Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Martwe ryby w Parku Reagana w Gdańsku. Powód? Za mało tlenu w wodzie

Informacja o pojawieniu się martwych ryb w parku Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku zainteresowała nie tylko Specjalistyczną Jednostkę Ratownictwa Weterynaryjnego. Na miejscu działał także Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Policja. Wstępne badania potwierdziły obniżony poziom zawartości tlenu w wodzie. Służby przystąpiły do napowietrzania wody oraz usuwania martwych ryb. Wyłowiono około 200.
Martwe ryby w Parku Reagana w Gdańsku. Powód? Za mało tlenu w wodzie
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Po otrzymaniu zgłoszenia dotyczącego śniętych ryb w parku Reagana, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku wraz z przedstawicielem Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ przeprowadzili oględziny terenu wspólnie z funkcjonariuszami Policji.

- Stwierdzono obecność śniętych ryb w zbiorniku wodnym na terenie parku Reagana – czytamy w odpowiedzi otrzymanej z biura Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku. - Próbobiorca GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska) Centralnego Laboratorium Badawczego Oddział w Gdańsku pobrał próby wód. Wstępne badanie w miejscu śnięcia ryb wykazało obniżony poziom zawartości tlenu na poziomie ok. 3 mg/l w pierwszej próbie, natomiast po około 30-40 minutach, po zmianie warunków atmosferycznych – opadach deszczu i silniejszych powiewach wiatru, w kolejnej próbie, w innym miejscu stężenie tlenu wynosiło ok. 10 mg/l.

Zgodnie z informacją uzyskaną od spółki Gdańskie Wody zebrano ok. 60 kg śniętych ryb. Zostało również rozpoczęte natlenianie wód zbiornika w parku Reagana.

(fot. Gdańskie Wody) 

Aktualnie GIOŚ Centralne Laboratorium Badawcze Oddział w Gdańsku prowadzi badania pobranych prób wody w szerszym zakresie parametrów (biogeny np. azot ogólny, fosfor ogólny). Ich wyniki będą dostępne na początku przyszłego tygodnia. Dopiero wówczas będzie wiadomo, czy poza zbyt niskim poziomem tlenu w wodzie były jeszcze inne powody śnięcia ryb.

- W okresie letnim, przy wysokich temperaturach powietrza, odnotowuje się zwiększoną liczbę wpływających do tutejszego Inspektoratu wniosków o interwencję w sprawie śniętych ryb - wyjaśnia Radosław Rzepecki, Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama