Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Żonie należy się wysoka nagroda pieniężna – uważa Lech Wałęsa

Lech Wałęsa pogratulował swej żonie otrzymania honorowego obywatelstwa Gdańska. Jak skomentował dla „SuperExpressu”, Danucie Wałęsa należałaby się wysoka nagroda pieniężna „za całokształt życia”.
Danuta Wałęsa
(fot. UM Gdańsk) 

Gwoli przypomnienia, Danuta Wałęsa otrzymała tytuł honorowej obywatelki miasta Gdańska w uznaniu jej wsparcia udzielanego prezydentowi Lechowi Wałęsie w czasie pełnienia przez niego funkcji oraz działalności publicznej, także za poświęcenie rodzinie. Danuta i Lech Wałęsowie wychowali wspólnie ośmioro dzieci. Honorowe obywatelstwo przyznano uchwałą Rady Miasta Gdańska.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Danuta Wałęsa Honorową Obywatelką Gdańska

Były prezydent w komentarzu dla „SuperExpressu” nie ukrywał swego zaskoczenia takim wyróżnieniem dla małżonki, o którym nie był wcześniej powiadomiony. Wyraził jednak swoją radość i serdecznie pogratulował żonie, skoro „wytrzymała z nim tyle lat”. Dodał ponadto, że powinna otrzymać wysoką nagrodę finansową „za pomoc i całokształt życia”, padła nawet konkretna kwota 100 tysięcy złotych.

Danuta Wałęsa urodziła się w 1949 r. w Kolonii Krypy w województwie mazowieckim. Jako 20-latka, wyszła za mąż za Lecha Wałęsę, robotnika Stoczni Gdańskiej, późniejszego lidera „Solidarności”. Doczekali się ośmiorga potomstwa. 10 grudnia 1983 r., w imieniu męża, który nie chciał opuścić kraju z obawy, że nie będzie mógł już potem do niego wrócić, odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. Siedem lat później, 22 grudnia 1990 r., po wygraniu przez Lecha Wałęsę wyborów prezydenckich, na pięć lat objęła obowiązki pierwszej damy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Lech Wałęsa: Nie wracam do Sierpnia 80'. Niech robią to historycy i publicyści

W uzasadnieniu uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa Gdańska podkreślano, że Danuta Wałęsa „z zapałem oddała się działalności społecznej. Dołączyła do rady fundatorów Fundacji „Sprawni Inaczej”, była honorową prezeską gdańskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury”. W 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Danutę Wałęsę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej”.

Swoje wspomnienia i refleksje Danuta Wałęsa przedstawiła w książce „Marzenia i tajemnice”, napisanej wspólnie z Piotrem Adamowiczem. Nie ukrywała w niej, że najbardziej pragnęła rodzinnego szczęścia, tymczasem życiowe losy postawiły ją niemal w samym środku wydarzeń o historycznym znaczeniu, kiedy w mieszkaniu Wałęsów na gdańskim osiedlu pojawiali się ludzie z pierwszych stron gazet. Lech Wałęsa rzucił się w wir wielkiej polityki, jego żona, trochę z konieczności, pozostała podporą rodziny. 

Polityka, mimo wszystko, znów dała znać o sobie, kiedy radni Gdańska głosowali nad uchwałą o honorowym obywatelstwie dla Danuty Wałęsy, ponieważ radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciw.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama