztof Preis.

Jak podkreśla dr Dariusz Wójcik, ginekolog-położnik, prezes Gameta Gdynia Centrum Zdrowia, nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą oraz związane z nim powikłania są jednym z istotniejszych problemów klinicznych dotykających ciężarne. Szacuje się, że to schorzenie dotyczy nawet 5-10 proc. kobiet w ciąży. Nadciśnienie indukowane ciążą oraz związany z nim stan przedrzucawkowy jest przyczyną 76 tys. zgonów kobiet i 500 tys. niemowląt każdego roku. Niemowlęta, które przeżyją, często doświadczają długotrwałych problemów zdrowotnych, w tym porażenia mózgowego, przewlekłej choroby płuc, ślepoty i utraty słuchu. Stan przedrzucawkowy komplikuje do 8 proc. wszystkich ciąż i może prowadzić do kilku stanów zagrażających życiu, często wymagających leczenia i hospitalizacji.

- Obecnie problem ten staje się coraz częstszy. Na wystąpienie tego powikłania ma wpływ wiele czynników, m.in wiek ciężarnej, schorzenia ogólnoustrojowe przed ciążą, czynniki środowiskowe i genetyczne - mówi dr Dariusz Wójcik. - Celem tego projektu jest stworzenie dokładniejszych narzędzi do przewidywania ryzyka wystąpienia nadciśnienia indukowanego ciążą i związanym z nim powikłań już na wczesnym etapie ciąży, co umożliwi szybkie włączenie profilaktyki oraz pomoże je opóźnić lub złagodzić jego przebieg. Dysponujemy odpowiednim sprzętem, mamy wykwalifikowany personel, jesteśmy przygotowani do testów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: W człowieku możemy zobaczyć wszystko. Tylko dusza nam została

Trzyletni projekt „Spersonalizowany program monitoringu i badań przesiewowych dla kobiet w ciąży zagrożonych stanem przedrzucawkowym lub nadciśnieniem indukowanym ciążą” jest realizowany w ramach programu Era PerMed. Międzynarodowe konsorcjum badawcze tworzą: duńskie placówki Aarhus University i Aarhus University Hospital, Politechnika Gdańska, Gameta Gdynia Centrum Zdrowia oraz rumuńska firma informatyczna Zitec Com SRL.

Całkowity budżet konsorcjum krajowego (wraz z wkładem własnym przedsiębiorcy) to ponad 1 mln zł. Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama