Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Podróże małe i duże w Teatrze Miniatura

Hasło sezonu 2022/2023 w gdańskim Teatrze Miniatura to #podróżemałeiduże. Podróży dotyczyć będą premiery i działania edukacyjne.
Teatr Miniatura w Gdańsku rozpoczyna sezon premierą dla najnajów
Teatr Miniatura w Gdańsku rozpoczyna sezon premierą dla najnajów (fot. materiał prasowy) 

Na początek, 15 października, premiera dla najnajów, czyli najmłodszych teatralnych widzów od pół roku do 3 lat. „Przypływ” - z udziałem aktorów Kamila Marka Kowalskiego i Krystiana Wieczyńskiego - reżyseruje specjalistka tego typu teatru Alicja Morawska-Rubczak.  Spektakl powstał z fascynacji Bałtykiem i podwodnym światem pełnym niezwykłych gatunków zwierząt i roślin.

- Wyruszymy w fascynującą, pełną tajemnic i niezwykłości podróż pod wodą. Może dotkniemy morświna, może usłyszymy syreny, może zachwyci nas jeszcze bardziej to morze, które mamy na wyciągnięcie ręki – mówi reżyserka. 

Tydzień wcześniej – od 3 do 9 października – nad spektaklami dla widzów od 3 do 6 lat będą pracowali twórcy teatralni podczas rezydencji artystycznych Sztuka się Robi. Projekt, jak informują organizatorzy, ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. 8 i 9 października wypracowane szkice spektakli zostaną pokazane publiczności oraz zaproszonym gościom zajmującym się twórczością dla dzieci.

Michał Derlatka pozostaje dyrektorem Miniatury do 2026 roku
Michał Derlatka pozostaje dyrektorem Miniatury do 2026 roku

Druga premiera sezonu, 3 grudnia, to „Zmień się!” na podstawie tekstu Agnieszki Kochanowskiej w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich dla dzieci od 4 lat realizowana w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. To kameralna opowieść o gąsienicy, która bardzo chce zostać motylem i wyrusza w podróż, żeby to marzenie zrealizować. W tym przypadku podróż to proces odkrywania siebie, zdobywania przyjaciół i uczenia się świata. Sceniczny świat owadów zaprojektuje Marcin Zawicki, malarz i autor instalacji, wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który tym spektaklem zadebiutuje w roli scenografa.

Tuż przed Międzynarodowym Dniem Teatru, 25 marca 2023 roku prapremierę na podstawie książki „Atlas wysp odległych” Judith Schalansky, opisującej pięćdziesiąt tajemniczych wysp, przygotuje Marek Zákostelecký, reżyser i scenograf, który w tym roku otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za scenografię do spektaklu Miniatury „Co u diabła”. Przedstawienie dla trochę starszych widzów – 8+ – powstanie na Scenie Kameralnej.

Na okolice Dnia Dziecka drugi spektakl w Miniaturze wystawi Agnieszka Płoszajska, zaadaptuje książkę francuskiego pisarza Pierra Gripariego „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”, opowieść o życiu będącym wędrówką w poszukiwaniu samego siebie. Premiera odbędzie się na Dużej Scenie.

Miniatura będzie kontynuowała rozbudowaną działalność edukacyjną. Już w październiku ruszy Akademia Miniatury, czyli regularne zajęcia teatralne dla różnych grup wiekowych. Powstanie 5 grup, które poprowadzą aktorzy: Magdalena Bednarek (IV–VI klasa) i Krystian Wieczyński (VII–VIII klasa), pedagog teatru Monika Tomczyk (I–III klasa), dramatopisarka i teatrolożka, kierowniczka literacka Miniatury Agnieszka Kochanowska (program Ale dramat!, 14+) oraz stolarze Sławomir Wymysłowski i Marcin Kuzior (11+). Zgłoszenia można przesyłać do 28 września.

W maju powstanie w Teatrze Miniatura, uniwersalny edukacyjny spektakl partycypacyjny o zmysłach, bez użycia wzroku, z wykorzystaniem obiektów sensorycznych – będzie to podróż w świat, jakim go odbierają osoby niewidome i niedowidzące.

Dyrektorem teatru, na kolejne cztery lata, pozostaje Michał Derlatka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama