Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Dar Młodzieży przerwał regaty, by udzielić pomocy żeglarce z polskiego jachtu

Dar Młodzieży, żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uczestniczący w regatach The Tall Ship Races, przerwał wyścig, by udzielić pomocy żeglarce z polskiego jachtu Tornado. Chorą natychmiast zajął się lekarz polskiej fregaty, stan żeglarki szybko się poprawił. Zwłoka czasowa z pewnością wpłynie na wynik Daru Młodzieży w regatach, lecz pomoc potrzebującym na morzu jest jedną z najważniejszych zasad żeglarstwa.
Dar Młodzieży, akcja ratunkowa, The Tall Ship Races
(fot. A. Dopke | Uniwersytet Morski w Gdyni)

Regaty żaglowców The Tall Ship Races to największy na świecie wyścig z udziałem tzw. pełnorejowców. W tej edycji uczestniczy w nim kilka polskich jednostek, oprócz Daru Młodzieży, również barkentyna szkolna Polskiej Marynarki Wojennej ORP Iskra oraz bryg Fryderyk Chopin, ponadto mniejsze jachty. Pierwszy etap regat prowadził z duńskiego Esbjerg do Harlingen w Holandii. Na dość krótkiej trasie przez Morze Północne fregata Dar Młodzieży uplasowała się w połowie stawki.

Drugi etap wyścigu prowadził z belgijskiej Antwerpii do Aalborga w Danii. Dowodzący Darem Młodzieży kapitan Rafał Szymański otrzymał prośbę o pomoc dla chorej załogantki jachtu s/y Tornado, należącego do Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni. Na pokładzie tej jednostki znajdowało się dziesięcioro żeglarzy z Polski oraz z Ukrainy. 17-letnia załogantka ukraińska ciężko przechodziła chorobę morską i doszło do groźnego odwodnienia organizmu.

Dar Młodzieży

Komendant Daru Młodzieży odpowiedział pozytywnie na wezwanie o pomoc. Z pokładu fregaty opuszczono szybką łódź, która dotarła do odległego o 7 mil morskich jachtu i przejęła pacjentkę. 50 minut później nastolatka była już pod opieką lekarza na pokładzie Daru Młodzieży. Po wdrożeniu odpowiedniej terapii jej stan szybko się poprawił.

Polski żaglowiec mógł wznowić rejs w regatach, choć zwłoka spowodowana akcją ratowniczą wpłynie na czas przejścia do Aalborg. Prawdopodobnie ukraińska żeglarka – jeśli tylko pozwoli na to stan jej zdrowia – do końca rejsu dołączy do wachty studentów II roku Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama